Twitter, Birdwatch özelliği ile şüpheli ve yanlış informasyon için harekete geçti

04.03.2022
Twitter, Birdwatch özelliği ile şüpheli ve yanlış informasyon için harekete geçti


Ukrayna’da geçen hafta başlamış olan Rus işgali tüm şiddetiyle devam ediyor. Twitter ise Ukrayna-Rusya savaşı ile artan yanlış ve şüpheli informasyon yayılımının önüne geçmek için vites yükseltti. Toplumsal medya platformu daha ilkin başlatmış olduğu Birdwatch özelliği için ilk adımı ABD’de attı. Buna nazaran Twitter yanlış bilgiyi önleme özelliği şimdilik kısıtlı bir kesime sunulmaya başladı. Peki fakat Twitter Birdwatch nedir ve iyi mi yanlış informasyon ile savaşım edecek?

Apple, Kırım’ı Ukrayna’ya geri verdi!


Apple, Kırım’ı Ukrayna’ya iade etti!

Apple Kırım kararıyla Rusya’yı bir kez daha şaşırttı. Apple Maps ve Hava Durumu uygulaması, Kırım’ı Ukrayna’ya bağladı.

Twitter, Birdwatch özelliği ile şüpheli ve yanlış informasyon mücadelesi başlatıyor

Toplumsal medya platformu, ilk kez Ağustos ayında özelliği 10 bin kullanıcı üstünde denemeye başladı. Bildiğiniz şeklinde web büyük bir informasyon havuzu olmasının yanı sıra yanlış bilginin de en süratli yayılmış olduğu mecra. Feysbuk, son iki senedir yanlış informasyon ile savaşım için tüm dünyada fact check şu demek oluyor ki şüpheli informasyon doğrulama kuruluşlarıyla birlikte hareket ediyor.

Twitter, Birdwatch özelliği ile şüpheli ve yanlış informasyon ile etkin savaşım etmenin ardında

Twitter ise bu kuruluşlarla dirsek temasına devam etse de, Birdwatch özelliği ile değişik bir yola girdi. Buna nazaran platform, Birdwatch notları hazırlamak için akademisyen, bilim insanı şeklinde değişik meslek gruplarından bir alıntı yazıcı grup kurdu. Bu anlamda şüpheli ve yanlış informasyon içeren paylaşımların altına mevzu ile ilgili alıntı ve kısa bilgilerin yer almış olduğu bir Birdwatch notu karşımıza çıkıyor.

Birdwatch notu, uzman görüşü içerse de, Twitter şüpheli haber ve paylaşımlarla savaşım için bu notların değişik görüş grupları tarafınca bilgilendirici olarak görülmesini şart koşuyor. Buna nazaran Birdwatch notları için ilk eleme, notları hazırlayan değişik görüşlerden gruplar içinde yapılmış oldu. Öne çıkan notları ABD’de bazı kullanıcılara açan Twitter, bilhassa Birdwatch’a katkıda bulunanların seçtiği notların oldukca daha yararlı bulunduğunu deklare etti.

Twitter, resmi blogunda yapmış olduğu açıklamada, Birdwatch notu ile sunulan şüpheli ve yanlış informasyon içeren paylaşımların yüzde 20 ile yüzde 40 içinde daha azca etkili hale geldiğine ortaya çıkardı. Bu anlamda Twitter Birdwatch özelliği ile kullananların yanlış informasyon karşısında daha korunaklı olması planlanıyor.

Rusya-Ukrayna savaşı ile Twitter dahil olmak suretiyle bir oldukca toplumsal medya platformu iki taraflı bir yanlış informasyon bombardımanı altında kaldı. Bu anlamda Birdwatch içeren paylaşım sayısı da günde 50’de 150’ye kadar çıktı. Twitter’ın pandemide artan informasyon kirliliği sonrası gündeme getirmiş olduğu özelliği bu kriz sonrası daha da hızlandırdığı konuşuluyor.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.