Türkiye ile BAE içinde müdafa sanayii ortaklık güçleniyor

30.05.2022
Türkiye ile BAE içinde müdafa sanayii ortaklık güçleniyorBAE’li temsilcilerin Cumhurbaşkanlığı Müdafa Sanayii Başkanlığı (SSB) ziyaretinde ülkeler içinde iki mutabakat muhtırası imzalandı.


Türkiye ile BAE arasında savunma sanayii işbirliği güçleniyor

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri içinde yoğunlaşan müdafa sanayii ortaklık ilişkilerinin devamı olarak iki ülke devlet yetkilileri ve iki ülke şirketleri Ankara’da bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Müdafa Sanayii Başkanlığı (SSB) ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, BAE Tedarik Kuruluşu TAWAZUN Ekonomik Konseyi CEO’su Tareq Al Hosani, üst düzey askeri yetkililer ve şirket yöneticileri katıldı.

İki mutabakat muhtırası imzalandı

İki ülke müdafa sanayii ilişkilerinin geliştirilmesine dönük gerçekleşen görüşmede iki mutabakat muhtırası imzalandı.

Müdafa ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) ile BAE’deki denk müessese EDDC (Emirates Defense Companies Council) içinde endüstriyel ortaklık mevzusunda, TR TEST ile Tawazun içinde ise kontrol ve sertifikasyon mevzusunda mutabakat muhtıraları SSB Başkanı Demir ve TAWAZUN CEO’su Al Hosani şahitliğinde imzalandı.

Niyet mektubunun sonucu olarak gerçekleştirildi

Türkiye ile BAE içinde müdafa sanayii işbirliğini artırmaya dönük çalışmaların bir sonucu olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şubat ayındaki BAE ziyaretinde iki ülke içinde Müdafa Sanayii İşbirliği Niyet Mektubu imzalanmıştı.

İHA’nın haberine gore imzalar SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile Tawazun CEO’su Tareq Al Hosani tarafınca atılmıştı. Bugün meydana getirilen toplantı ve imzalanan mutabakat muhtıraları, bu niyet mektubunun bir sonucu olarak gerçekleştirildi.

Türkiye ile BAE arasında savunma sanayii işbirliği güçleniyor #1

Türkiye ile BAE arasında savunma sanayii işbirliği güçleniyor #2

Türkiye ile BAE arasında savunma sanayii işbirliği güçleniyor #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.