Türkiye Kamu-Sen asgari geçim endeksini deklare etti

08.02.2022
Türkiye Kamu-Sen asgari geçim endeksini deklare ettiÇeşitli kurumlar asgari geçim endekslerini hazırlıyor. Kamu-Sen de çalışan bir kişinin yoksulluk sınırını 5 bin 584, dört kişilik ailenin asgari geçim haddini 11 bin 898 lira olarak hesapladı.


Türkiye Kamu-Sen asgari geçim endeksini açıkladı

Türkiye Kamu-Sen, çalışan bir kişinin açlık sınırını, yoksulluk sınırını, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddini, averaj besin ve barınma harcamalarının toplamını rakamlarla ortaya koydu.

BİR KİŞİNİN AÇLIK SINIRI 4 BİN 433 LİRA OLDU

Türkiye Kamu-Sen’den meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, konfederasyonun Ar-Ge Merkezince TÜİK’in ocak 2022 fiyatlarıyla hazırlanan Asgari Geçim Endeksi’nde, çalışan bir kişinin açlık sınırı 4 bin 433 lira, yoksulluk sınırı ise 5 bin 584 lira olarak belirlendi.

DÖRT KİŞİLİK AİLENİN ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ 4 BİN 240 LİRA OLDU

Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi 11 bin 898 lira, averaj besin ve barınma harcamaları toplamı ise 4 bin 240 lira oldu.

Türkiye Kamu-Sen asgari geçim endeksini açıkladı #1

“YILLIK ZAM ORANININ TAMAMINA YAKLAŞAN ENFLASYONLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, çalışanların cebine yansıyan enflasyonun açıklanan enflasyondan daha çok bulunduğunu savunarak, şu ifadeleri kullandı:

“Daha ilk aydan 6 ay için meydana getirilen maaş zammını aşan ve senelik zam oranının tamamına yaklaşan bir enflasyonla karşı karşıyayız. Son bir ayda dört kişilik ailenin aylık mecburi harcanması 1.525 lira artmıştır. Geçen her an kamu çalışanlarının aleyhine işlemekte, maaşlar enflasyon karşısında erimektedir. Yüksek enflasyon döneminde ortaya çıkan mağduriyeti gidermek adına, mahsuplaşma için 6 ay beklenmeden, her ay ortaya çıkan farkın maaşlara yansıtılması ve üstüne refah oranı ilave edilerek kamu çalışanlarının enflasyona ezdirilmeyeceği sözünün hayata geçirilmesi gerekiyor.”

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.