Türkiye Starlink bekleme listesine alındı

13.05.2022
Türkiye Starlink bekleme listesine alındı


SpaceX’in uydudan web hizmeti Starlink ne süre Türkiye’ye gelecek? SpaceX’in son basın açıklamasında Starlink’in 32 değişik ülkede erişime açık olduğu ifade edildi. Bu ülkelerdeki kullanıcılar SpaceX’e kaydolarak uydudan netin tadını çıkarabilir.

İlk olarak 2021 senesinde erişime oluşturulan uydu web hizmeti Starlink, 2022’nin Mayıs ayı itibarıyla erişimini 32 ülkeye genişletmiş durumda. Uzay şirketinin son açıklaması, hizmetin “oldukca yakında” dünya genelinde kullanılabilir olacağını ortaya koydu.

Starlink’ten hareket halindeyken bile internet fırsatı!


Starlink’ten hareket halindeyken bile web fırsatı!

Starlink, Portability adlı yeni hususi durumunu devreye aldı. Bu gelişme ile 25 dolar karşılığında anteni değişik konumlara götürmek mümkün,

SpaceX, Starlink’in kullanılabilirlik haritasını paylaştı. Hizmetin, dünyayı üç aşamalı şekilde (kullanılabilir, bekleme sıralaması ve yakında) böldüğü gözlemlendi. Açık mavi ülkelerde Starlink bulunuyorken, Türkiye’nin de dahil olduğu lacivert ülkeler ise “yakında” sıralamasında.

Şimdiye kadar 32 ülkedeki kullanıcılara web erişimi sunduğunu ifade eden SpaceX, mevcut olduğu ülkelerdeki siparişlerin “derhal” işleme alındığını deklare etti. Yalnız bu, 100 dolarlık depozitoyu ödemesine rağmen neredeyse bir yıl süresince hizmet alamayan müşterilerin açıklamalarıyla çelişiyor.

Eylül 2021 döneminde ABD, İngiltere ve Avustralya şeklinde yalnız birkaç ülkede hizmet verebilen Starlink, son olarak Şubat 2022’de ise 25 ülkeye açıldığını duyurmuştu. Üç aylık çalışmaların sonucunda uydudan web kapsamı yedi ülkeye daha genişlemiş durumda.

Geçtiğimiz ay SpaceX, başta enflasyon olmak suretiyle çeşitli nedenlerden dolayı tutarları artırdı. Starlink kitlerin fiyatı, depozito ödemiş müşteriler için 500 dolardan 550 dolara ve yeni müşteriler için 500 dolardan 600 dolara çıktı. Ek olarak Starlink abonelik maliyeti ise tüm kullanıcılar için 99 dolardan 110 dolara yükseltildi.

Starlink ek olarak kullanıcılarına gezinti halindeyken de web verebileceğini söylüyor. Taşınabilirlik adlı yeni özellik, ayda 135 dolar ödeyen (110 dolar abonelik, 25 dolar Portability) tüm Starlink müşterilerine açık.

Peki siz Türkiye’nin Starlink bekleme listesine girmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.