Ukrayna fethedilirse Çin ertesi gün Tayvan’a saldırabilir

14.04.2023
Ukrayna fethedilirse Çin ertesi gün Tayvan’a saldırabilir


Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması ile Çin ve Tayvan arasındaki durum içinde büyük bir bağlantı gördüğünü belirten Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, “Ukrayna fethedilirse Çin ertesi gün Tayvan’a saldırabilir” ifadesini kullandı.

Polonya Başbakanı: Ukrayna fethedilirse Çin ertesi gün Tayvan'a saldırabilir

İHA

Çin, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının peşinden ‘cenk ve işgal’ sözcüklerini kullanmaktan kaçınmış, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’ndaki oylamalarda çekimser kalmış olarak Moskova’yı kınamayan azca sayıda ülke içinde yer almıştı.

Polonya’dan Çin iddiası

ABD’deki temasları çerçevesinde Atlantic Council adlı fikir kuruluşunda yapmış olduğu konuşmada Ukrayna’daki cenk ile Tayvan’daki durum içinde büyük bağlantı bulunduğunu korumak için çaba sarfeden Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Ukrayna’nın kaybedilmesinin on senelik barışın kaybedilmesi, Batı’nın altın çağının sonunun başlangıcı olacağını söyleyerek, “Tayvan bizim meselemiz değil diyerek bugün ve yarın Ukrayna’yı korumak için çaba sarfetmek mümkün değil. Eğer Tayvan’ın bağımsız kalmasını istiyorsak Ukrayna’yı desteklemek gerek. Eğer Ukrayna fethedilirse Çin ertesi gün Tayvana saldırabilir” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın hedefinin her şeyden ilkin Ukrayna’yı yok etmek bulunduğunu ifade eden Mateusz Morawiecki, bu arzunun büyük olasılıkla komünist Çin tarafınca da paylaşıldığını ileri sürdü.

Polonya'dan dikkat çeken iddia: Ukrayna fethedilirse Çin ertesi gün Tayvan'a saldırabilir

“Ümit ederim Çin kırmızı çizgiyi aşmaz”

Polonya’nın batısındaki komşularının Rusya ile yakın enerji ortaklık yaparak hata işlediğini, Batı Avrupa’daki bazı politikacıların ne pahasına olursa olsun Ukrayna’da ateşkes istediğini ifade eden Morawiecki, “Avrupalı bazı liderler de Pekin’e gitti. Dar bir bakış açısıyla büyük jeopolitik bedeli üstlenerek Çin’e ürün satmak istiyorlar. Çin’e olan bağımlılığımızı azaltmak yerine arttırıyorlar. Avrupa özerkliği kulağa hoş geliyor değil mi? Fakat bu Avrupa’nın ağırlık merkezini Çin’e kaydırmak, ABD ile aramızdaki bağları koparmak anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

Rusya-Çin ilişkileri bağlamında Çin’le ilgili endişeleri sorulan Polonya Başbakanı, Rusya-Çin ilişkilerinin dünyanın geleceğinin anahtarını olduğuna işaret ederek bu sebepten Çin lideri Xi Jinping’in Vladimir Putin’e verdiği desteğin kendisini endişelendirdiğini söylemiş oldu.

Morawiecki, “Ümit ederim Çin, Rusya’ya tabanca vererek kırmızı çizgiyi aşmaz” dedi.

Polonya'dan dikkat çeken iddia: Ukrayna fethedilirse Çin ertesi gün Tayvan'a saldırabilir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.