Türk milletleri, Macaristan’daki “Büyük Kurultay”da buluştu

14.08.2022
Türk milletleri, Macaristan’daki “Büyük Kurultay”da buluştu


Hun-Türk milletlerini yakınlaştırmak amacıyla Macaristan’da “Büyük Kurultay” organizasyonu düzenlendi.

Türk kökenli milletleri buluşturmak için Macaristan’ın Bacs-Kiskun bölgesindeki Bugac nahiyesinde iki yılda bir meydana gelen “Büyük Kurultay” programı icra edildi.

Açılış konuşmasını, Macaristan Ulusal Meclisi Başkanı Laszlo Köver yapmış oldu.

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım, Türk kökenli 35 boy ve fazlaca sayıda davetlinin katılmış olduğu etkinlikte, kurultayın değişik coğrafyalarda yaşayan Türk soylarının birbirleriyle tanışmasına, kaynaşmasına vesile bulunduğunu söylemiş oldu.

“Tarihin her döneminde hür ve bağımsız yaşadık

TDT Aksakalı olarak aralarındaki iş birliği ve dayanışmanın artmasına katkı elde eden kurultayın düzenlenmesinden büyük bir bahtiyarlık duyduğunu ifade eden Yıldırım, “Hepimiz birlik ve dayanışmaya ehemmiyet veren, teşkilatlı bir halde yaşamayı öncelikli hedef kabul eden bir milletiz. Bu özelliğimiz sebebiyle tarihin her döneminde hür ve bağımsız yaşadık.” dedi.

Karpat Havzası’nda, Macar ovalarında at koşturan Hun İmparatorluğu hükümdarı Attila’nın torunlarına sevgi beslediklerini ifade eden Yıldırım, kardeş olarak gördükleri Macarların da kendilerini sevdiğini bildiklerini söyledi.

Türk milletleri, Macaristan’daki “Büyük Kurultay”da buluştu – Video

Türk milletleri, Macaristan daki 'Büyük Kurultay'da buluştu #1

“Macarlar ve Türkler birbiriyle dosttur, kardeştir”

Türk ve Macar toplumlarının birbirlerini senelerdir bildiğini, tanıdığını, atalarının 16’ncı, 17’nci yüzyıllarda bu topraklarda beraber yaşadığını dile getiren Yıldırım, “Macaristan ile Türkiye içinde fazlaca hususi ilişkiler vardır. Kanuni Sultan Süleyman’ın mezarı burdadır. Abdurrahman Paşa’nın kabri Budin Kalesi’ndedir. Macarlar ve Türkler birbiriyle dosttur, kardeştir. Bu dostluk asırlar boyu da artarak devam edecektir.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Türk milletleri, Macaristan daki 'Büyük Kurultay'da buluştu #2

Türkiye’nin Rusya-Ukrayna Savaşı’nın sona erdirilmesine yönelik çabaları

Saç renkleri, ten renkleri değişik olsa da gözlerden düşen damlanın renginin aynı bulunduğunu unutmamak icap ettiğini vurgulayan Yıldırım, Rusya-Ukrayna Savaşı’na değindi. Savaşın sona ermesi icap ettiğini vurgulayan Yıldırım, “Savaşın asla kazananı olmaz. Kaybedeni masum çocuklar, sivil insanlardır. Türkiye olarak Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan bu anlam ifade etmeyen savaşın sona erdirilmesi için başından beri fazlaca büyük çaba ortaya koymaktadır ve bu çabamız artarak devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

Türk milletleri, Macaristan daki 'Büyük Kurultay'da buluştu #3

“Türkler ve Macarlar tarih süresince bir kere yan yana gelip akrabalıklarının farkına varsaydı Doğu Avrupa zamanı fazlaca değişik olurdu”

Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Genel Sekreteri Mehmet Süreyya Er ise kurultay vesilesiyle bir araya gelen dost ve kardeş ülkeler arasındaki birlik ve beraberlik ruhunun daha da derinleşip ve perçinleneceğine inandığını belirtti. TÜRKPA’nın tüm faaliyetlerinin özünün de birlik ve dirlik bulunduğunu özetleyen Er, şu şekilde devam etti:

