Twitter, siber diktatörlük karşıtı Güvenlik Modu hususi durumunun kapsamını genişletti

16.02.2022
Twitter, siber diktatörlük karşıtı Güvenlik Modu hususi durumunun kapsamını genişletti


Toplumsal medya vesilesiyle siber diktatörlük ve dijital hastalık, webin en önemli sorunlarının başlangıcında. Devletler vatandaşların çevrim içi ortamda güvende kalmaları için lüzumlu yasal düzenlemeleri yapıyor. Yalnız kötü niyetli kişiler, toplumsal ağların kurallarını dahi atlatmayı başararak (feyk hesap açma benzer şekilde) zorbalığa devam ediyor.

Toplumsal medya şirketleri ise web güvenliği meselesine hususi olarak yoğunlaşmış durumda. Twitter, ziyanı dokunan yada kötü amaçlı tweetlere maruz kalmanızı engellemek amacıyla geliştirdiği Güvenlik Modu hususi durumunun kapsamını genişletti. İlk olarak Eylül ayında kullanıma sunulan mod şimdiye kadar beta (denetim) aşamasındaydı.

Twitter, kullanıcı bilgilerini satan ortağına rest çekti!


Twitter, kullanıcı bilgilerini satan ortağına rest çekti!

Twitter, iki faktörlü kimlik doğrulama sağlayıcısıyla olan bağları kesiyor. Kullanıcı bilgilerini satan sağlayıcı eleştiriliyor.

Güvenlik Modu, siber diktatörlük ile iyi mi savaşım edecek?

Twitter’ın Android, iOS ve Web sürümünde kullanılabilen Güvenlik Modu başlangıçta 750 kişinin erişimine açıktı. Eylül ayından beri beta süreci devam eden özelliği bugünden itibaren ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, İrlanda ve Yeni Zelanda’daki toplam Twitter hesaplarının yarısı kullanabilecek.

Şirket gelişmeyi resmi toplumsal medya hesabında duyurdu. Aylarca Güvenlik Modu’nu kullanan beta kullanıcılarından görüş ve önerileri aldıklarını belirten Twitter, özelliği iyi mi daha iyi hale getirebileceği mevzusunda daha oldukca geri bildirime gereksinim duyduğunu söylemiş oldu. Bu kapsamda modun kullanılabildiği ülke sayısını genişlettiğini kaydetti.

Güvenlik Modu, paylaştığınız bir tweete nefret içerikli yada rahatsız edici herhangi bir yanıt veren hesapları işaretleyecek. İşaretlenen hesap sizi 7 gün süresince takip edemeyecek. Yalnız istisnai olarak, sık etkileşim kurduğunuz kullanıcılar Güvenlik Modu’ndan muaf olacaklar. Bu özelliğin geliştirilmesindeki temel amaç; siber diktatörlük ve hastalık ile mücadeleyi hızlandırma.

Twitter inisiyatif de kullanacak

Bir Twitter sözcüsü Tatiana Britt, Güvenlik Modu ile ilgili açıklama yapmış oldu. Britt, “Güvenlik Modu’nu Eylül ayında kullanıma sunmamızdan bu yana bazı kişilerin istenmeyen etkileşimlerden kaçınma mevzusunda desteğe ihtiyacı bulunduğunu öğrendik.” dedi. Artık ziyanı dokunan yada istenmeyen yanıtları algoritmaların proaktif olarak işaretleyebileceğini de belirtti.

twitter siber zorbalık güvenlik modu

Bu özelliğin ne süre genel kullanıma açılacağı maalesef neredeyse bilinmiyor. Yalnız her halükarda Güvenlik Modu, siber diktatörlük ve dijital tacizi minimize etmek için önemli bir adım olarak yorumlanıyor. Peki ya sizler bu mevzuda ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum bölümünde yada SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.
Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.