Türkiye’de e-ticaret hacmi hedef artırdı

16.01.2022
Türkiye’de e-ticaret hacmi hedef artırdıE-ticaret sektörü koronavirüs salgınında yakaladığı ivmeyle her geçen yıl süratli büyümesini sürdürüyor. 2021’de 240 milyar liralık bir pazar edinen e-ticaret sektörünün 2022 hedefi 300 milyar lira.


Türkiye'de e-ticaret hacmi hedef artırdı

Ankara Elektronik Tecim İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkan Yardımcısı ve PttAVM.com Genel Müdürü Hakan Çevikoğlu, Türkiye’de koronavirüs salgınının da etkisiyle hızla büyüyen e-ticaret sektöründe 2021 yılı e-ticaret işlem hacmi hedefinin resmi olarak 240 milyar lira bulunduğunu deklare etti.

E-ticaret sektörünün yakaladığı ivmeyle her geçen yıl süratli büyümesini sürdürdüğünü vurgulayan Çevikoğlu, bir taraftan bu sektörde satışlar artarken öteki taraftan dönüşüm sürecinin yaşandığını söylemiş oldu.

“VATANDAŞ GÜVEN DAMGALI SİTELERDEN ALIŞVERİŞ ETMELİ”

Çevikoğlu, tüketicilerin gerekseme ve beklentilerine yönelik atılan adımların sektörün kabiliyetine de yansıdığına dikkati çekerek, “Yurttaşlarımıza düşen vazife alışveriş yapacağı ortamları iyi seçmek. Bilhassa itimat damgalı sitelerden alışveriş yaparak, asgari güvenliği elde etmiş olurlar. Hepimiz de sektör olarak tüketicilerden aldığımız geri dönüşlerle negatif durumları minimuma indirmek için çalışıyoruz.” dedi.

e-ticaret

E-TİCARET SATIŞLARININ 183 MİLYAR LİRASI E-PAZAR YERLERİNDE GERÇEKLEŞTİ

Türkiye’de 2020 senesinde 226 milyar liralık e-ticaret satışlarının, 183 milyar lirasının e-pazaryerlerinde gerçekleştiği bilgisini veren Çevikoğlu, “2021 yılı e-ticaret işlem hacmi hedefi ise resmi olarak 240 milyar lira olarak belirlenmişti. Hemen hemen 2021 yılının son verileri açıklanmadı sadece 300 milyar lirayı aşacağını tahmin ediyoruz.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

E-ALIŞVERİŞLER DAHA ÇOK MOBİLDEN YAPILIYOR

Çevikoğlu, son verilere bakıldığında her 100 kişiden 40’ının e-ticaret üstünden alışveriş yaptığını, bunun da büyük bölümünün mobil cihazlar vasıtasıyla gerçekleştirildiğini bildirdi.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.