Türkiye Uzay Ajansı Başkanı, Ay yolculuğu için tarih verdi! – Teknoloji Pusulası

19.12.2021
Türkiye Uzay Ajansı Başkanı, Ay yolculuğu için tarih verdi! – Teknoloji Pusulası


2018 senesinde ülkemizin uzay operasyonlarını yürütmek amacıyla kurulan Türkiye Uzay Ajansı (TUA), faaliyetlerine tüm hızıyla devam ediyor. Önümüzdeki dönemlerde uzaya çıkmak, Ay’dan örnek toplamak ve bir uzay üssü oluşturmak benzer şekilde görevleri olan kurum, en büyük eksiği olan nitelikli iş enerjisini yaratmak için sık sık gençler ile bir araya geliyor.

Son olarak Azerbaycan’da üniversite öğrencileriyle bir araya gelen Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, oldukça tehlikeli netice açıklamalarda bulunmuş oldu. Uzay yarışında diğeri ülkeleri yakalamanın öneminden bahseden Yıldırım, bu uğurda para harcamanın lüzumlu bulunduğunu söylemiş oldu. İşte ayrıntılar…

Uzay aracı Mars Büyük Kanyon’da ‘gizli su’ keşfetti!


Uzay aracı Mars Büyük Kanyon’da ‘gizli saklı saklı su’ keşfetti!

Avrupa Uzay Ajansı ve Rus uzay ajansı Roscosmos tarafınca işletilen ExoMars Trace Gas Orbiter, Mars Büyük Kanyon’da ‘gizli saklı saklı su’ keşfetti.

TUA Başkanı Yıldırım, Uzaya yatırım lüks değildir

Bir öğrenci birliği tarafında düzenlenen etkinlikte konuşmacı olarak yer edinen Serdar Hüseyin Yıldırım, Ulusal Uzay Programı hakkında informasyon verdi. Türkiye’nin uzay mevzusunda çalışmalara geç başladığını söyleyen TUA Başkanı, hedeflerinin bu açığı kapatmak bulunduğunu dile getirdi.

Gelişmiş tüm ülkelerin uzaya yatırım yaptığına vurgu oluşturan Yıldırım, uzayda güçlü olmayan ülkelerin, dünyada da güçlü olamayacağının altını çizdi. Etkinlikte en oldukca dikkat çeken açıklama ise “Uzay lüks değil ihtiyaçtır.” cümlesi oldu.

Ek olarak yaptıkları çalışmalardan da söz eden TUA Başkanı, Ay’a gidecek ulusal aracın ilk tasarımının belli bulunduğunu deklare etti. Söz mevzusu araç, en kısa süre içinde tamamlanacak ve SpaceX, Blue Origin benzer şekilde firmalar aracılığı ile en geç 2024 yılına kadar Ay‘a gönderilecek.

Bildiğiniz suretiyle uzaya çıkmak oldukça maliyetli bir durum. Bu iş için milyar dolarlık alt yapı ve seneler devam eden emek harcama gerekiyor. Bu yüzden hali hazırda bu yatırıma haiz olmayan ülkeler, çözümü oldukca daha uygun fiyatlı olan hususi firmalar ile anlaşmakta buluyor. Oldukça popüler olan bu yöntem, dönem dönem NASA tarafınca bile kullanılıyor.

Peki siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Türkiye, uzay yarışında diğeri ülkeleri yakalamayı başarabilecek mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.