Türkiye ve Yunanistan’ı beraber çalışmaya teşvik ediyoruz

17.06.2022
Türkiye ve Yunanistan’ı beraber çalışmaya teşvik ediyoruzDışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, iki ülke arasındaki gerilime ilişkin izahat yapmış oldu.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in, ABD ziyareti esnasında sergilediği Türkiye karşıtı tavrı Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nde de sürdürmesi Ankara-Atina hattındaki gerilimi tırmandırdı.

Türkiye’nin, üçüncü taraf olmaksızın direkt diyalog çağrılarını reddeden Yunanistan, bir kez daha gerginliği tercih etti.

Yunanistan’ın silahlandırma politikası soruldu

ABD’den meydana getirilen açıklamada ise Türkiye ve Yunanistan beraber çalışmaya teşvik edildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’a, “Yunanistan, Türkiye’nin ana kara kıyılarına birkaç mil ötedeki adalarını silahlandırıyor. Sizin bu konudaki pozisyonunuz nedir? Bunu destekliyor musunuz?” sorusu yöneltildi.

“Beraber çalışmaya teşvik ediyoruz”

Bu konudaki pozisyonumuz birkaç hafta ilkin duyduğunuz pozisyonla aynı.” diyen Price, ülkelerin birbirinin egemenliğine saygı göstermesi icap ettiğini dile getirdi.

ABD’li sözcü, iki NATO müttefiki Yunanistan ve Türkiye’yi bölgede sulh ve güvenliği korumak ve farklılıklarını diplomatik olarak çözmek için beraber çalışmaya teşvik etmeye devam ettiklerini kaydetti.

“Yunanistan ve Türkiye kuvvetli ortaklar”

AA’nın haberine gore, Price, “Müttefiklerimizi gerilimi daha da artırabilecek söylemlerden kaçınmaya çağırıyoruz. Yunanistan ve Türkiye elbet kuvvetli ortaklar.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında Price, “Onlar ABD için mühim NATO müttefikleridir ve her ikisini de gerilimi düşürmeye teşvik etmeye devam edeceğiz.” diye ekledi.

ABD: Türkiye ve Yunanistan ı birlikte çalışmaya teşvik ediyoruz #1

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.