Türkiye-Finlandiya-İsveç ortak görüşmesi Finlandiya’da yapılacak

20.08.2022
Türkiye-Finlandiya-İsveç ortak görüşmesi Finlandiya’da yapılacak


Türkiye-Finlandiya-İsveç Sürekli Ortak Mekanizması İlk Toplantısı’nın Finlandiya’da 26 Ağustos’ta düzenleneceği açıklandı.

Türkiye-Finlandiya-İsveç ortak görüşmesi Finlandiya'da yapılacak

İsveç ve Fİnlandiya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın huzurlarında imzalanan Üçlü Muhtıra’da, müstakbel NATO müttefikleri olarak terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle savaşım edeceklerini belirtmişlerdi.

İki ülke, Türkiye’yle tam dayanışma ve ortaklaşa iş sergileyeceklerini, PKK terör örgütü başta olmak suretiyle ulusal güvenliğine yönelik tüm tehditlere karşı Türkiye’ye tam destek vereceklerini ve PYD/YPG ve FETÖ’ye destek sağlamayacakları taahhüdünde bulunmuşlardı.

İlk toplantı 26 Ağustos’ta

İHA’nın haberine bakılırsa, Finlandiya’da 26 Ağustos’ta düzenlenecek olan Sürekli Ortak Mekanizma’nın ilk toplantısında ise Türk heyetine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalınca ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal’ın başkanlık etmeleri, heyette Hakkaniyet, Dışişleri, İçişleri, Ulusal Müdafa Bakanlıkları ve Ulusal İstihbarat Teşkilatı‘ndan temsilcilerin yer alması öngörülüyor.

Türkiye ile dayanışma taahhüdü

Daha ilkin imzalanan Üçlü Muhtıra’da ise Finlandiya ve İsveç Türkiye’ye yönelik ulusal tabanca ambargosu bulunmadığını teyit etmişler, bu mevzuda Türkiye’yle dayanışma ve ortaklaşa iş içinde hareket edeceklerini duyurmuşlardı.

Türkiye-Finlandiya-İsveç ortak görüşmesi Finlandiya da yapılacak #1

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.