Türk müdafa endüstri ihracat hedefi 4 milyar doların üzerine çıktı

21.04.2022
Türk müdafa endüstri ihracat hedefi 4 milyar doların üzerine çıktıMüdafa sanayinin kısa zamanda atağa geçip, ihracatını çoğaltması ülke prestiji, teknolojisi ve ekonomisi için oldukça mühim bir alanken, şimdi de ihracat beklentisini artırdığı açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı Müdafa Sanayii Başkanı İsmail Demir, Müdafa ve Havacılık Endüstri İhracatçıları Birliği’nin (SSİ) Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri binasında düzenlenen 2021 yılı Seçimli Olağan Genel Kurul toplantısına katıldı.

Demir, “Başkanlığımız, Müdafa ve Havacılık Endüstri İhracatçıları Birliği , vakıf ve hususi firmalar ile KOBİ’ler hep birlikte el ele vererek yıl sonunda 4 milyar doların üstünde bir ihracat rakamına ulaşacağımıza inanıyorum.” dedi.

“Şirketlerimizi yabancı tedarik yetkilileri ile bir araya getiriyoruz”

Demir, bazı ülkelerle ikili Müdafa Sanayii İş birliği anlaşmaları imzaladıklarını belirterek, “Son olarak Irak, Nijerya ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti ile imzaladığımız bu anlaşmaların sayısı bugün itibarıyla 82’ye ulaşmıştır. Müzakereye devam ettiğimiz ülkelerle beraber dünyanın tamamına yakınıyla bu hukuki zemini tesis etmeyi hedefliyoruz. Antak kalma yaptığımız ülkelerle her seviyede Müdafa Sanayii İş birliği toplantıları icra ederek şirketlerimizi yabancı tedarik yetkilileri ile bir araya getiriyoruz.” diye konuştu.

İsmail Demir: 4 milyar doların üstünde ihracat rakamına ulaşacağımıza inanıyorum  VİDEO

Türk savunma sanayi ihracat hedefi 4 milyar doların üstüne çıktı #1

“Artık pandemi tesirini üzerimizden atmaya başladığımızı ihracat rakamlarımızda görüyoruz”

DHA’nın haberine bakılırsa, en oldukça ihracat yaptıkları ülkelerin başlangıcında ABD, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya ve Katar’ın geldiğini kaydeden Demir, Afrika’da da kayda kıymet bir ihracat artışı bulunduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Geçtiğimiz günlerde Filipinler’e ilk Atak helikopterimizi teslim ettik. Başkanlığımız vesilesiyle ve TUSAŞ’ın gayretleriyle hayata geçen bu ihracat Türk müdafa sanayii için zamanı eşiklerden birisidir. Bunun yanında sayısız ülkeye ihracatı devam eden insansız hava araçlarımız (İHA), kara araçlarımız ve deniz araçlarımız her geçen gün ihracat pazarımızı genişletmeye ve tahkim etmeye devam etmektedir. Artık pandemi tesirini üzerimizden atmaya başladığımızı ihracat rakamlarımızda görüyoruz.

Türk savunma sanayi ihracat hedefi 4 milyar doların üstüne çıktı #2

Afrika’da hem İHA hem zırhlı kara aracı hem de Hürkuş benzer biçimde öteki ürünler arttı

Mart 2021-Mart 2022 arası, şu demek oluyor ki son 1 senelik ihracatımız 3 milyar 530 milyon dolar oldu. İhracatın kompozisyonuna baktığımızda havacılık kategorisinde yüzde 50’lik bir artış söz mevzusu olup, bunun insansız sistemlerden oluştuğunu görüyoruz. Burada bir dünya markası haline gelen Bayraktar TB-2’ye hususi bir ayraç açmak ve öteki uçaklarımızla bu başarıyı devam ettirmek gerekmektedir. Afrika’da hem İHA hem zırhlı kara aracı hem de Hürkuş benzer biçimde öteki ürünlerin arttığını söyleyebiliriz. Avrupa bölgesinde birçok ülke ile yakın iş birliği içindeyiz. Bunun ötesinde Cenup ABD ülkelerine yönelik faaliyetlerimiz de artarak devam etmektedir. İnşallah bu yıl sonunda başkanlığımız, SSİ, vakıf ve hususi firmalar ve KOBİ’ler hep birlikte el ele vererek 4 milyar doların üstünde bir ihracat rakamına ulaşacağımıza inanıyorum.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.