Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky: Ukrayna’da 300 hastane vuruldu

11.04.2022
Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky: Ukrayna’da 300 hastane vurulduUkrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky, Mariupol’daki durumun oldukca fena bulunduğunu ve savaşın başından bu yana ülkede 300 hastanenin vurulduğunu belirtti.


Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky: Ukrayna’da 300 hastane vuruldu

Rusya ve Ukrayna arasındaki cenk 47’nci gününde devam ediyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky de bir taraftan dünya ülkelerinin parlamentolarında konuşmalar yapıyor.

Son olarak Cenup Kore Meclisi’ne video konuşma yöntemiyle katılarak konuşma icra eden Zelensky, “Rusya, topraklarımıza roket ve hava saldırıları ile Ukrayna’da düzgüsel ekonomik ve toplumsal yaşamı elde eden yüzlerce altyapı tesisini şimdiden yok etti. Rus füzeleri ve uçakları petrol depolarını, besin depolarını, havaalanlarını, tren istasyonlarını, üretim tesislerini ve üniversiteleri yok ediyor. Yalnız 938 eğitim tesisi yok edildi. Ortalama 300 tane de hastane var. Bu, Rus birliklerinin bilgili bir taktiğidir, tesadüfi bir şey değildir” dedi.

“En fena durum Mariupol’da”

DHA’nın haberine nazaran, güneyde bulunan liman kenti Mariupol’un 1 Mart’tan bu yana Rus birliklerince kuşatıldığını belirten Zelensky, “En fena durum, 1 Mart’tan beri Rus birlikleri tarafınca ablukaya alınan cenup liman şehrimiz Mariupol’da. Yarım milyonluk bir şehirdi. Yarım milyon insan. İşgalciler burayı kuşatım altına aldı ve oraya yiyecek, su getirilmesine bile izin vermedi. Kenti en acımasız şekilde ele geçirmeye çalıştılar, şehirdeki her şeyi yok ettiler. Mariupol yok edildi. On binlerce ölü var. Sadece buna karşın Ruslar saldırıyı durdurmadı” diye konuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky: Ukrayna’da 300 hastane vuruldu #1

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.