Ucuz konutun peşinden iki grup için daha yeni kampanya! ‘Müjde’ diyerek zamanı deklare etti

13.10.2022
Ucuz konutun peşinden iki grup için daha yeni kampanya! ‘Müjde’ diyerek zamanı deklare etti


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, toplumsal konut projesine ilişkin yazılı izahat yapmış oldu. Kurum, 13 Eylül’de açıklanan Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesine bugüne dek ortalama 7,5 milyon vatandaşın başvurduğunu, işlemleri tamamlanan vatandaşların sayısının ise 4 milyon 442 bine ulaştığını belirtti. Öte taraftan Bakan Kurum, iki grup için daha konut kampanyası müjdesi verdi. İşte detaylar…

Murat Kurum, açıklanmış olan toplumsal konut projesi ile ilgili “Bu kapsamda 250 bin konutu ilk etapta belirlemiştik. 2028 yılına kadar da 500 bin konut yapacağımızı Sayın Cumhurbaşkanımız milletimizle paylaştılar. 100 bin altyapılı arsa yapacaktık. Altyapılı arsa ile ilgili gelen başvurular, yurttaşlarımızın talep ve istekleri ile piyasadaki durumu incelediğimizde arsa sayısını Cumhurbaşkanımız ‘1 milyona çıkaralım’ talimatı verdiler. Ikimiz de bu aşamada hakkaten güzel bir emek verme yaptık. Bugün için ‘İlk Evim Arsa’ projemize başvuran vatandaşımızın sayısı 67 bine ulaştı. ‘İlk İş Yerim’ projemize ise müracaat sayısı da 20 bine ulaştı. Başvurular arsa ve iş yeri için 7 Kasım’a kadar devam edecek, toplumsal konutlarla ilgili başvurunuz da 31 Ekim’de sona erecek” diye konuştu.

bakan-kurum-orta-ve-ustu-gelir-grubu-icin-yeni-konut-kampanyasi-aciklayacagiz_9470_dhaphoto2

’50 BİN ARSA İSTANBUL’DA’

Bakan Kurum, 1 milyon arsanın 81 ilde, 694 ilçede belirlediklerini belirterek, “Arsalarımızın yüzde 40’ını kent merkezlerinde, kalan yüzde 60’ını da 694 ilçemizden gelen talepler ve gereksinimler doğrultusunda belirledik. Doğrusu vatandaşımız hem nüfusa kayıtlı olduğu ilçede, hem de ikamet etmiş olduğu ilçede yaşama arzusu içinde. Bu manada da ilçemizi belirlerken, ilçelerde yurttaşlarımızın şu an yaşamış olduğu kendi memleketi olan yerlerde geleceğe dönük de bir planlama yapabileceği bir süreci belirledik. 1 milyonun içeriğine bakacak olursanız, 50 binini İstanbul’da belirledik. Gene Gaziantep’te 45 bin, Ankara’da 100 bin, Konya’mızda 55 bin, İzmir’de 25 bin, Diyarbakır’da 30 bin, Kayseri’de 25 bin olmak suretiyle şehirlerimizdeki bu nüfus ve taleplere bakılırsa arsa durumuna bakılırsa dağıttık” dedi.

‘MÜSTAKİL ARSA PROJELERİNE DESTEK’

Konut arsasının iki gruba ayrıldığını ifade eden Bakan Kurum, vatandaşların ortaklaşa ve müstakil parselli arsalara başvurabileceklerini aktararak, “İnşallah yurttaşlarımız kendilerine uygun gördükleri mevkide projeye başvurmaları neticesinde, öncelikle biz altyapısını hazırlayacağız. Altyapıda elektriğini, suyunu, yolunu hazırlayarak alt yapıya uygun hale getirdikten sonrasında da yurttaşlarımız kendi projelerini inşa edilebilecekler. Müstakil olanlara proje desteği vereceğiz. Doğrusu orada bölgesel mimariye uygun bir halde 7 bölge için hazırlıklarımız var. Vatandaşımız isterse orada bu projelerden talep edecekler ve kendileri müstakil parselde inşaatlarını yapabilecekler” diye konuştu.

thumbs_b_c_817569c6b49c9b66d98254db5157d013

‘ARSA DEĞERLEMELERİNİ EKSPERTİZ FİRMALARI YAPIYOR’

Bakan Kurum, illere ve ilçelere bakılırsa arsa fiyatlarına ilişkin, “Doğal ki hepsi değişik, Türkiye haritasında tüm arsaları bölgeleri ile beraber işledik. Yozgat’ta 7 bin, Kırıkkale’de 7 bin, Kırşehir’de 12 bin 500 olarak belirledik. Bunu belirlerken hem merkezde, hem de ilçedeki talepleri dikkate aldık ve bu talepler doğrultusunda da arsalarımızı belirlemiş olduk. Arsa değerlemelerini Ana para Piyasası Kurulu (SPK) onaylı ekspertiz firmalarınca yapıyoruz. İldeki ve ilçedeki arsanın durumu, merkeze yakınlığı, cephesi, yola yakınlığı benzer biçimde değerleri dikkate alarak SPK onaylı ekspertiz firmaları bu arsanın değerlemeleri yapıyorlar. Değerlendirmeden sonrasında biz aynı konutta olduğu benzer biçimde arsada da yüzde 40 ve yüzde 50’ye varan sübvansiyon sağlıyoruz. Bir taraftan da altyapısını yapıyoruz. Şu an çalıştığımız 350 milyon metrekare arsa üstünde meydana getirilen değerlemeler ile beraber arsa tutarları da belirlenecek” dedi.

’10 YIL VADEDE FAİZSİZ ÖDEYECEKLER’

Bakan Kurum, ödeme şekliyle ilgili de bilgiler paylaşarak, “Ankara Gölbaşı’nda müstakil parseller 350 ile 500 metrekare içinde, ortaklaşa parsellerde 150 metrekare kat mülkiyeti alacaklar. 280 bin lira arsa bedeli ile 2 bin 334 liradan süregelen 10 yıl vadede faizsiz bir halde vatandaşımız bunu ödeyebilecek. Müstakil parseller dışındaki ortaklaşa duruma baktığımızda da gene Ankara’daki bir parsel 157 bin lira 1312 lira taksitle vatandaşımız ödeyebilecek. Van’da da müstakil 192 bin 500 liradan süregelen bedelle aylık da 1604 lira taksitle alabilecekler. Ortaklaşa parselleri de 937 lira taksitle 112 bin 500 lira toplam fiyatla yurttaşlarımız erişebilecekler. Altyapısı tamamlanmış arsalarda yurttaşlarımız, bayındır planları çerçevesinde inşaatlarını gerçekleştirebilecekler. Açıkçası hiçbir projede vatandaşımızı yolda bırakmadık yarım bırakmadık. Her türlü desteği de süreç içinde vereceğiz. Bugün açıkladığımız fiyatlar 10 yıl süreç içinde geçerli olacak. Faizsiz bir halde yurttaşlarımız ödeyecekler. İster senelik isterse aylık tercih edebilecekler. Peşinatları ödedikten sonrasında kalan 108 ay vade oluyor ki, 1 yıl sonrasında başlamış olacak ilk taksit yada aylar itibarıyla da yapabilirler. Vatandaşımız faizsiz bir halde durağan(durgun) taksitle arsa bedellerini ödeyebilir” ifadelerini kullandı.

‘HEM KONUTA HEM ARSAYA BAŞVURABİLİRLER’

Kurum, şartları uyan, isteyen her vatandaşın 1 milyon konut arsasına başvurabileceğini söyleyerek, “Herhangi bir saptanca yok. Aslına bakarsanız sayı da her kesime kafi gelecek her kesimi kucaklayacak şekilde belirlendi. Vatandaşlar, hem konuta hem de konut arsasına başvurabilir. İkisi de çıkarsa birisini tercih edecek. İster 250 bin toplumsal konuta başvurabilirler, isterse 1 milyon konut amaçlı arsaya başvurabilir. İkisine de müracaat yapabilir vatandaşımız. Kurada ikisinin de kurasını çekeceğiz. Diyelim ki, kurada vatandaşımız ikisine de başvurdu ikisi de çıktı. Orada tercihini hangisinden yana kullanırsa, vatandaşımıza diyeceğiz ki ya konut ya arsa hangisini istiyorsanız onu alabilirsiniz. Bu manada her vatandaşımızı bu projeden ya konut ya arsa ya da iş yeri alabilme olanağına eriştirmiş olacağız” dedi.

‘ARALIK’TA TAPULARI VERMEYE BAŞLAYACAĞIZ’

Konut arsası projesinde öncelikle bayındır planlarının hazırlanacağını belirten Kurum, “Bazılarının bayındır planları hazırlandı ve diğerlerini de süratli bir halde hazırlayacağız. İmar planına da açıkçası fazlaca fazla yoğunluk vermek istemiyoruz. Doğrusu şehre katma kıymet sağlayacak yapıldığı süre o bölgede bir çekicilik merkezi oluşturacak şekliyle planlama yürütüyoruz. İlk ilkin bu bayındır planlarını hazırladıktan sonrasında biz vatandaşımıza da inşallah Aralık ayı itibarıyla arsa tapularını vermeye başlayacağız. Ve burada müstakil parseller 350 ile 500 metrekare. Vatandaşımız ister kendisi isterse bizim verdiğimiz projeye uygun olarak inşasını bizim altyapıları tamamlamamıza müteakip başlayabilecekler. Ortaklaşa parsellerde ise gene biz vatandaşımıza her türlü teknik ve hukuki desteği Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız (TOKİ) eliyle vereceğiz. Ve burada çoğunluk sağlanırsa yapımda da destek vereceğiz. Bu da mühim bir şey; şu demek oluyor ki vatandaşımıza arsayı sattık, ‘ne yaparsan yap’ diyemeyiz” dedi. 

