TSMC, global çip krizi hakkında yorum yapmış oldu

05.03.2022
TSMC, global çip krizi hakkında yorum yapmış oldu


Tayvan Yarı İletken Üretim Şirketi‘nin (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company TSMC) üst düzey yöneticilerinden biri, son yıllarda tüm elektronik aygıt sektörünü sarsan global çip krizi hakkında bir röportaj verdi. Firmanın söylediğine bakılırsa kriz, bir süre daha teknoloji devlerinin peşini bırakmayacak.
İşte ayrıntılar…

AMD ve Intel, Rusya’ya çip tedariğini askıya aldı!


AMD ve Intel, Rusya’ya çip tedariğini askıya aldı!

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin sürdüğü bu zamanda AMD ve Intel, eleştiri bir karar aldı. İşte ayrıntılar…

TSMC yetkilisi Mii, “Çip krizi devam edecek” dedi

Çip sıkıntısının devam edecek olması şaşırtıcı bir haber olmasa da, 2022’de COVID-19 salgınının azalması ve karantina sürecinin hafiflemesi, teknoloji şirketleri için bir umut olabilir. TSMC Teknoloji Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Y.J. Mii, bu global krizin niçin bitmeyeceğini “arz-talep dengesizliği” olarak özetledi.

TSMC Teknoloji Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Y.J. Mii

Y.J. Mii, yarı iletkenlere olan talebin son birkaç yılda hızla arttığını ve bu durumun da global çip sıkıntısını direkt etkilediğini söylemiş oldu. Bu da iletken levha üretimini artırdı ve şirketlerin tedarik etme yöntemlerini geliştirdi. Yalnız bu çabaların neticeleri ansızın değil, uzun solukta yarar sağlayacak şeklinde görünüyor.

Atom ölçeğine yaklaşıyoruz. Öncesinden, süreci ince ayar yaparak yeni nesil düğümü elde edebiliyorduk, yalnız şimdi her nesil için transistör mimarisi, malzemeleri, süreçleri ve araçları açısından yeni yollar bulmalıyız. Geçmişte, neredeyse büyük bir optik küçültme oldu, yalnız bu artık rahat bir numara değil.

Teknolojiyi kendi başımıza geliştirmek kafi değil. Liderlik rolümde, bir tek Tayvan’daki ekipten değil, tüm dünyadan beceri ve bilgelik elde etmek bizim için önemlidir.

TSMC Teknoloji Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Y.J. Mii

Intel CEO’su Pat Gelsinger

TSMC yetkilisi Dr. Y.J. Mii ve Intel CEO’su Pat Gelsinger bu mevzuda birazcık zıt düşüyor. Gelsinger, endüstrinin 2023’ün başlarında toparlanmaya başlayacağını öngörürken Mii, bu krizin bir süre daha düzelmeyeceğini iddia ediyor.

Intel, Arizona’da açılacak iki yeni yapınak ve Ohio’da açılacak bir diğeri fabrikadan söz ederken, Avrupa’da bir yapınak planından söz etmedi. Yalnız söylentiler Almanya’da bir şubeyi işaret ediyor. Gelsinger, firmanın ve diğeri firmaların üzerine düşmüş olduğu bu yatırımlarına güvenerek konuşmuş olacak ki, çip krizinin bitiş zamanı mevzusunda Mii’den daha ümitli görünüyor.

Sizler bu mevzuda ne düşünüyorsunuz? Fikir ve görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.