Türkiye’deki sıtma vakaları yurt dışı kaynaklı

25.04.2022
Türkiye’deki sıtma vakaları yurt dışı kaynaklıTürkiye’de görülen yerli sıtma bulaşının başarı göstermiş bir halde sona erdiğini belirten Kırklareli İl Sıhhat Müdürlüğü açıklamasında, vakaların yurt dışı kaynaklı bulunduğunu belirtti.


Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü: Türkiye'deki sıtma vakaları yurt dışı kaynaklı

Dünyada her yıl, yüz binlerce şahıs sıtma sebebiyle yaşamını yitiriyor…

Türkiye de görülen vakaların da yurt dışı kaynaklı olduğu biliniyor…

İHA’nın haberine nazaran; Kırıkkale İl Sıhhat Müdürlüğü’nden meydana getirilen açıklamada, her yıl averaj 250 sıtma vakasının yurt dışı kaynaklı olduğu belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye’de yerli sıtma bulaşı sonlanmış olsa da halen yurt dışı kaynaklı vakalar tespit edilebiliyor. Dünyada her yıl yüz binlerce can alan hastalığın devletimizde de yeniden yayılma riski devam ediyor.

“Her yıl averaj 200-250 yurt dışı kaynaklı sıtma olay bildirimi oluyor”

Sıtmanın endemik olduğu ülkelere gidenler, paraziti oradan alarak hastalığa yakalanabiliyor. Her yıl averaj 200-250 yurt dışı kaynaklı sıtma olay bildirimi oluyor. Bu yüzden Bakanlık Sıtma Eliminasyon Programı faaliyetlerini sürdürüyor.”

Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü: Türkiye deki sıtma vakaları yurt dışı kaynaklı #1

“Yerli sıtma bulaşı sona erdirilmiştir”

Türkiye’de tarih süresince en mühim hastalıklarından kabul edilen sıtma ile mücadelenin Osmanlı İmparatorluğu döneminde başladığı, Cumhuriyet döneminde daha da yoğunluk kazanılmış olduğu belirtilen açıklamada, “Yürütülen başarı göstermiş emekler neticesinde 2000 senesinde 11 bin 378 olan yerli sıtma vakası, 2005 senesinde 2 bin 36’ya düşmüştür. Vatanımızda sıtmanın elimine edilebilme şartlarının oluştuğu sonucuna varılarak Sıtma Eliminasyon Programı başlatılmış ve büyük bir başarıya imza atılarak yerli sıtma bulaşı sona erdirilmiştir. Halen bir tek yurt dışı sıtma vakaları bildirilmektedir.” ifadesi kullanıldı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir