Türkiye ile BAE’nin tecim hacmi hedefi 15 milyar dolar

27.04.2022
Türkiye ile BAE’nin tecim hacmi hedefi 15 milyar dolarTürkiye – BAE Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması müzakereleri başlarken, iki ülkenin tecim hacmini 15 milyar dolara çıkarması hedefleniyor.

Türkiye’nin Körfez ülkeleriyle başlatmış olduğu fazlaca yönlü temaslar devam ediyor.

Tecim Bakanı Mehmet Muş ile Birleşik Arap Emirlikleri Dış Ticaretten Görevli Devlet Bakanı Thani Bin Ahmed Al Zeyoudi, “Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması” kapsamında basın toplantısı düzenledi.

Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması ile Türkiye ve BAE’nin, ticari ve ekonomik ilişkilerini daha kapsamlı ve derin şekilde geliştirme olanağına kavuşacağını belirten Bakan Muş, “Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Şubat ayında Abu Dabi ve Dubai’ye gerçekleştirdiğimiz ziyaretler, BAE ile kültürel, siyasal ve ekonomik ilişkilerimiz çerçevesinde yeni bir devrin kapılarını ardına kadar aralamıştır. Bu temaslar, ek olarak burada başlangıcını yaptığımız Kapsamlı Ekonomik Ortalık Anlaşması müzakerelerinin de temelini oluşturmuştur. Birleşik Arap Emirlikleri, 8 milyar dolarlık ikili tecim hacmi ile Türkiye’nin halihazırda Körfez bölgesindeki en büyük tecim ortağı konumundadır” dedi.

Türkiye ile BAE nin ticaret hacmi hedefi 15 milyar dolar #1

“BAE’nin yeni yatırımları katlanarak artmaktadır”

Birçok Türk firmasının, BAE’de başarı göstermiş işlere imza attığını ifade eden Bakan Muş, “Emirliklerin kamu iştirakleri ve firmaları, vatanımızda değişik sektörlerde etkin şekilde etkinlik göstermekte olup, BAE’nin ülkemizdeki yeni yatırımları ve ticari iş birliklerinin sayısı katlanarak artmaktadır. Bu gelişmeler ışığında, biz bu müzakerelerde yalnızca mal ticaretini kapsayan alışılagelmiş bir özgür tecim anlaşması görüşme etmiyor, adından da anlaşılacağı suretiyle geleceğin küresel ticari dinamikleri ile uyumlu yeni nesil bir antak kalma modelini hayata geçirmek suretiyle yola çıkıyoruz. Küresel ekonominin sıkıntılı süreçlerden geçiyor. Bu zamanda, ticari korumacılık, pandemi ve bölgesel gerilimlerin, küresel dinamikleri sarsarak internasyonal ticarette derin yaralar açıyor” şeklinde konuştu.

Türkiye ile BAE nin ticaret hacmi hedefi 15 milyar dolar #2

“BAE, pek fazlaca hizmet sektöründe küresel bir oyuncu”

Küresel ticarette hakim olan düzenleyici kaide ve teamüllerin sorgulandığı ve bölgeselleşme dalgasının genişlediği bu süreçte, tecim diplomasisinin öneminin tekraren perçinlendiğini vurgulayan Bakan Muş, “Bu sıkıntılı süreçte Türkiye, küresel ticarette derslik atlamayı başarmıştır. Nitekim 2021 yılı itibariyle, tarihimizde ilk kere küresel ticaretten aldığımız oranı yüzde 1’in üstüne taşıma başarısı gösterdik ve ihracatımızı 225 milyar doların üstüne çıkardık. Böylesine sıkıntılı bir ortamda sağlanan bu başarıda, geçmiş dönemde inşa ettiğimiz ticari bütünleşmelerin çıpa görevi gördüğüne ve pozitif ayrışmamızda mühim rol oynadığına inanıyorum. Öteki taraftan, hem Türkiye hem de BAE, bugün başlatılan müzakerelerin en kısa zamanda tamamlanması ile konjonktürel risklere ve imtihanlara karşı daha dirençli hale gelecektir. Son dönemde BAE’nin finans, gezim, havacılık ve teknik müşavirlik şeklinde pek fazlaca hizmet sektöründe küresel bir oyuncu haline geldiğine tanık oluyoruz” diye konuştu.

