Uçukları süratli bir halde tedavi etmek için 8 yöntem

05.05.2022
Uçukları süratli bir halde tedavi etmek için 8 yöntemHerpes simpleks virüsünün niçin olduğu ve oldukça bulaşıcı olan uçukların tedavisinde ilaçlara ek olarak kullanabileceğiniz yöntemlerle tedaviyi hızlandırabilirsiniz. İşte 8 organik yöntem.


Uçukları hızlı bir şekilde tedavi etmek için 8 yöntem

Uçuk viral bir hastalıktır, bulaşıcı ve tekrarlayıcıdır. Kümeler halinde gruplanmış kabarcıklarla ortaya çıkarlar. Oldukça bulaşıcı viral bir hastalıktır. En iyi bilinenler klasik uçuktur, sadece genital uçuklar da mevcuttur.

Uçuklara herpes simpleks (herpes virüsü) virüsü niçin olur. İki tür herpes simpleks virüsü vardır. HSV-1, yüz ve dudakların uçuklarının çoğundan mesuldür. HSV-2 ise genital herpes etkenidir ve hem de kalça ve uyluklarda da ortaya çıkabilir.

HSV-1 enfeksiyonu tüm dünyada yaygındır. Bu oldukça bulaşıcı enfeksiyonlar çoğu zaman çocuklukta bulaşır ve yaşam boyu sürer. Çoğunlukla ağız içini yada çevresini etkilerler, sadece ufak bir oranda genital HSV-1 enfeksiyonu da vardır.

Dünya genelinde 50 yaşın altında 3.7 milyar insanoğlunun HSV-1 enfeksiyonundan etkilendiği tahmin ediliyor. Enfeksiyon vakalarının sayısının en fazla olduğu yer Afrika’dır.

Virüs, ağızdaki mukoza zarlarıyla direkt temas kanalıyla bulaşır ve enfeksiyona niçin olur.

HSV-2 enfeksiyonu da dünya genelinde oldukça yaygındır. Cinsel yolla bulaşır ve  genital uçuklara niçin olur. HSV-2, genital uçukların önde gelen nedenidir ve enfeksiyon yaşam boyu sürer.

HSV-2 genital uçukların dünya genelinde ortalama 500 milyon insanı etkilediği tahmin ediliyor. Enfeksiyonun bulaşması, cinsel ilişki esnasında enfekte olmuş kişinin cinsel organları, cildi, yaraları ve salgıları ile temas kanalıyla gerçekleşir. Daha nadiren, anne doğum esnasında çocuğunu enfekte edebilir.

Uçukları hızlı bir şekilde tedavi etmek için 8 yöntem #1

Emare göstermiyor

Ağız çevresindeki uçuk çoğu zaman asemptomatiktir, kısaca emare göstermez. Bu yüzden enfeksiyon taşıyıcıları çoğu zaman durumlarının bilincinde değildir. HSV-1 enfeksiyonundan meydana gelen lezyonlara çoğu zaman uçuk denir. Bunlar ağız içinde yada çevresinde ufak, açık ve ağrılı yaralardır. Lezyonlar ortaya çıkmadan ilkin hastalar ağız çevresinde karıncalanma, kaşıntı yada yanma hissi yaşar.

İlk uçuğun çıkmasından sonrasında lezyonlar ara sıra tekrardan ortaya çıkabilir. Tekrarlama sıklığı kişiden kişiye gore büyük seviyede değişmiş olur. HSV-1’in niçin olduğu genital herpes, semptomların olmaması sebebiyle farkedilmeyebilir yada genital yada anüste lezyonlar olarak ortaya çıkabilir. Tekrarlamalar nadirdir sadece mümkündür.

Enfeksiyon ek olarak hastalar üstünde mühim bir ruhsal etkiye haiz olabilir ve yaşam kalitelerinde bir değişikliğe yol açabilir. Bilhassa, rahatsız edici semptomlara ek olarak toplumsal anlamda zorluklara yol açabilir. Ek olarak genital herpes cinsel ilişkileri etkileyebilir.

Ek olarak bilhassa bağışıklık sistemi kuvvetsiz olan yada bağışıklığı baskılanmış kişilerde HSV-1 virüsü daha ciddi emarelere yol açabilir ve tekrarlamalar daha sık olabilir. Ender durumlarda göz enfeksiyonları görülebilir.

