TÜSİAD’dan izahat – Iktisat Haberleri

18.12.2021
TÜSİAD’dan izahat – Iktisat Haberleri


TÜSİAD'dan açıklama

TÜSİAD’ın yazılı açıklaması şu şekilde:

“Son dönemde yaşadığımız istikrarsızlıklar sonucunda, denenmekte olan iktisat programıyla amaçlanan sonuçlara erişilemeyeceği netleşmiştir. TÜSİAD olarak, bu tutumsal çerçeve çizilmeden evvel de, süreç devam ederken de, erken faiz indirimi ile oluşan politikaların istikrarsızlık yaratacağına dair görüşlerimizi hem kamu kurumları hem de kamuoyuyla pek oldukca kez paylaştık. Bu sürecin TL’de şiddetli kıymet kaybı, enflasyonda hızlanma, yatırımları, büyümeyi, istihdamı baskılama ve en önemlisi ülke olarak fakirleşmemizle sonuçlanma riskini vurgulamıştık. Nitekim, yeni tutumsal tercihler kapsamında atılan adımların peşinden güvensizlik ve istikrarsızlık ortamı oluşmuştur. Bilhassa yurt içinde dövize olan talebin şiddetli seviyede yükseldiğini, bunun da mevcud tüm ekonomik dengeleri bozduğunu görmekteyiz” 

“BU İSTİKAMETTE ATILACAK DOĞRU ADIMLARA KATKI VERMEYE HAZIRIZ”

“İzlenen iktisat politikası yalnızca iş dünyası için değil, tüm yurttaşlarımız için yeni ekonomik problemler yaratmaktadır. Uzun dönemde de oldukca daha büyük yapısal problemlere yol açma riski artmıştır. En fazla faydalanması beklenen ihracatçılarımız dahi bu ortamdan zarar görmektedir. Tüm bunların sonucunda, son dönemde ekonomide oluşan hasarın tespitini yapmış olup ilk olarak özgür piyasa işleyişi çerçevesinde, tüm paydaşların desteğinin alındığı, genel kabul görmüş ekonomi bilimi kurallarına hızla dönülmesinin gereği açıktır.

Devletimizde ‘kurumsuzlaşma’ sorununa daha ilkin de işaret etmiş, kalkınmamız için lüzumlu yaklaşımı ‘Yeni Bir Anlayışla Geleceği İnşa: İnsan, Bilim, Kurumlar’ adlı çalışmamız ile kamuoyuyla paylaşmıştık. Ülke ekonomimize yarar sağlayacak, öngörülebilirliğin, yatırım ortamının ve kalkınmanın önünü açacak kaide bazlı politikaları hayata geçirmeliyiz. Kurumların ve kuralların kapsayıcı ve etkin şekilde güçlendirilmesi başta olmak suretiyle atılacak adımlar devletimizde itimat ortamının oluşması için elzemdir.

TÜSİAD olarak bu istikamette atılacak doğru adımlara katkı vermeye hazırız”

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.