Türkiye’ye F-16 satışı mevzusunda ABD’den yeni izahat

30.05.2023
Türkiye’ye F-16 satışı mevzusunda ABD’den yeni izahat


ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Joe Biden yönetiminin Türkiye’ye F-16 satışı konusunu, İsveç’in NATO’ya üyeliğine bağlamadığını, bu satışın ABD’nin de çıkarına bulunduğunu sadece her iki mevzunun da en kısa zamanda ilerlemesi icap ettiğini söylemiş oldu.

Türkiye'ye F-16 satışı konusunda ABD'den yeni açıklama

AA

ABD Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz aylarda, Türkiye’ye F-16 satışı mevzusunda yeşil ışık yakmış, pozitif yöndeki fikrinin değişmediğini sadece ABD Kongresi’nden onay alması icap ettiğini aktarmıştı.

ABD’den bu mevzuya ilişkin yeni bir izahat geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Joe Biden yönetiminin Türkiye’ye F-16 satışı konusunu, İsveç’in NATO’ya üyeliğine bağlamadığını, bu satışın ABD’nin de çıkarına bulunduğunu sadece her iki mevzunun da en kısa zamanda ilerlemesi icap ettiğini söylemiş oldu.

Blinken, İsveç’in Lulea kentinde, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile ortak basın toplantısında konuştu.

İsveç’in NATO üyeliğiyle ilgili soruya Blinken, “NATO’ya katılım, bir süreçtir. Bu süreç süresince İttifak üyeleri kendileri için kaygı unsuru olan mevzuları gündeme getirebilir. Ve doğal ki Türkiye, son birkaç ayda bunu yapmış oldu.” yanıtını verdi.

“İsveç ve Finlandiya Türkiye’nin endişelerini gidermek için dikkate kıymet adımlar atıyor”

Blinken, İsveç ve Finlandiya’nın, Türkiye’nin endişelerini gidermek için dikkate kıymet adımlar attığını belirterek “İttifakın tüm üyelerini, bazı (güvenlik) endişelerine odaklamış olmasının Türkiye’nin başarısı bulunduğunu düşünüyorum. Sadece bu endişeleri gidermek için somut adımlar atmış olmaları da İsveç ve Finlandiya’nın başarısıdır.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“ABD olarak İsveç’in NATO’ya katılım sürecinin tamamlanmasını dört gözle bekliyoruz”

ABD’ye bakılırsa İsveç’in NATO’ya iştirakı için dönemin geldiğini işaret eden Blinken, “Oldukça haklı endişeleri gidermek için fazlaca mühim adımlar attı. Bu yüzden bu sürecin gelecek haftalarda tamamlanmasını dört gözle bekliyoruz. Olabileceğinden ve olması gerektiğinden asla şüphemiz yok ve olmasını bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

“İsveç’in NATO üyeliği ve F-16’lar değişik mevzular”

ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışının, İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanmasına bağlı olduğuna ilişkin iddialarla ilgili Blinken şunları söylemiş oldu:

İsveç’in NATO üyeliği ve F-16’lar değişik mevzular. Sadece her ikisi de bizim kanaatimize bakılırsa, Avrupa güvenliği için dirimsel öneme haizdir. Bu yüzden hem Türkiye’yi hem de Macaristan’ı, İsveç’in NATO’ya katılımını mümkün olan en kısa sürede onaylamaya çağırıyoruz. İsveç’in artık hazır olması için daha çok zamana gerek yok.

Yönetimimiz, F-16’larla ilgili olarak fazlaca netti. Türkiye’nin NATO ittifakının eleştiri bir üyesi olarak F-16’lara haiz olmasının, İttifakın en yüksek standartlarında etkinlik göstermesi ve öteki tüm müttefiklerle tamamen beraber çalışabilir olması için mühim olduğuna inanıyoruz. Bu, ABD’nin çıkarınadır ve bu yüzden bunu gündeme getirdik.

“Bizim açımızdan her ikisi de mümkün olan en kısa sürede ilerlemelidir”

Biz, iki mevzuyu ilişkilendirmediğimiz halde, biz derken Biden yönetimini kastediyorum, bazı Kurultay üyelerinin İsveç’in NATO’ya katılımını F-16’lardaki ilerlemeye bağladığı da aynı derecede doğru. Kurultay tamamen eşit ve bağımsız bir hükûmet organıdır. Bu tür kararlarda onların sesi ve oyları elbet eleştiri öneme haizdir. Fakat bizim açımızdan her ikisi de mümkün olan en kısa sürede ilerlemelidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.