Türkiye’de korsan yayıncılığa yeni darbe!

16.02.2022
Türkiye’de korsan yayıncılığa yeni darbe!


Beyaz perde ve platform yayıncılığının etken yasal ekosistemini korumaya ve dijital korsanlıkla mücadeleye adanan ACE, Seko IPTV’nin kapatıldığını duyurdu. Korsan yayıncılıkla savaşım kapsamında bu netice, Türkiye’de örneğinin bir ilki anlamını taşıyor.

Seko IPTV, telifle korunmuş içerikleri yasadışı bir halde, alan şahıs statüsünde benzer platformların (bayilik benzer şekilde) kullanımını sağlayarak son kullanıcıya aylık yada senelik abonelikle sunuyordu.

IP TV nedir? IP TV kullanmak yasal mı?


IP TV nedir? IP TV kullanmak yasal mı?

Her yerde istediğimiz içeriğe erişebilmemizi elde eden IP TV nedir, yasal mıdır? Analog izlenme ile aradaki farklar nedir? IP TV ile bilmeniz gerek her şeyi derledik?

ACE, Seko IPTV’yi kapattırdı

2016 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Seko, sunmuş olduğu internasyonal kanallar, oldukca dilli film ve TV dizileri benzer şekilde telif haklarını ihlal eden geniş yelpazedeki içeriklerle ACE üyelerinin tamamını negatif etkiliyordu.

Seko’nun Türkiye’deki yasadışı birçok internasyonal dijital içerik sağlayıcının deposu konumunda bulunduğunu belirten MPA (Motion Picture Association – Beyaz perde Birliği) Başkan Yardımcısı ve Küresel İçerik Koruma Direktörü Jan Van Voorn, “ACE olarak elde ettiğimiz bu başarının peşinden bölgedeki çalışmalarımızı sürdürüp, üyelerimizin yasal telif haklarını korumak için mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Seko IPTV adlı işletmecinin İstanbul‘da korsan yayıncılık faaliyetleri gerçekleştirdiği tespit edildikten sonrasında ACE harekete geçti ve işletmeci işbirliğine giderek ilgili hizmetlerin tamamını kapattı.

Şu anda Seko TV ile bağlantılı tüm alan adları ACE’ye aktarılmış durumda ve bu adresler, ACE web sitesinin “Yasal Olarak İzle” kısmına yönlendirildi.

Telif hakları ihlali ve korsan dijital yayınlar, yerli ve yabancı beyazperde sektörüne ve işletmecilerine zarar vermenin yanı sıra yaratıcılığın da önünü tıkıyor. Ek olarak prodüksiyonda emek veren tüm sektör çalışanlarının geleceklerini de tehdit ediyor. 

Ek olarak, ACE üyelerinin uğramış olduğu maddi kayıplar hem yeni yatırımları yavaşlatıyor hem de devletlerin vergi yitirilmesine uğramasına niçin oluyor. 


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.