Tüm bilgileri öğrenmek için 14 soru-cevap

07.10.2022
Tüm bilgileri öğrenmek için 14 soru-cevap


Dünya nüfusunun yüzde 70’ini etkilediği kabul edilen laktoz intoleransı, bir çok durumda süt alerjisiyle karıştırılıyor. Sadece, laktoz intoleransı alerjiden oldukca daha değişik bir durumdur. İşte ayrıntılar…

Laktoz intoleransı belirtileri: Tüm detayları öğrenmek için 14 soru-cevap

Laktoz intoleransı, dünya nüfusunun yüzde 70’ini etkileyen ve süt şekerini sindirememe anlamına gelen bir sindirim sorunudur. Laktoz intoleransında vücut, süt şekerini parçalayan laktaz enzimini yeterince üretemez ve bu da çeşitli rahatsızlıklara neden olur.

Anne sütü yüzde 4,8 laktoz içerirken inek sütü yüzde 7 laktoz içeriğine haizdir. Çocuklar laktazla doğarlar. Sadece büyüdükçe bu enzime olan gerekseme azalır, bu yüzden bazı insanoğlu süt ürünlerini sindirmek için kafi laktaz üretme kabiliyetini kaybeder, bu yüzden sindirilmemiş maddeler kan dolaşımına geçemez.

Alerjilerden değişik olarak intoleransların sertliği alınan gıdanın miktarı ile değişmiş olur. Laktoz intoleransı karın ağrısı, ishal, gaz, mide bulantısı ve gaz benzer biçimde sorunlarla ortaya çıkar. Süt ürünleri tüketildikten sonrasında şikayetler ortaya çıkar ve semptomların ne kadar kuvvetli olacağı tüketilen laktoz miktarına göre değişiklik gösterir.

İşte laktoz intoleransıyla ilgili 14 soru-cevap:

Laktoz intoleransı belirtileri: Tüm detayları öğrenmek için 14 soru-cevap #1

Laktoz intoleransı neye bağlıdır?

İnce bağırsakta üretilen ve laktozun emilebilmesi için iki monosakkarit, galaktoz ve glukoza ayıran laktaz enziminin kısmen yada tamamen eksikliğinden oluşur. Enzim asla yoksa yada noksan ise, laktoz bağırsakta birikir ve gaz üreterek onu fermente eden bakteriler için bir besin haline gelir.

Laktaz, yavaş yavaş azaldığı için eksikse birincil, mukoza zarına zarar veren akut yada kronik hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkıyorsa ikincil olabilir.

Tam laktaz yokluğuyla beraber doğuştan gelen hoşgörüsüzlük de vardır ve ender bir durumdur. Laktaz uyarılabilir bir enzimdir, doğrusu vücut onu gerekseme duyduğu gıdanın tüketimine gore de üretir. Süt ürünlerini tüketimini tamamen bırakırsanız, laktaz miktarı yavaş yavaş azalır, sonrasında ansızın tekrardan tüketmeye başlarsanız, enzim miktarı onları sindirmek için kafi olmadığı için intolerans emareleri ortaya çıkabilir.

Dokuların iltihaplanmasına yol açan yada bağırsak işlevini bozan herhangi bir hastalık, laktaz eksikliğine niçin olabilir. Bundan dolayı, laktoz intoleransı teşhisi durumunda, bağırsak sorunları araştırılır.

Süt alerjisinden ne farkı var?

Alerjinin hususi bir immünolojik mekanizması vardır. Vücut, laktaz varlığından bağımsız olarak kazein ve laktalbümin benzer biçimde inek sütü proteinlerine tepki verir.

Süt alerjisi evlatların yüzde 2-7’sini etkisinde bırakır, sadece çoğu zaman yaşamın ilk üç senesinde kaybolur ve alerjisi olanların yarısı süt proteinleri içeren sadece yüksek sıcaklıklarda (minimum 150°C) ve uzun süre pişirilmişse (minimum 30 dakika) sütü tolere edebilir.

İnek sütüne alerjisi olanlar keçi yada koyun sütüne de tahammül edemezler.

Laktoz intoleransının emareleri nedir?

Laktazın eksikliğine bağlı olarak değişen yoğunlukta şişlik, ağrı, kabızlık yada ishal görülebilir.

Laktozun tüketildiği gıdaya da bağlı olarak, tüketimden otuz dakika ila iki saat sonrasında emareler ortaya çıkarlar. Mesela, karbonhidratlarla bilhassa kolay karbonhidratlarla beraber alınırsa, mide boşalması hızlıdır ve bu yüzden hastalıkların başlangıcı süratli olur.

Baş ağrısı, mide bulantısı, bitkinlik, döküntü, ender durumlarda kilo kaybı ve emilim bozukluğu da görülebilir. Bununla beraber, hoşgörüsüz kişilerin yalnız yüzde 30-50’si çeşitli emareler gösterir.

Teşhis iyi mi konur?

Nefes testi ile doğru teşhis konulabilir. Fazlaca kolay bir testtir, yalnız laktozu tükettikten sonrasında bir balona nefes vermek yeterlidir. Laktozun sindirilemediğini gösteren gazların varlığı nefeste bulunur.

Ek olarak, laktaz geninin analizi için genin mutasyona uğrayıp uğramadığını değerlendiren bir kontrol vardır. Nefes testini yapamayan çocuklarda yada birincil ve ikincil intoleransı ayırt etmeye destek olmak için nefes testi pozitif olan yetişkinlerde kullanılabilir.

Laktoz intoleransı tedavi edilebilir mi?