‘2 TRİLYON LİRALIK BİR BÜYÜKLÜĞ SAHİP’

Bakan Murat Kurum, konut, arsa ve iş yerinin yapım maliyetinin 422 milyar lira, ilk etaptaki istihdam büyüklüğünün de 100 bin şahıs bulunduğunu; ikinci etabın da dahil edildiğinde 200 bin kişiye ulaştığını ve bunun da 250 sektörü tetikleyen 2 trilyon liralık bir ekonomik büyüklüğe haiz bulunduğunu söylemiş oldu. Bakan Kurum, “Bu 2 trilyon liralık ekonomik büyüklük ile beraber biz şehirlerimizdeki üretim ve istihdamı da arttıracak adımlar atmak istedik. Ki bu da ilk kez oldu” ifadelerini kullandı.

‘İLK İŞ YERİM’DE FİYATLAR 350 BİN LİRADAN BAŞLIYOR’

Kurum, 50 ile 200 metrekare büyüklüğündeki ‘İlk İş Yerim’ projesine de vatandaşların talepleri doğrultusunda başvurabileceklerini aktararak, “Fiyatlar 350 bin liradan başlıyor, 10 yıl vadeli ve hakkaten kesinti öder benzer biçimde vatandaşımız bu projeye erişebilecekler. 10 bin tane iş yeri belirledik ve burada 18 yaşını doldurmuş, ustalık belgesini almış yurttaşlarımız gidip burada kendi işini kurabilecekler. 10 bin iş yerimizi de 28 ilimizde belirledik. 2 yıl içinde iş yerlerini tamamlayıp hak sahiplerine teslim etmek istiyoruz. Maliyet üstünden ciddi indirimler yapılmış oldu. 2 bin 633 lira taksitle vatandaşımız 50 metrekare ile süregelen iş yerine erişebiliyor. En büyük iş yerimiz 200 metrekare. Buranın fiyatı 1 milyon 300 bin lira. Burada her türlü işi yapabilecekleri tavanlı, her türlü altyapıya haiz yeri 1 milyon 300 bin liraya alacaklar ve 9 bin 750 liradan süregelen taksitle de bu projeye erişebilecekler. Burada 200 metrekarelik bir yerde 15-20 tane kardeşimizi istihdam edebilirler” dedi.

thumbs_b_c_27fd125091fbce8b19530fbac7aa8451

ORTA VE ÜSTÜ GELİR GRUBU İÇİN YENİ KAMPANYA

Bakan Kurum, orta ve üst gelirli vatandaşlar için de kasım ayında bir konut kampanyası açıklayacakları müjdesini paylaştı. Kurum, Emlak Konut eliyle yürütülecek orta ve orta üstü gelir sahibi vatandaşlara konut kampanyasını kasım ayında sunacaklarını deklare etti. Kurum, “Emek harcamaları tamamlanmak suretiyle inşallah ekim sonu, kasım ayının başı itibarıyla bu kampanyayı hayata geçireceğiz. Böylelikle orta ve orta üzerine hitap eden konutları da yapmış olacağız ve tüm bunlara bakmış olduğunuzda işte konut fiyatlarının kira fiyatlarının düştüğünü de artık göreceğiz” diye konuştu.

‘KONUT FİYATLARI VE KİRALAR DAHA DA AŞAĞI İNECEK’

Bakan Kurum, projenin duyurulmasıyla konut fiyatlarının durduğuna vurgu yaparak, “Vatandaşımız bu aşamada bir beklenti içine girdi. Ikimiz de devletimizin yüzde 40-50’ye varan sübvansiyonu ile beraber açıkladık ve şimdi görüyoruz ki hem konut tutarları hem de kira tutarları aşağı gelmeye başladı. Biz, TOKİ ile seneler itibarıyla bakmış olduğunuzda tüm meydana getirilen konutların yüzde 13’ünü yapıyorduk, şu an bu oranı biz yüzde 20, 25’lere çıkarttık. Dolayısıyla burada arzı arttırdığı süreçte, konutun fiyatını da düşmesine sebep olacaktır. Bu bir matematik, neticede biz arzı arttırmış durumdayız ve inşallah konut fiyatlarının da, kiraların da aşağıya geldiğini görüyoruz. Daha da aşağı inecek, orta ve orta üzerine hitap eden projeyi de açıkladığımız da artık o bizim istediğimiz seviyeye ikisi de erişmiş olacak” ifadelerini kullandı. (DHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Ekrem İmamoğlu canlı yayın açıp duyurdu! 'İstanbulluları bekliyoruz'Ekrem İmamoğlu canlı gösterim açıp duyurdu! ‘İstanbulluları bekliyoruz’
Galata Kulesi'nde korkunç olay! Herkesin gözü önünde intihar etti... Çevredekilerin paniği kameralara böyle yansıdıGalata Kulesi’nde korkulu vaka! Her insanın gözü önünde intihar etti… Çevredekilerin paniği kameralara bu şekilde yansıdı
Sır gibi korunuyordu, artık gün yüzüne çıktı! 'Durum vahim'Sır benzer biçimde korunuyordu, artık gün yüzüne çıktı! ‘Durum vahim’YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.