Türkiye’nin ilk tank ihracatı yapılmış oldu

14.03.2022
Türkiye’nin ilk tank ihracatı yapılmış olduMüdafa sanayinde üretim ve ihracatta mühim aşamalar yaşanıyor. Türkiye bu anlamda dünyada mühim bir sıçrama gerçekleştirmiş oldu. Kaplan MT tankında meydana gelen teslimatlar da bu aşamalardan biri.


Türkiye'nin ilk tank ihracatı yapıldı

Türk müdafa endüstri, yerli üretimlerini dış pazara sunarak, dünyanın çeşitli ülkelerinine ihraç ediyor.

Kaplan MT tankı için Endonezya’ya teslimata başlamış olan FNSS, 18 adetlik teslimatı bu yıl tamamlayacak.

FNSS Genel Müdürü Nail Kurt, Endonezya için üretilen Kaplan MT tankı için teslimatların başladığını ve projenin ilk paketinin bu yıl tamamlanacağını bildirdi.

“UMMAN’A TESLİMATLAR BAŞARI İLE YAPILDI”

Koronavirüs salgını sebebiyle kısıtlanan internasyonal seyahatlerden meydana gelen zorluklara karşın ihracat projelerini de sürdürdüklerini özetleyen Kurt, şöyleki konuştu:

“Umman’da teslimatlarımızı tamamlamayı başardık. Son gönderilen araçların kabulleri yapılmış oldu. Lojistik anlamında yapılması ihtiyaç duyulan bazı eğitimler, gezi kısıtlamaları sebebiyle gecikse de onlar da tamamlanmış durumda. Yılı ortalama 18 milyon dolarlık ilave sözleşme imzalayarak tamamladık.

Nail Kurt

“MALEZYA’DA ORTAĞIMIZA DESTEK VERDİĞİMİZ BİR YIL OLDU”

Bu sözleşme, Umman’daki büyük ana sözleşmemizin tamamlayıcısı niteliğindeydi. Malezya’da kurtarma araçları haricinde Türkiye’den yaptığımız teslimatlarımız tamamlanmıştı. Daha oldukca Malezya’da ortağımız DEFTECH’in üretimine destek verdiğimiz bir yıl olarak geçti. Son kalan ve değişen gereksinim çerçevesinde yeni tasarım olan kurtarma araçlarının teslimata hazır hale gelmesine yoğunlaştık geçtiğimiz yıl. Bu yıl içinde bu araçların teslimatları da tamamlanacak. Filipinler’de 2 yeni projeye imza atmıştık 2020 sonunda. 2021, bu ürünlerin tasarımlarının tamamlanarak ilk ürünlerin üstünde çalışılmaya başlamakla geçti.”

Türkiye nin ilk tank ihracatı yapıldı #2

“YENİ SPARİŞLER BEKLENİYOR”

Kurt, Endonezya’nın gereksinimleri için geliştirilen projeyi PT Pindad ile yürüttüklerini söyleyerek, projeye ilişkin şu detayları verdi:

“İlk teslimatlar knock-down kitlerdi, onları halihazırda yolladık. PT Pindad, Endonezya’da iş birliği yaptığımız ortağımız, montaj işlemleri başlıyor. 18 tanktan 10 tanesi topyekün gönderilecek. Onlar da yazdan ilkin gönderilecek. Nisan-mayıs aylarında direkt tamamlanıp FNSS’te, Malezya’ya gönderilecek. Kule montajları bir tek orada yapılacak. Projemiz bu yıl itibarıyla tamamlanmış olacak. İkinci bir paketle ilgili görüşmeler var, bütçe emekleri var. Endonezya’nın şu an için emek harcama sistemi bu şekilde, senelik bütçe ayrılıyor. Envantere girip, sahaya çıkıp kullanılmaya başlandıktan sonrasında daha büyük miktarlarda talep gelecek. Toplamda oldukca fazla sayıda gereksinimleri var. Dolayısıyla o toplam sayıya sonuçta ulaşacağız. Bunun yöntemi iyi mi olacak, onu konuşuyoruz. Bu ilk parti siparişin toplam parti içinde oldukca minik bir kısım bulunduğunu söylemekle yetineyim.”

Türkiye nin ilk tank ihracatı yapıldı #3

TÜRK TANKLARINA FİLİPİNLER’DEN DE İLGİ BÜYÜK

Nail Kurt, Filipinler’de de MT ihtiyacı çıktığını sadece son aşamada başka bir ürün tercih edildiğini söylemiş oldu.

Kaplan MT’nin hemen hemen sahaya verilmemesinin dezavantajını yaşadıklarını özetleyen Kurt, “Oldukca sayıda değildi fakat bizim için mühim bir gösterge olacaktı. Başa baş gittikten sonrasında son dakika bir karar verildi. Başka ülkelerde de gereksinimler var. Ek olarak Türkiye’de de gereksinim olarak düşünüleceğini öngörüyoruz. Bilhassa asimetrik tehlikelerin artmasıyla beraber gerek 105, gerekse 120’lik kuleli MT ihtiyacı doğabilir. Bu şekilde bir araca önümüzdeki 5 ila 10 yıl içinde kesinlikle daha çok dikkat verileceği ve bir projelendirme olabileceği mevzusunda öngörülerimiz var.” dedi.

Türkiye nin ilk tank ihracatı yapıldı #4

YERLİ KULE HAZIRLIĞI

Endonezya’nın talebi doğrultusunda tankta Belçika yapımı bir tabanca kulesi kullanıldığını belirten Kurt, şunları kaydetti:

“Dünyada bu şekilde azca sayıda kule var şu an için. Bizim de bazı planlarımız var. ASELSAN’ın da planları bulunduğunu biliyorum. Bir kule geliştirme mevzusunda Türkiye’de bir etkinlik, olması icap ettiğini düşünüyorum. Doğal uzun ve oldukca maliyetli süreçler, iyi planlamak lazım. Tek başımıza maliyetini karşılayabileceğimiz işler değil. Dolayısıyla bu mevzuda eğer kullanıcımızdan yeşil ışık alırsak ivme kazanacağını düşünüyorum fakat şu anda hemen hemen bu şekilde bir gelişme yok.”

Türkiye nin ilk tank ihracatı yapıldı #5

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir