Twitter, Elon Musk’tan sonrasında daha özgür olmayabilir!

23.04.2022
Twitter, Elon Musk’tan sonrasında daha özgür olmayabilir!


Meşhur iş adamı Elon Musk ilk olarak toplumsal medya platformu Twitter’dan hisse aldı. Platforma şehir meydanı benzetmesi oluşturan Elon Musk, Twitter’ın daha özgür ve demokratik bir yer olmasını istediğini dile getirdi. Bundan dolayı da hususi bir alana dönüştürmek için toplumsal platformu tamamen satın almak istedi.

Bağımsız bir haber sitesinde yer edinen akademisyen ve yazarların hazırladığı araştırma raporuna nazaran Twitter, eğer satın alırsa Elon Musk’ın bahsetmiş olmasıyla birlikte özgür olmayabilir. Bundan dolayı toplumsal medyada bilhassa feyk hesapların yer alması ve her kitleden insan olması sebebiyle birçok çeşitlilik barındırıyor. İnsanların fazla olduğu yerde ise fazlaca fazla fikir ortaya çıkıyor. Haberin detaylarına hep birlikte göz atalım.

Rusya’dan Elon Musk’ın şirketine başarısız saldırı!


Rusya’dan Elon Musk’ın şirketine başarısız atak!

Ukrayna ve Starlink uydu web hizmeti Rusya tarafınca atak altına alındı. Fakat Pentagon hepsinin geri püskürtüldüğünü söylemiş oldu.

Twitter özgürlüğü, kısıtlamayı da getirir mi?

Meydana getirilen araştırmalara nazaran Elon Musk’ın ifade özgürlüğü kapsamında Twitter’ı değiştirmesi başka sorunları da ortaya çıkaracak. Bundan dolayı toplumsal medya vasıtasıyla hastalık edilen kişiler, yeteri kadar destek almıyor. Doğrusu Musk’ın özgürleştirme politikası, rapora nazaran teoride doğru görünse de pratikte aynı şekilde beklenmiyor.

Raporlara nazaran web üstünden meydana getirilen tacizlerde sırasıyla en fazlaca bayanlar, marjinal görünümlü insanoğlu ve engelli bireyler hedef alınıyor. Tacizlerden sonrasında kafi desteği bulamayan kullanıcılar son olarak çareyi hesaplarını kapatarak tamamen çekilmekte buluyor.

Rahatsız etme ve hakarete uğrayan toplumsal medya kişiler, duygusal ve ruhsal travma yaşıyor. Hatta kimi süre toplumsal izolasyona kadar da varıyor. Fakat Elon Musk’ın Twitter’ı satın alıp aldıktan sonrasında daha özgür bir hale getirmeden ilkin alacağı önlemler de olabilir.

Siz okuyucularımız bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Twitter’ın daha özgür olması ortamı pozitif mu yoksa negatif mu etkileyecek? Düşüncelerinizi yorum kısmında ya da SDN Forum‘da belirtebilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.