TXAI otonom taksi projesinin ilk aşaması tamamlandı

11.02.2022
TXAI otonom taksi projesinin ilk aşaması tamamlandı


Tesla, Nvidia ve AMD başta olmak suretiyle birçok şirket tam otonom araçlar üstünde emek harcama yürütüyor. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), TXAI isminde olan düzey 4 otonom taksi projesi ile ilgili açıklama yapmış oldu.

Kasım 2021’de Abu Dabi Akıllı Şehir Zirvesi etkinliğinde duyurulan TXAI, Bayanat tarafınca yürütüldü. BAE’de gerçekleşen ilk otonom taksi projesi olan TXAI testleri, 23 Kasım ile 27 Aralık 2021 tarihleri içinde gerçekleştirildi. Toplamda 2733’ten fazla yolcunun kullandığı otonom taksi, binlerce km yol yapmış oldu.

Sürücüsüz otomobil Waymo ve Cruise rekor kırdı!


Sürücüsüz otomobil Waymo ve Cruise üstün aşama elde etti!

Sürücüsüz otomobil projeleri Waymo ve Cruise yol rekoru kırdı. Robotaksi piyasasının bu iki rakibi lk robotaksi denemesi için de yarışıyor.

Düzey 4 otonom taksi TXAI, toplam 16.000 km mesafe kat etti

Veri analitiği ve yapay zeka şeklinde alanlarda emek harcama yürüten Bayanat, TXAI adını verdiği otonom taksi projesinde ilk aşamayı başarıyla tamamladı. Bayanat’ın kilit ortaklarından önde gelen WeRide, düzey 4 otonom sürüş teknolojilerinde dünya lideri olarak biliniyor.

TXAI seviye 4 otonom taksi 16.000 km mesafe katetti

Projenin ilk aşamasının başarıyla tamamlandığını açıklayan yetkililer, 2022 yılının ortalarında 10 TXAI ile ikinci aşamanın başlayacağını duyurdu. Değişik lokasyonlarda hizmet verecek otonom taksiler, müşterilere yüksek teknoloji deneyimi yaşatacak.

Mevzu hakkında açıklama oluşturan Bayanat CEO’su Hasan Al Hosani, “TXAI projesinin lansmanı MENA bölgesinde türünün ilk örneği. Otonom sürüş alanında küresel bir teknoloji lideri olan WeRide ile ortaklığımız yardımıyla ilk aşamayı başarıyla tamamladık. Akıllı şehir projeleri için stratejik yatırımlarımıza devam edeceğiz.” dedi.

WeRide CEO’su Tony Han, “WiRide olarak BAE başta olmak suretiyle değişik bölgelerde Bayanat ile çalışmaktan coşku duyuyoruz. Otonom sürüş teknolojilerini ve hizmetlerini insanlara sunmak hakikaten güzel bir duygu. Bayanat’ın yenilikçi ulaşım sistemleri geliştirme taahhüdünden esin aldık. Thomas Edison’un insanlık için ampulü buluş etmiş olduğu şeklinde, WeRide da gelecek için en iyi otonom sürüş teknolojilerini geliştiriyor.” ifadelerine yer verdi.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.