Türkiye ile BAE nin ticaret hacmi hedefi 15 milyar dolar #3

“Hedef, 15 milyar dolarlık ikili tecim hacmi”

Emirliklerin bu sektörlerdeki süratli gelişimini büyük bir takdirle takip ettiklerini bilhassa ifade eden Bakan Muş, “Kapsamlı Ekonomik Ortalık Anlaşması müzakerelerinin tamamlanması ile Türkiye ve BAE’nin mevcut başarı hikayelerine, fazlaca daha ileri seviyedeki yeni iş birliklerini eklemelerini heyecanla bekliyor olacağız. Öte taraftan, söz mevzusu Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle beraber son olarak 2017 senesinde yaklaşmış olduğumuz 15 milyar dolarlık ikili tecim hacmi hedefini kısa zamanda yakalayabileceğiz. Gene bu Anlaşmanın hayata geçirilmesiyle yenilenebilir enerji, elektrikli ulaşım ve taşımacılık ile yazılım şeklinde küresel eğilimlerin yakalanması elzem olan alanlarda yeni yatırımların ve projelerin hayata geçirilmesi mümkün olacaktır” dedi.

Türkiye ile BAE nin ticaret hacmi hedefi 15 milyar dolar #4

Bakan Muş, sözlerini şöyleki tamamladı:

“Ortak çabalarla hem Türk hem de Arap iş çevrelerinin küresel ekonomideki dönüşüm dalgalarına hazırlanması daha mümkün olacaktır. Sayın mevkidaşımla beraber Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması müzakerelerinin başladığını duyuruyor olmaktan büyük bir sevinç duyduğumu yine ifade etmek isterim. Ülkelerimiz arasındaki sağlam temellere haiz iş birliklerinin ikili ve bölgesel anlamda bizlere her daim mühim kapılar açacağına yürekten inanıyorum.”

Türkiye ile BAE nin ticaret hacmi hedefi 15 milyar dolar #5

“İş birliğimizin daha da artmasını temenni ediyorum”

BAE ile Türkiye arasındaki anlaşmanın görüşmelerinin başlamasından memnun olduklarını ifade eden BAE Dış Ticaretten Görevli Devlet Bakanı Thani bin Ahmed Al Zeyoudi, “Mühim atılımlar yapmak için çalışmalara başladık. Tüm dünya ülkeleri ile ortaklık anlaşması kapsamında bir çaba içine girmiş olduk. Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması ile önümüzdeki dönemde sanayinin, yatırımların artırılması ve ister beşeri olsun, ister mali olsun, insan kaynaklarından ve öteki kaynaklardan en iyi şekilde yararlanmayı amaçlamaktayız. Dünya Kovid’den yeni kurtarıldı, artık yeni ortaklıklara ufuk açmak üzereyiz. Bu ortaklık anlaşması BAE’nin daha esnek bir ekonomiye dönüşeceğini gösteriyor. Her iki tarafın anlaşmalardan kazançlı çıkması gerekiyor. Türkiye bunun için mühim bir ortak, son dönemde büyük atılımlara imza attı. Bölge barışının sağlanması için, istikrar için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye ile BAE arasındaki ilişkiler gelecek vadediyor. İki ülke arasındaki ikili tecim hacmi 2019 yılına nazaran 2020 senesinde büyük bir artış kaydetti ve BAE’nin 2020 rakamlarına bakacak olursa Türkiye’de 5 milyar dolar yatırımı var bu tarz şeyleri iş birliği ile artırabiliriz. Ortaklık Anlaşması ile bu sayıları artırabiliriz. İki ülkenin iş birliğinin daha da artmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile BAE nin ticaret hacmi hedefi 15 milyar dolar #6

Türkiye ile BAE nin ticaret hacmi hedefi 15 milyar dolar #7

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.