Ukrayna krizinde BM’nin caydırıcılığı tekrardan gündemde

31.01.2022
Ukrayna krizinde BM’nin caydırıcılığı tekrardan gündemdeAnalizde, Rus ordusunun Ukrayna’yı işgal etmesi halinde BM’nin bir kez daha etkisiz kalacağı konuşuluyor. Dış siyaset analistleri, 2014’e benzer tablonun yaşanabileceğini söylüyor.


Rusya - Ukrayna krizinde BM'nin caydırıcılığı yeniden gündemde

Rusya ile Ukrayna içinde harp ihtimali, Birleşmiş Milletler’in bir numaralı gündem maddesi haline geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, ABD’nin talebi üstüne Rusya’nın Ukrayna sınırına asker yığmasını görüşmek suretiyle pazartesi günü toplanacak.

MOSKOVA’NIN YAKLAŞIMI OLUMSUZ

ABD, 15 üyeli organın toplantısını “Rusya’nın kendisini izahat şansı” olarak nitelendiriyor. Rusya ise çağrılara negatif yaklaşıyor. Toplantının devam etmesi için 9 oya gereksinim var ve Washington kafi desteğe haiz olduğuna inanıyor.

RUSYA’NIN VETO İHTİMALİ

Sadece tüm üyelerin görüşlerini açıkça ifade etme fırsatına haiz olması haricinde, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi halinde Konsey tarafınca herhangi bir işlem yapılmayacağı belirtiliyor.

Bir açıklamanın bile ortak karara ihtiyacı var ve Rusya’nın herhangi bir çözüm teklifini veto etme ihtimali bulunuyor.

Rusya - Ukrayna krizinde BM nin caydırıcılığı yeniden gündemde #1

“ABD, BM’Yİ SİYASİ TİYATRO OLARAK KULLANACAK”

Rusya; ABD, Fransa, İngiltere ve Çin ile beraber Konsey’deki 5 sürekli veto yetkisine haiz ülkelerden biri.

Güvenlik Konseyi, internasyonal sulh ve güvenliği korumakla görevli. Toplantıdan bigün sonrasında Rusya, Konsey’in şubat ayı dönem başkanlığını devralacak.

Fikir kuruluşu Crisis Group’un BM Direktörü Richard Gowan, “ABD, BM’yi harp durumunda Rusya’yı açıkca utandırabileceği bir siyasal tiyatro olarak kullanacak.” dedi.

“BM KÜÇÜK BİR NÜFUZA SAHİP”

Gowan, “Korkarım ki bu, Etiyopya savaşı ve Myanmar darbesi benzer biçimde BM’nin gerçek dünyada ne kadar ufak bir nüfuza haiz bulunduğunu gösteren başka bir kriz olacak.” ifadesini kullandı.

Rusya - Ukrayna krizinde BM nin caydırıcılığı yeniden gündemde #2

KIRIM’DA NE OLDU

Rusya ordusu krizi tırmandırırsa, diplomatlar ve dış siyaset analistleri, Birleşmiş Milletler’deki dış ilişkiler ve eylemin, Rusya’nın Ukrayna’nın Kırım bölgesini ilhak etmesinin arkasından 2014’te yaşananları yansıtmasının olası bulunduğunu söylüyor.

Güvenlik Konseyi, Ukrayna krizini görüşmek suretiyle o zamandan beri onlarca kez toplandı. Mart 2014’te, Kırım’ın statüsüyle ilgili referanduma karşı çıkan ve ülkeleri tanımamaya çağıran ABD tarafınca hazırlanan karar oylandı. 13 lehte oy çıkarken, Çin çekimser kaldı ve Rusya veto etti.

GENEL KURUL VE GÜVENLİK KONSEYİ ARASINDAKİ FARK

Rusya’yı internasyonal arenada yalıtmak isteyen Batılı ülkeler, benzer bir metni 193 üyeli Genel Kurul’a götürerek referandumu geçersiz duyuru eden sonucu kabul etti. 100 lehte, 11 aleyhte ve 58 çekimser oy kullanıldı.

Genel Kurul kararları siyasal ağırlık taşıyor sadece yasal olarak bağlayıcı değil. Güvenlik Konseyi’nin aksine hiçbir ülkenin Genel Kurul’da veto hakkı bulunmuyor.

Rusya - Ukrayna krizinde BM nin caydırıcılığı yeniden gündemde #3

“RUSYA, GÜVENLİK KONSEYİ BAŞKANI OLARAK NE YAPABİLİR” SORUSU

Salı günü Rusya, Konsey’in şubat ayı dönem başkanlığını devralacak. Bu, büyük seviyede yönetimsel bir rol, sadece toplantıları planlamayı içeriyor.

Bundan dolayı bazı diplomatlar, Moskova yönetiminin, Konsey üyelerinin Rusya’nın eylemleri hakkında münakaşa talep etme girişimlerini geciktirebileceği mevzusunda uyarıyor.

Diplomatlar, şu anki duruma nazaran, Konsey’in 17 Şubat’ta Ukrayna’yı görüşeceğini söylemiş oldu.

Genel Kurul ek olarak, 23 Şubat’ta “Ukrayna’nın geçici olarak işgal edilen bölgelerindeki durum” temalı senelik görüşme gerçekleştirecek.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.