“Yeri gelmişken Macaristan ile aramızdaki akrabalığın önemi ve kıymeti hakkında oldukça mühim bir zamanı anekdotu paylaşmak isterim. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri, ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk 1934 senesinde itimat mektubunu takdim eden Macaristan büyükelçisine şunları söyler: ‘Bu iki halk; Türkler ve Macarlar tarih süresince bir kere yan yana gelip akrabalıklarının farkına varsaydı Doğu Avrupa zamanı fazlaca değişik olurdu.’ Türkçede güzel bir deyim var. Geç olsun güç olmasın. İnşallah bundan sonrasında olur; fazlaca daha barışçıl, fazlaca daha müreffeh, fazlaca daha rahat, fazlaca daha adil anlamında.”

Hun-Türk kültürünü yansıtan çadırların kurulduğu ve göçebe harp oyunları, atlı gösteriler, okçuluk şeklinde geleneklerin tekrardan canlandırıldığı etkinlikte, Türk kökenli ülkelerden gelen dans ve müzik grupları sahne aldı.

Türk milletleri, Macaristan daki 'Büyük Kurultay'da buluştu #4

2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’nın tanıtım çadırına ziyaret

AA’nın haberine bakılırsa, programın arkasından Binali Yıldırım ve beraberindekiler, 2022 Türk Dünyası Başkenti Bursa’nın tanıtımının yapıldığı çadırı ziyaret etti.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, burada yapmış olduğu açıklamada, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak iki gündür Macaristan’a güzel işlere imza attıklarını söylemiş oldu. Türk dünyası iş birliklerinin ve bu kurultayın ana amaçlarının birlik ve beraberliği sağlamak olduğuna işaret eden Aktaş, şu şekilde konuştu:

Türk milletleri, Macaristan daki 'Büyük Kurultay'da buluştu #5

“Fazlaca ciddi kazanımlarımız oldu”

“Tanrı’a şükür bu projenin gerçekleştiğini her geçen gün daha üst bir noktaya doğru gittiğini görmekteyiz. Güzel şehrimiz Bursa’nın hem gastronomisi hem de özellikli ürünlerini burada sergileme imkanı buluyoruz. Fazlaca ciddi kazanımlarımız oldu. Kıymetli başbakanımız, Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım beyi burada ağırlamaktan son aşama mutlu olduk. Değişik ülkelerin bakanları bilhassa Macaristan hükümetinin meclis başkanının katılımının olduğu bu kurultay inşallah büyüyerek devam eder, birlik ve beraberliğimize vesile olur. Bursa olarak da aldığımız bu sorumluluğu Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak değişik şehirlerde ortaya koyduğumuz şeklinde Macaristan’daki bu kurultayda da aynen ortaya koymuş olmaktan son aşama mutlu olduğumuzu belirtmek isterim.”

Kurultaya, Macaristan Ulusal Meclisi Başkan Yardımcısı Sandor Lezsak, Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçisi Cavidan Gülşen Karanis Ekşioğlu, İYİ Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, Internasyonal Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Sultan Raev, Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Abdullah Kutalmış Yalçın ile devlet temsilcileri ve öteki ilgililer katıldı.

Türk milletleri, Macaristan daki 'Büyük Kurultay'da buluştu #6

Türk milletleri, Macaristan daki 'Büyük Kurultay'da buluştu #7

Türk milletleri, Macaristan daki 'Büyük Kurultay'da buluştu #8

Türk milletleri, Macaristan daki 'Büyük Kurultay'da buluştu #9

Türk milletleri, Macaristan daki 'Büyük Kurultay'da buluştu #10

Türk milletleri, Macaristan daki 'Büyük Kurultay'da buluştu #11

Türk milletleri, Macaristan daki 'Büyük Kurultay'da buluştu #12

Türk milletleri, Macaristan daki 'Büyük Kurultay'da buluştu #13

Türk milletleri, Macaristan daki 'Büyük Kurultay'da buluştu #14

Türk milletleri, Macaristan daki 'Büyük Kurultay'da buluştu #15

Türk milletleri, Macaristan daki 'Büyük Kurultay'da buluştu #16

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.