Doğum esnasında anası tarafınca yenidoğana bulaşan uçuk nadirdir, dünya genelinde 100 bin doğumdan 10’unu etkisinde bırakır. Sadece, bebek ölümüne yada nörolojik hasara niçin olabilir. Risk, hamile hanım ilk kez hamileliğin sonuna doğru uçuk yaşadığında en yüksektir.

Uçukları hızlı bir şekilde tedavi etmek için 8 yöntem #2

Uçukları tedavi etmek için 8 organik yöntem

Uçuklara yol açan enfeksiyon bir antiviral ilaç ile tedavi edilir. İlaçlar tekrardan etken hale gelmesi olası uykudaki virüsleri ortadan kaldırmadığından, durum tekrarlayabilir.

Sadece ilaçları kullanmadan da uçukları süratli bir halde yok edebilmek mümkün. İşte en etkili 8 organik yöntem.

1. Buz küpü

Bulması kolay olan buz küpleri, uçukları ortadan kaldırmak için en iyi yardımcılardan bitidir. Uçuklara günde 2 ila 3 kez bir buz torbası koyun. Buz küplerini minimum 45 dakika uçuğun üstünde beklemeye alın ve ortalama 2 gün tedaviye devam edin. Bu yöntem, ağrıyı ve uçukların boyutunu azaltır.

2. Sarımsak

Sarımsak, uçuk tedavisinde etkili ve çoğunlukla kullanılan bir yöntemdir. Uçuklardan süratli bir halde kurtulmak için idealdir sadece uçuğun başlangıcında müdahale etmeniz şartıyla. Uçuklara karşı korunmak, tedaviden daha kolaydır. Bu yüzden, uçuğun yaklaştığını haber veren en küçük bir karıncalanma hissettiğinizde, etkilenen bölgeyi derhal bir diş sarımsakla ovalayın.

3. Bal

Balın uçukları organik olarak tedavi edebileceği bilinmektedir. Ellerinizi sudan geçirin, parmağınıza birazcık bal alın ve uçuk üstüne uygulayın. Balı ortalama 15 dakika beklemeye alın. İşlemi günde minimum 3 kez yapın. Bal, uçuğu dezenfekte edecek ve acele iyileşmesini elde edecektir.

4. Limon

Limon, uçukları etkili bir halde tedavi edebilen muhteşem bir antiseptiktir. Bir kaseye limon sıkın. Bir top pamuk alın ve uçuğun üstüne uygulamak için limona batırın. İşlemi günde 3 ila 4 kez gerçekleştirin ve birkaç dakika tesir etmesi için bırakın.

5. Elma sirkesi

Elma sirkesi uçuktaki karıncalanmayı ve kaşıntıyı azaltır. Bir pamuğa birazcık elma sirkesi koyun ve uçuk üstüne nazikçe uygulayın.

6. Limonlu su

Soğuk bir yarayı mümkün olduğunca acele yok etmek için kurutmaktan daha iyi bir şey yoktur. İşte tam burada limonlu su devreye giriyor. Bir pamuğa birkaç damla limonlu su damlatın ve uçuğu nazikçe silin.

7. Çay ağacı yağı

Uçuklar için bir başka etkili organik umar de çay ağacı esansiyel yağıdır. Bu muhteşem antiviral uçucu yağ, uçuk virüsünü ve bakterileri öldürür. Soğuk algınlığına karşı da iyi bir çaredir. Kullanımı basittir ve ilk karıncalanmadan uçuklar kaybolana kadar yapılmalıdır. Bir pamuğa 1 damla saf çay ağacı yağı sürün ve 2 damla su ile seyreltin. Uçuğu günde minimum 5 kez pamuklu çubukla silin. Akşam yatmadan ilkin uçuğa bir damla yağ damlatın, bandajla sarın ve onunla uyuyun. Çay ağacı yağı, uçuğunuzun şişmesini ve yanma hissini azaltacaktır.

8. Papatya

Kurutulmuş ve doğranmış papatya çiçekleri ile bir lapa yapın. Ondan sonra yumuşak bir macun elde etmek için ılık suyla karıştırın. Yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey, hazırlığınız macunu direkt uçuğun üstüne uygulamaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir.