Türkiye’nin 7. nesil sondaj gemisi envantere girdi!

19.05.2022
Türkiye’nin 7. nesil sondaj gemisi envantere girdi!


Türkiye, Karadeniz ve Akdeniz’deki Mavi Vatan sınırları içinde halihazırda 3 değişik vapur ile sondaj faaliyetlerini yürütüyor. Nitekim geçtiğimiz dönemde bu emekler neticesinde 540 milyar metreküplük bir doğalgaz rezervi bulunmuş oldu. Şimdi ise seleflerinden oldukca daha ileri teknolojileri barındıran 7. nesil bir sondaj gemisi envantere alındı. Dünyada yalnızca 5 tane 7. nesil sondaj gemisi var! Karadeniz’de […]

Türkiye, Karadeniz ve Akdeniz’deki Mavi Vatan sınırları içinde halihazırda 3 değişik vapur ile sondaj faaliyetlerini yürütüyor. Nitekim geçtiğimiz dönemde bu emekler neticesinde 540 milyar metreküplük bir doğalgaz rezervi bulunmuş oldu. Şimdi ise seleflerinden oldukca daha ileri teknolojileri barındıran 7. nesil bir sondaj gemisi envantere alındı.

Dünyada yalnızca 5 tane 7. nesil sondaj gemisi var!

Karadeniz’de meydana getirilen büyük keşfin peşinden Türkiye, hidrokarbon arama çalışmalarında vites artırdı. Organik bir taraftan da filoya büyük bir yatırım yapılıyor. Zira 4 yılda alınan 4 yeni vapur ile her geçen gün yeni bir üyenin dahil bulunduğunu görüyoruz.

Milli Muharip Uçak için kritik gelişme!


Ulusal Muharip Tayyare için eleştiri gelişme!

Ulusal Muharip Tayyare için geliştirilen yazılım yardımıyla denetim süreci yüzde 70 oranında azaldı. Ek olarak fizyolojik maliyetler de ortadan kalktı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı tarafınca 2018 senesinde satın alınan ve önceki adı Deepsea Metro II olan Fatih sondaj gemisi, 6. nesil sınıfındaki 16 vapur içinden ilk 5’te yer ediniyor. Gene Güney Kore yapımı ve kendi sınıfındaki yalnızca 5 gemiden önde gelen yeni sondaj gemisi 7 Mart’ta Kore’den yola çıktı. 19 Mayıs zamanı itibariyle ise Mersin’deki Taşucu Limanı’na yanaştı.

7. nesil sondaj gemisi

Bugün envantere giren bu sondaj gemisi, yeni nesil derin deniz sondaj kabiliyetine haiz. Organik yalnız bu da değil. Vazife yapmış olduğu bölgenin haritasını çıkartma, yer işaretleme, sismik araştırma desteği, kulelerinde 1.750 ton yük kaldırma kapasitesi ve 7.3 metre yükseklikteki dalgada bile durağan(durgun) kalmış olarak operasyona devam etme benzer şekilde pek oldukca teknolojiyi bünyesinde barındırıyor.

7. nesil sondaj gemisi özellikleri:

  • Uzunluk: 238 metre (2.5 futbol sahası)
  • Genişlik: 42 metre
  • Kule yüksekliği: 104 metre.
  • Ağırlık: 61 bin 494 MT
  • Mürettebat sayısı: 200 kişi
  • En yüksek sondaj derinliği: 12 bin 120 metre
  • Su derinliği: 3 bin 600 metre
  • Kule sayısı: 2 kuleli
  • BOP sistemi: 2 tane

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!

Kaynak: shiftdelete.net


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.