Başka bir hastalık sebebiyle laktoz intoleransının çıkmış olduğu durumlarda, intoleransın arkasındaki hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Mesela bir bağırsak iltihabını çözdükten sonrasında laktozu yine rejime dahil etmek mümkündür.

Birincil intolerans durumunda da bunu yapmak mümkündür, sadece bu süratli bir süreç değildir. Günde iki yada üç kez öğünlerle beraber minimum oranda sütten başlayarak enzimin sentezini uyarabilmek için dozu kademeli olarak çoğaltmak gerekir.

En minik laktoz miktarı bile rahatsız eder mi?

Birçok hastada laktaz eksikliği kısmidir, sadece bazılarında tamdır. Asla laktoz olmayan vücutta minimum laktoz dozu bile emareleri tetikleyebilir.

Kısmi eksikliği olanlar için ise hastalık duymadan tolere edilebilir oranda süt yada peynir yiyecek mümkündür. İdeal olan, teşhis esnasında çeşitli miktarları uygulayarak bir laktoz eğrisi yapabilmektir. Sütün kontrollü bir halde alınması ve reaksiyonların gözlemlenmesi, aşılmaması ihtiyaç duyulan eşiği belirleyebilir.

Peynirlere izin var mı?

Eski peynirler naturel olarak laktozsuz oldukları için rahatsız etmezler, fermantasyona uğrayan peynirler de buna dahildir.

Ek olarak bazı peynirlerin laktoz içinde ne olduğu azaltılır ve laktoz intoleransına uygun hale getirilir. Laktoz açısından varlıklı taze peynirler mozzarella, süzme peynir ve krem peynirlerdir.

İnek sütünden başka süt içmek mümkün müdür?

Tüm memeli sütlerinde mühim farklılıklar olmaksızın laktoz vardır. Pişmemiş süt bile intoleransı olanlar için güvenli yada sindirilebilir değildir, aksine ihtimaller içinde yüksek bakteri yükü sebebiyle risk oluşturur.

Bitkisel sütler ise laktoz içermez, sadece gıda içinde ne olduğu bakımından oldukca farklıdır ve kalsiyum, D vitamini ve B12 vitamini içermedikleri için sonradan bu besinler eklenmiş olanları seçmek daha iyidir.

Laktoz başka hangi yiyeceklerde bulunur?

Süt ürünlerine ek olarak laktoz bazı ilaçlarda bulunur ve birçok gıdanın endüstriyel olarak hazırlanmasında besin katkı maddesi olarak eklenebilir. Mesela tütsülenmiş etler, soslar, pudingler, hamur harcı işleri ve çikolatalarda bulunabilir.

Şiddetli hoşgörüsüzlüğü olanlar bu yüzden etiketleri dikkatli bir halde okumalıdır. İntoleransı bulunan birçok insan, minimum oranda laktoz tüketimi ile hiçbir emare göstermez.

“Süt ve süt ürünleri içermeyen” ile “laktoz içermeyen” arasındaki fark nedir?

Süt ve süt ürünleri içermeyen gıdaların bileşiminde herhangi bir türde süt ürünü yoktur. Laktoz içermeyen gıdalarda ise süt ürünleri bulunabilir sadece laktozdan yoksundur. Bu ürünler 100 gramda yüzde 0.01’den azca yada 10 miligramdan azca laktoz ihtiva ederler.

Laktaz takviyeleri işe yarar mı?

Süt ürünlerinden beş ila otuz dakika ilkin alınabilen haplar şeklinde bulunan laktaz takviyeleri bir çok hastada işe yarar.

Reçeteye gerek kalmamıştır ve tesir çeşitli faktörlere bağlıdır ve rahatsızlıkta azalma mümkündür. Laktoz alımının önlenemediği ve hepsinden önemlisi alerji durumunda lüzumlu olmadığı belirli durumlarla başa çıkmak için kullanılırlar.

Bir erişkin olarak laktoz intoleransınız olabilir mi?

Herhangi bir nedenle laktaz üretimi yetersiz kalırsa yada tamamen durursa, şahıs yaşamın herhangi bir döneminde laktoz intoleransı yaşayabilir.

Laktaz miktarı seneler içinde azalma eğilimindedir, bu yüzden laktoz intoleransının tipik başlangıcı erken yetişkinliktir ve görülme oranı yaşla beraber artar.

Süt ürünlerini tüketmemenin riskleri var mı?

Laktoz intoleransınız var ise ve laktoz içermeyen süt ürünleri kullanıyorsanız, herhangi bir risk almazsınız yada beslenme yetersizlikleri ile karşılaşmazsınız.

Çekince, tüm süt ürünlerini fark gözetmeksizin, hatta sebepsiz yere rejimden çıkarmaktır. Süt ve süt ürünlerini rejimlerinden çıkaran her on beş kişiden birinin, kendi kendine laktoz intoleransı teşhisi koyduğu tahmin edilmektedir.

Hastalık çekmeden süt içebilenler, korkmadan içebilirler. Süt kalsiyum ve D vitamini içinde ne olduğu yardımıyla en yüksek kemik kütlesine ulaşılmasına destek sağlar, bununla beraber iyi bir vitamin ve amino asit deposudur. Sorunsuz bir halde tolere edilirse, süt tüketiminden kaçınmak için bir niçin yoktur.

Yoğurt güvenli midir?

Yoğurt bir çok süre rahatsızlığa niçin olmaz şundan dolayı laktozu laktik aside dönüştüren bakterilerin varlığı yardımıyla naturel olarak laktoz oranı düşüktür. Aynı durum kefir ve keçi peyniri benzer biçimde laktik fermentler içeren peynirlerde de geçerlidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.