TÜİK Başkanlığı’nda vazife değişimi

29.01.2022
TÜİK Başkanlığı’nda vazife değişimiTÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer’in yerine Erhan Çetinkaya getirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’de gösterilen karar şu şekilde:

TÜİK’İN BAŞINA ERHAN ÇETİNKAYA GETİRİLDİ

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 38’inci maddesiyle 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 2, 3 ve 7’nci maddeleri gereğince, Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı görevini yürütmek suretiyle görevlendirilen Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sait Erdal Dinçer’in bu görevi sonlandırılmış ve Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığına Erhan Çetinkaya atandı.

TÜİK Başkanlığı nda görev değişimi #1

ERHAN ÇETİNKAYA KİMDİR

1981 senesinde Malatya’da doğan Erhan Çetinkaya, ilk, orta ve lise eğitimini Malatya’da tamamladı. Bilkent Üniversitesi Sanayi Mühendisliği Kısmı’nden 2004 senesinde mezun olan Erhan Çetinkaya 2004-2005 yılları aralığında Cybersoft Enformasyon Teknolojileri’nde analist ve proje mühendisi olarak çalıştı. 2005 senesinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda göreve başlayarak 2012 yılına kadar Denetim ve Risk Yönetimi dairelerinde banka denetimi ve bankacılık mevzuatı mevzularında çalışan Erhan Çetinkaya, hemen sonra ABD’de Duke Üniversitesi The Fuqua School of Business’tan MBA (İşletme Yüksek Lisansı) diplomasını alarak 2014 senesinde yine BDDK’daki görevine döndü. 2015 senesinde Risk Yönetimi Daire Başkanı olarak göreve getirildi. Eylül 2017’den Aralık 2019’a kadar Vakıf Katılım Bankası A.Ş.’de Operasyondan Görevli Genel Müdür Yardımcısı olarak görevini sürdüren Erhan Çetinkay 20 Aralık 2019 tarihinde BDDK Başkan Yardımcısı olarak atanmıştı.

TÜİK Başkanlığı nda görev değişimi #2

SAİT ERDAL DİNÇER KİMDİR

1968 senesinde İstanbul’da doğan Sait Erdal Dinçer, İstanbul Teknik Üniversitesi Yerbilim Mühendisliği Bölümünden mezun olduktan sonrasında aynı üniversitenin İşletme Mühendisliği Bölümünde ve Marmara Üniversitesi Toplumsal Bilimler Enstitüsü İstatistik Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Marmara Üniversitesi Toplumsal Bilimler Enstitüsünde Yöneylem Araştırması üstüne Doktorasını almıştır.

Dinçer, 1992 senesinde Marmara Üniversitesi Ekonometri Bölümünde araştırma görevlisi olarak başladığı görevine 2019 yılından beri Profesör olarak devam etmektedir. Kendisinin internasyonal bilimsel dergilerde yayınlanmış 26 tane bilimsel makalesi, internasyonal yayınevleri tarafınca basılmış 12 tane kitap ve kitap kısmı ile internasyonal sempozyumda sunularak basılmış 7 tane bildirisi bulunmaktadır. Ulusal ve internasyonal bilimsel dergilerde hakemlik ve editörlük görevlerini yürütmüştür. Dinçer, Doktora ve Yüksek Lisans düzeyinde pek fazlaca bilimsel tezin yönetimini gerçekleştirmiştir.

Marmara Üniversitesi Ekonometri Kısmı’nde öğretim üyesi olarak vazife icra eden Prof. Dr. Sait Erdal Dinçer, 2 Mart 2021’de Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı olarak atanmıştır.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.