Türkiye’nin en kıymetli banknotu açık artırmaya çıktı

11.02.2022
Türkiye’nin en kıymetli banknotu açık artırmaya çıktıİngiltere’de 1927 senesinde basılan 1. emisyon 1000 Türk Lirası, açık artırmaya çıktı. 1939’da geçerlilikten kalkan ve yalnız 7 adedinin bugüne ulaşmış olduğu malum paranın açılış fiyatı 800 bin lira.


Türkiye'nin en değerli banknotu açık artırmaya çıktı

Müzayedeyi düzenleyen araştırmacı yazar Necati Doğan, Cumhuriyet’in ilk yıllarında 1. emisyon 1, 5, 10, 50, 100, 500 ve 1000 liralık banknotların İngiltere’de Thomas de la Rue Matbaası’nda basıldığını belirtti.

Bu paralar içinde 1000 liralık banknotun hem dönemindeki ekonomik kıymeti hem de baskı adediyle mühim bir yere haiz bulunduğunu vurgulayan Doğan, mevzuya ilişkin şöyleki informasyon verdi:

“1927 senesinde basılan 1. emisyon 1000 lira 1939’da geçerlilikten kaldırıldı. Tedavülde kalmış olduğu ortalama 12 yıl süresince 15 bin 374 tane basıldı. 1939’da geçerlilikten kaldırıldığında 23 adeti değiştirilmek suretiyle Merkez Bankası’na iade edilmedi. İade edilmeyen 23 banknottan bugüne yalnız 7 adedinin ulaşmış olduğu tahmin ediliyor. Bu durum da bu paraya ‘oldukca ender’ özelliği kazandırıyor.”

BANKNOTUN KARŞILIĞI 1000 CUMHURİYET ALTINIYDI

Zamanı banknotun tedavüle çıkmış olduğu 1927 senesinde 1000 Cumhuriyet altını karşılığının bulunduğuna dikkati çeken Doğan, “1. emisyon 1000 lira tedavülde kalmış olduğu sürede büyük bir ekonomik değere sahipti. Bu yönüyle çoğunlukla bankaların ve büyük tüccarların elinde bulunuyordu. Hem tedavülde olduğu dönemki mali büyüklüğü hem de günümüze ulaşan azca sayıdaki baskı adedi bu paraya Türkiye’nin en kıymetli banknotu niteliği kazandırıyor.” dedi.

Türkiye’nin en kıymetli banknotu açık artırmaya çıktı VİDEO

HARF İNKILABINDAN ÖNCE BASILDI

Doğan, 1. emisyon 1000 liranın ön yüzünde Mustafa Kemal Atatürk portresi, arka yüzünde ise Sakarya Demiryolu Hattı’nın Geyve Boğazı kısmına ilişik görselin yer aldığını belirterek şunları kaydetti:

“Üstünde, devrin Maliye Bakanı Mustafa Abdülhalik Renda’nın imzası olan banknot, harf inkılabından ilkin basılmış olduğu için ‘Türkiye Cumhuriyeti’ ibaresi Osmanlı Türkçesi ile yazılmış. Ek olarak Fransızcanın o dönem diplomatik dil olması sebebiyle parada Fransızca kelimelere de yer verilmiş.” ifadesini kullandı.

Türkiye nin en değerli banknotu açık artırmaya çıktı #1

800 BİN LİRA AÇILIŞ FİYATIYLA MÜZAYEDEDE YER ALDI

“Oldukca ender” niteliğindeki zamanı paranın online müzayedede satışa çıkarıldığını duyuran Doğan, banknotun 800 bin lira açılış fiyatıyla müzayedede yer aldığını bildirdi.

Türkiye nin en değerli banknotu açık artırmaya çıktı #2

Türkiye nin en değerli banknotu açık artırmaya çıktı #3

Türkiye nin en değerli banknotu açık artırmaya çıktı #4

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.