TÜRK-İŞ, vergi dilimlerinde işçiler lehine düzenleme istedi

21.08.2022
TÜRK-İŞ, vergi dilimlerinde işçiler lehine düzenleme istedi


TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, gelir vergisi tarife basamakları ve oranlarında işçiler lehine düzenleme yapılarak asgari tutara kadar olan gelirlerinin vergi dışı bırakılması istedi.

TÜRK-İŞ, vergi dilimlerinde işçiler lehine düzenleme istedi

Çalışanların asgari ücret kadar olan gelirlerinin vergi dışı bırakılması daha ilkin de dile getirilmişti.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, uzun senelerdir dile getirdikleri, çalışanların asgari ücret kadar olan gelirlerinin vergi dışı bırakılması taleplerini hatırlattı.

“Gelir vergisi dilimleri işçiler lehine düzenlenmeli”

Atalay, bu mevzunun yanı sıra ücretler üstündeki gelir vergisi dilimlerinin işçiler lehine düzenlenmesinin de temel istekleri içinde yer aldığını belirtti.

“8 bin lira brüt ücret olan çalışan yıl sonuna ulaştığında aylık 1.948 lira vergi ve SGK kesintisi ödüyor”

Atalay, şöyleki konuştu:

“Aylık 8 bin lira brüt tutarı olan bir işçinin geliri, kesintiler sebebiyle ocak ayında net 6 bin 395 liraya düşüyor. Aynı çalışanın tutarı, asgari ücret kaynaklı vergi istisnası artmasına karşın 6 bin 52 liraya geriliyor. Doğrusu bu çalışan yıl sonuna ulaştığında aylık 1.948 lira vergi ve SGK kesintisi ödüyor. Bu da tutarının ortalama dörtte birine karşılık geliyor. Bu da gösteriyor ki işçiler ücretleri üstünden adaletli olmayan bir vergilendirmeyle karşı karşıyalar. Gelir vergisi tarife basamakları ve oranlarında işçiler lehine düzenleme yapılmalı. 16 milyon çalışan, aileleriyle beraber ortalama 50 milyon şahıs hükümetten bu mevzuda da vergi kolaylıkları bekliyor.”

“Bir üst vergi dilimine daha erken giriliyor”

Ergün Atalay, Anayasa’nın 73. maddesindeki, “Hepimiz kamu giderlerini karşılamak suretiyle mali gücüne bakılırsa vergi ödemekle yükümlüdür.” hükmüne dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“2010 yılının ocak ayında geçerli olan gelir vergisi tarifesinin asgari tutara oranı 12,07 katı iken, 2022’ye kadar geçen sürede bu oran gittikçe azaldı. Bu senenin ocak ayına geldiğimizde 6,39 katına kadar gerilemiş ve işçi üstündeki vergi baskısı artmıştır. Asgari ücretin üstünde gelir elde eden çalışanlar, gelir vergisi tarifesinin senenin başlangıcında ve senelik belirlenmesi sebebiyle bir üst dilime daha erken girerek, daha fazlaca vergi ödemek ve daha azca ücret almak zorunda kalıyor.”

istihdam

Kayıt dışı istihdam mühim mesele

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, emek harcama yaşamının en mühim problemlerinden birinin, kayıt dışı istihdam bulunduğunun altını çizdi.

“Kayıt dışı problemi çözülmeden toplumsal diyalogun tesis edilmesi, iş kazalarının önlenmesi, iş güvencesinin sağlanması ya da öteki sorunlarımızın çözülmesi mümkün değil. Önümüzdeki yasama döneminde, sendikalarla görüşme edilerek, darbe anayasasının sendikal haklar üstündeki negatif tesirini ve örgütlenmenin önündeki engelleri ortadan kaldıracak düzenlemeler yapılmalı.

EYT’lilerin mağduriyetleri giderilmeli

Asgari ücretlinin, emeklilerin ve tüm işçilerin alım gücü korunmalı, EYT’lilerin mağduriyetleri giderilmeli, taşeron işçiler ekibe alınmalı, geçici işçilerin hakları verilmelidir.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.