Twitter varsayılan olarak kronolojik sıralama seçeneğini kaldırdı

11.03.2022
Twitter varsayılan olarak kronolojik sıralama seçeneğini kaldırdı


Twitter, iOS uygulaması için yayınladığı yeni güncellemeyle ana sayfada değişikliğe imza attı. Toplumsal medya platformu 2016 senesinde, ana sayfayı kullanıcının ilgi alanına nazaran şekillendirmeye başlamıştı ve bu kapsamda popüler tweetleri en ilkin gösterme sonucu almıştı. Bundan ilkin tweetler kronolojik sıra ile gösteriliyordu.

Bu değişikliğe tepki ulaşınca Twitter, 2018 senesinde geri adım attı ve ana sayfada popüler tweetlere mi yoksa son olarak tweetlere mi öncelik verileceğini kullanıcının tercihine bıraktı. Şu ana kadar ana sayfayı varsayılan olarak kronolojik sırayla göstermek mümkünken, şirket bu durumu değiştirdi.

Twitter’a Ramazan güncellemesi: Yeni ikonlar geliyor


Twitter’a Ramazan güncellemesi: Yeni ikonlar geliyor

Twitter, 2 Nisan’da başlayıp 1 ay sürecek Ramazan ayına hususi uygulama simgesi geliştiriyor. Peki iyi mi kullanılacak?

Twitter kronolojik sıralama hususi durumunu zorlaştırdı

App Store üstünden indirilebilen yeni Twitter iOS güncellemesiyle birlikte “varsayılan olarak kronolojik sıralama” özelliği kalktı. Şirket kronolojik sıralamadan tamamen vazgeçmedi. Artık Twitter, “Anasayfa” ve “Son olarak Tweetler” olmak suretiyle iki değişik akış sisteminden oluşuyor ve ikisinde de ayrı ayrı tweetler gösteriliyor.

twitter kronolojik sıra
Twitter, tweetleri “Anasayfa” ve “En Son” adlı sekmelere ayırdı.

“Ana sayfa” sekmesinde popüler tweetleri en ilkin görürken, “Son olarak” sekmesinde ise isminden de anlaşılacağı suretiyle takip ettiğiniz kişilerin paylaşmış olduğu tweetleri kronolojik olarak sıralanmış bir halde görebileceksiniz. Bir tek mesele şu ki, uygulamayı her açtığınızda varsayılan olarak popüler tweetler karşınıza çıkacak.

Eğer iki değişik sekme görmek istemiyorsanız, sağ üst köşedeki yıldız simgesine basıp “Son zaman akışının sabitlemesini kaldır”ı seçerek bir tek popüler tweetlerin ana sayfanızda görünmesini sağlayabilirsiniz. Tam tersi ise ne yazık ki olmuyor. Doğrusu evvel olduğu şeklinde varsayılan olarak kronolojik sıralama artık seçilemiyor.

Tweetleri kronolojik olarak sıralamak tercihe bağlı.

Twitter’ın bu güncellemesi oldukça tepki topladı. Ana sayfada son olarak tweetleri en ilkin görmek istediğini belirten kullanıcılar, “Son tweetleri görmek için her seferinde sağa mı kaydıracağız?” sözleriyle bu deneyimin mantıksız bulunduğunu dile getirdi ve şirkete eski sistemi geri getirme çağrısı yapmış oldu.

Kronolojik sıralama özelliği Instagram’ın da gündeminde. CEO Adam Mosseri, Ocak ayında kişisel toplumsal medya hesabında yapmış olduğu paylaşımla Instagram’a üç değişik gönderi sıralama seçeneği geliştirdiklerini ve bunu 2022 içinde kullanıma sunacaklarını söylemiş oldu.

Sizler bu mevzuda neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında yada SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.