Ukrayna, gaz stokunun bir kısmını AB’ye verecek

05.09.2022
Ukrayna, gaz stokunun bir kısmını AB’ye verecek


Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, Ukrayna’nın 30 milyar metkeküplük doğalgaz stoklarının bir kısmını (Avrupa Birliği) AB ülkelerine göndereceğini söylemiş oldu.

Ukrayna, gaz stokunun bir kısmını AB'ye verecek

Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, Brüksel’de düzenlenen AB-Ukrayna Ortaklık Konseyi Toplantısının arkasından AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile ortak basın toplantısı düzenledi.

“Doğalgaz depolarımızın bir kısmını AB’ye sunacağız”

AB’nin Rusya’ya olan enerji bağımlığından kurtulmaya çalıştığını hatırlatan Şmıgal, “Rusya’dan meydana getirilen ithalatı mühim seviyede biz karşılayabiliriz. Şu an doğalgaz depolarımızda 30 milyar metreküp gaz bulunuyor. Bunun bir kısmını Avrupalı ortaklarımıza sunacağız.” dedi.

AB senelik 400 milyar metreküp gaz kullanıyor

Avrupa’nın ortalama 113 milyar metreküplük doğalgaz depolarında 91,1 milyar metreküp gaz bulunuyor.

AB ülkeleri, senelik 400 milyar metreküp doğalgaz kullanıyor.

Şmıgal, AB’nin Ukrayna’ya verdiği destek sunar ve Rusya’ya uyguladığı yaptırımlardan dolayı teşekkürlerini iletti ve AB’nin 9 milyar avroluk mali yardımının 1 milyar avroluk dilimini aldıklarını, ikinci ve üçüncü dilimi en kısa sürede almayı beklediklerini açıkladı.

“Avrupa’nın tek kurtuluşu birlik içinde, G7 ve Ukrayna ile hareket etmekten geçer”

AA’da yer edinen habere bakılırsa, Rusya’nın Şimal Akım 1 boru hattından gaz akışını kesmesinin bu kış Avrupa’da Ukrayna’ya desteği etkileme endişesi taşıyıp taşımadığı sorulan Şmıgal, bunun Rusya’nın yaymak istediği bir söylem bulunduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Rusya şu anda Avrupa’ya karşı hibrid bir cenk yürütüyor. Gaz ve petrol şantajı yapıyor. Besin ve göç krizi yaratıyor. Dezenformasyon ve siber hücum yürütüyor. Ukrayna’da cenk yorgunluğu var fakat Ukrayna’yı Rusya’ya karşı yalnız bırakmak Rusya’nın Avrupa’ya daha derinden nüfuz etmesinin ilk adımı olacaktır. Avrupa’nın tek kurtuluşu birlik içinde, G7 ve Ukrayna ile hareket etmekten geçer.”

Şmıgal, “Bu besin yada faturalar için verilen bir cenk değil. Bu Avrupa’nın değerleri ve demokrasi, özgürlük için verilen bir cenk.” diye konuştu.

Borrell, “Ukrayna’ya destek kesilsin” fikrine karşı

AB Yüksek Temsilcisi Borrell de Ukrayna’ya desteklerinin devam edeceğini vurgulayarak, sulh istediklerini sadece bunun “ne pahasına olursa olsun şeklinde bir sulh olamayacağını söylemiş oldu.

Borrell, yapılacak barışın Ukrayna’nın egemenlik haklarına saygı gösteren bir anlaşmayla gelebileceğini altını çizdi. AB dönem başkanı Çekya’da bugün düzenlenen ve Avrupalı parlamenterlerin katılmış olduğu bir konferansta “AB’nin askeri yardımı kesmesi ve Ukrayna’nın artık Rusya ile masaya oturması gerektiği” şeklindeki fikirlerin dile getirilmiş olduğu hatırlatılan Borrell, bu konudaki yorumu sorulunca şöyleki konuştu:

“Azınlıkta olanların da fikirlerini söylenme hakkı var. Benim muhatabım hükümetler ve dışişleri bakanlarıdır. AB üyesi ülkeleri bunlar temsil eder. Prag’da yedi gün ilkin (AB Dışişleri Bakanları Toplantısında) tüm hükümetlerin bizim pozisyonumuza açık ve somut destekleri vardı. Değişik fikirlere haiz siyasal partiler ve Avrupa ülkelerindeki parlamentoların üyeleri olabilir sadece bunlar üye ülkelerin temsilcileri değildir.”

Ukrayna, gaz stokunun bir kısmını AB ye verecek #1

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.