Türk Telekom akıllı enerji yönetim platformunu hayata geçirdi!

26.05.2022
Türk Telekom akıllı enerji yönetim platformunu hayata geçirdi!


Türk Telekom, işletmelerde enerji tasarrufu ve karbon salınımını azaltacak yapay zekâ destekli akıllı enerji yönetim platformunu hayata geçirdi. Türk Telekom mühendislerinin desteğiyle yerli teknoloji şirketi Netaş ve yerli yazılım şirketi Servisnet iş birliğiyle geliştirilen platform, Türk Telekom şebekesinde ticari olarak kullanılmaya başlandı. 

Enerji tasarrufu elde etmiş oldu, karbon salınımını azalttı

Üreteç, klima, doğru akım (DC) güç deposu, yenilenebilir enerji kaynakları benzer şekilde tüm enerji ekipmanlarının emek harcama performanslarını proaktif olarak izleyen ve çözümleme eden platform, Türk Telekom şebekesinin enerji verimliliğini artırarak karbon emisyonunun düşürülmesine katkı sağlıyor.

Türk Telekom yeni güvenlik hizmetini duyurdu


Türk Telekom yeni güvenlik hizmetini duyurdu

Türk Telekom, tehditleri ve olağan dışı hareketleri çözümleme eden Paylaşımlı EDR+ servisi ile ‘Yeni Nesil Uç Nokta Güvenliği’ni hayata geçirdi. 

Marka ve modelden bağımsız olarak tüm enerji cihazlarını tek bir uygulama ile gözlemleme ve yönetme imkânı sunuyor.

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, projeye dair şu şekilde konuştu: “Enerji kaynaklarının verimli kullanılması, yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaştırılması ve karbon salınımının azaltılması mevzularında çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bu kapsamda Netaş ve Servisnet ile birlikte hayata geçirdiğimiz yapay zekâ destekli akıllı enerji yönetim platformunu, Türk Telekom şebekesinde ticari olarak kullanmaya başladık. Teknolojiyi toplumun iyilik ve faydasına hizmet edecek şekilde geliştiren bir kurum olarak, yerli ve millî imkânlarla hayata geçirdiğimiz ürün ve hizmetleri ülkemiz için üretmeye devam edeceğiz.” 

Netaş CEO’su Sinan Dumlu; ‘Akıllı enerji yönetim platformu’ projesini, Türk Telekom ve yerli çözüm ortağımız Servisnet ile birlikte hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz. Sürdürülebilirliği değişen değişen teknolojinin dönüştürücü gücü ile desteklemek ‘akıllı dijitalleşme akıllı dönüşüm’ yaklaşımımızın en önemli hedeflerinden birisi.”

Servisnet Genel Müdürü Serdar Toros şu şekilde beyan etti: “Enerjiyi verimli kullanmak ve yönetebilmek tüm modern ekonomilerde temel arayış ve odak noktalarından biridir.

Bu gerçeklikten yola çıkarak Türk Telekom ve Servisnet mühendisleri, ‘akıllı enerji yönetim platformu’nu geliştirdiler. Kendi kendine öğrenebilen yapay zekâ algoritmalarının çalmış olduğu, zero-touch teknolojilerinin kullanıldığı yazılım, Türk Telekom’un operasyonel mükemmelliği ve enerji verimliliğini hedefleyen dijital dönüşüm yolcuğunda büyük bir adım olarak görülmelidir.” 

Türk Telekom, 2021 senesinde, abone başına düşen elektrik tüketimini bundan önceki yıla nazaran azaltmayı başardı. Durağan(durgun) ve mobil şebekede toplam elektrik tüketimini son 5 yılda yüzde 3 düşüren Türk Telekom, senelik averaj 31 milyon kilovat saat (kwh) enerji tasarrufu sağlarken, son 5 yılda senelik averaj 15 bin ton karbon emisyonunu da engelledi. 


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.