TÜBİSAD Bilişim Sanayicileri Derneği’nden eleştiri uyarı!

28.01.2022
TÜBİSAD Bilişim Sanayicileri Derneği’nden eleştiri uyarı!


Son dönemde bilhassa ağır sanayi alanlarından yaşanmış olan elektrik kesintileri, iş dünyasını etkilemeye devam ediyor. Yalnız kesintiler, bilişim dünyasını ve veri merkezlerini de tehdit ediyor. Son olarak mevzuyla ilgili TÜBİSAD Bilişim Sanayicileri Derneği’nden eleştiri bir uyarı geldi. Bir basın bülteni gösteren dernek, dikkat edilmesi gereksinim duyulan noktaları belirtti. İşte ayrıntılar…

COVID-19 etkisiyle e-ticaret harcamalarında büyük artış


COVID-19 etkisiyle e-ticaret harcamalarında büyük artış

“TÜBİSAD Ekonominin Dönüştürücü Gücü: E-Tecim Etki Analizi 2020 Raporu,” başlıklı araştırmanın bulgularını kamuoyuna deklare etti.

TÜBİSAD, veri merkezleri hakkında uyardı

Vatanımızda ekonomik kalkınmanın yapı taşlarından olan organize sanayi bölgelerinde son zamanlarda yaşanmış olan uzun elektrik kesintileri bir tek fabrikaları değil üretimin diğeri çarklarını da etkileme riskini bununla birlikte getirmektedir.

Bilhassa günümüzde üretim ekosisteminin adeta merkezinde yer edinen bilişim sektörü, diğeri tüm sektörleri destekleyen son derce önemli bir konumdadır ve son yıllarda Türkiye de dahil tüm dünyada, bir tek dayanıklılığın ve sürdürülebilirliğin değil ülke ekonomilerinin kalkınması yolunda üretimin temelini oluşturmaktadır.

Bilişim teknolojileri; geleceğin üretim vizyonuyla, birbirine bağlı üretim makineleri ve insan etkileşimiyle yeni bir üretim çevresi oluşturma aşamasında bulunan, bu amaç için akıllı ve dijital fabrikalar inşa eden sanayicilerimizin bu vizyonlarını gerçekleştirmelerini de sağlamaktadır.

Hal bu şekilde iken, günümüz ekonomilerinin ve hatta günlük yaşamın omurgası durumunda olan veri merkezlerinin elektrik kesintileri sebebiyle çalışamaz hale gelmesinin ekonominin ve yaşamın birçok alanını negatif etkileyeceği aşikârdır. Veri merkezlerinin işleyişinin durması durumunda bir tek o organize bölgesindeki fabrikaların değil veri merkezinden hizmet alan üretim, tecim, finans başta olmak suretiyle tüm sektörler ve şirketlerin faaliyetleri de etkilenebilecektir.

Günümüzde üretim ekosisteminin dijital teknolojiler ile birbirine bağlı olduğu dikkate alındığında, dijital sistemler kullanmayan işletmelerin dahi veri merkezlerinin çalışamamasından etkilenmemesi mümkün değildir. Her ne kadar anlık elektrik kesintilerinde jeneratörlerle veri merkezlerinin emek vermesi sağlanıyor olsa da birkaç günü bulacak uzun kesintilerin üstesinden bu şekil geçici, yedek ve bir tek yıkım kurtarma durumlarında kullanılabilen çözümlerle gelinemez, süreklilik sağlanamaz.

Veri merkezi sektörünün vatanımızda albeni merkezine dönüşmesi ve gelişimi için enerji maliyetlerinin internasyonal rekabeti sağlayacak şekilde düşürülmesinden, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımından ve sürdürülebilir bir enerji için teşvik mekanizmalarının oluşturulmasından bahsettiğimiz bir dönemde, enerji kesintilerinin gündemde olmasının bir tek sektörde değil hem de kurumsal dünyada ve bireylerin günlük yaşamında da ciddi sorunları bununla birlikte getirebileceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.