Türkiye üzüm ihracatında dünya birincisi

03.09.2022
Türkiye üzüm ihracatında dünya birincisi


Tekirdağ’da düzenlenen Bağ Bozumu Şenliği renkli görüntülere sahne oldu. Metin Türker, “İhracatta da 700 milyon dolarlık bir ihracat potansiyelimiz var. Türkiye dünyada birinci sırada” dedi.

Tekirdağ’da bağ bozumu şenliği: Türkiye üzüm ihracatında dünya birincisi

Süleymanpaşa Belediyesi ve Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü ortaklık ile Bağbozumu Şenliği düzenlendi. Şenliğe, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Metin Türker, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Tekirdağ Ziraat ve Orman İl Müdürü Oktay Öcal, Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Mehmet Ali Kiracı ve oldukca sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile süregelen program, konuşmaların peşinden bağbozumu ile devam etti. Katılımcılar ve davetliler bağda üzüm hasadı yapmış oldu. Ek olarak süslenen bağ alanında davetli vatandaşlarda bol miktarda fotoğraf çekildi.

Üzüm ihracatında Türkiye birinci

Programda konuşma icra eden Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Metin Türker, Buradaki etkinliğin değişik bir anlamı var bu açıdan da bilhassa Türkiye’deki bağ alanlarının yüzde 10’unun bölgemizde olduğu düşünüldüğünden ve ek olarak enstitümüzün geliştirmiş olduğu Türkiye’deki toplam 35 çeşidin 19’unun geliştiren enstitüde olması ayrı bir ehemmiyet arz etmektedir. Üzümün hem üretimi açısından dünyada oldukca mühim yeri olan bir ülkeyiz. 390 bin hektar alanda üzüm üretimi yapılmakta. 3,7 milyon ton bir ürünle dünyada altıncı sıradayız. İhracatta da 700 milyon dolarlık bir ihracat potansiyelimiz var. Şu demek oluyor ki ulusal ekonomiye oldukca büyük bir katkı sağlıyoruz. Buna da baktığımız vakit da üzüm ihracatı açısından da Türkiye dünyada birinci sırada.diye konuştu.

“Etkinliğimizi geleneksel hale getiriyoruz”

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ise bağ bozumu etkinliklerini geleneksel hale getirdiklerini aktararak, Hem ata tohumlarımızı yetiştireceğiz hem üzümümüzün bin 457 çeşit diyor fakat yabancı üzümlerle beraber bin 600 çeşit bu bölgede üzüm var. O üzümlerin bir canlı müze şeklinde tüm hepsinin sergileneceği ortalama 120 dönüm arazi içinde çalışmalarını yürüttüğümüz ve Tanrı nasip ederse bir buçuk ay içinde de vatandaşımızın kullanımına açacağımız çok önemli bir proje geliyor. Biz bu organizasyonlarla beraber hem bölgemizdeki bin 600 çeşit üzümü tanıtabileceğimiz ve yaşatacağımız etkinlikler hayata geçirmeye devam edeceğiz. Şehrimizin tanıtımına da katkı sağlayabilecek organizasyonlara imza atmak istiyoruz. İnşallah etkinliğimiz gelecek yıl daha da güzel olacak. ifadelerini kullandı.

Tekirdağ’da bağ bozumu şenliği: Türkiye üzüm ihracatında dünya birincisi #1

Tekirdağ’da bağ bozumu şenliği: Türkiye üzüm ihracatında dünya birincisi #2

Tekirdağ’da bağ bozumu şenliği: Türkiye üzüm ihracatında dünya birincisi #3

Tekirdağ’da bağ bozumu şenliği: Türkiye üzüm ihracatında dünya birincisi #4

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.