Ukrayna, Kuril Adaları’nı Japonya toprağı kabul etti

07.10.2022
Ukrayna, Kuril Adaları’nı Japonya toprağı kabul etti


Rusya ile Japonya içinde bilhassa 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ihtilafın sürdüğü Kuril Adaları zincirindeki Habomai ve Shikotan adaları, Ukrayna Parlamentosunda Japonya toprağı kabul edildi.

Ukrayna, Kuril Adaları'nı Japonya toprağı kabul etti

Rusya’nın Ukrayna topraklarının yüzde 18’lik kısmını ilhakından sonrasında Ukrayna’dan Japonya’yı sevindirecek bir misilleme geldi.

Ukrayna Parlamentosundan meydana getirilen açıklamaya nazaran, parlamentoda Rusya’nın kendi toprağı kabul etmiş olduğu Japonya’nın şimal bölgelerinin mülkiyetine ilişkin internasyonal topluluğa meydana getirilen davet ele alındı.

Japon vatandaşlarının bu bölgelerden zorla sınır dışı edilişi göz önünde bulunduruldu

Parlamento Başkanı Ruslan Stefançuk’un da aralarında bulunmuş olduğu bir grup milletvekili, bu davet üstüne hazırlanan tasarıya destek verdi.

Açıklamada, “Eski SSCB’nin Japonya’nın Şimal Topraklarını herhangi bir yasal dayanak olmaksızın Ağustos-Eylül 1945’te yasa dışı işgal etmiş olduğu ve 1949’a kadar tüm Japon vatandaşlarını bu bölgelerden zorla sınır dışı etmesinin göz önünde bulundurulduğu” ifade edildi.

Ukrayna’dan misilleme geldi

Eski SSCB ve Japonya içinde 19 Ekim 1956 tarihindeki ortak bildirinin 9. maddesi uyarınca, Sovyetler Birliği’nin Japonya ile ikili ilişkileri normalleştirmesinden ve bir sulh anlaşması imzalamasından sonrasında Habomai ve Shikotan adalarının Japonya’ya devredileceği anımsatılan açıklamada, Rusya Federasyonu’nun, Japonya’nın Şimal Toprakları’nın statüsünü belirleme niyetini teyit ettiğini ve hemen hemen yükümlülüklerini yerine getirmediğine dikkat çekildi.

Açıklamada, internasyonal topluma Japonya’nın Şimal Topraklarının statüsünü yasal olarak resmileştirmek için mümkün olan tüm önlemleri almayı sürdürmeleri çağrısı yapılmış oldu.

Ukrayna, Kuril Adaları nı Japonya toprağı kabul etti #1

Kuril Adaları

Kuril Adaları olarak malum adalar zinciri, Şimal Pasifik Okyanusu’nu Ohotsk Denizi’nden ayırıyor.

Adaların bir tarafında Japonya’nın Hokkaido Adası, öteki tarafında da Rusya’nın Kamçatka Yarımadası içeriyor.

AA’nın aktardığına nazaran halihazırda, Rusya’nın “Cenup Kuriller”, Japonya’nın ise “Şimal Toprakları” olarak isimlendirdiği dört adanın (Kunaşir, İturup, Şikotan ve Habomai) hakimiyeti münakaşa mevzusu.

Devrin Japonya Başbakanı Abe Şinzo’nun probleminin çözümü ve ilişkilerin geliştirilmesi için sarf etmiş olduğu çabalar tam meyve vermeye başladığı sırada Rusya’nın 2014’te Kırım’ı yasa dışı ilhakı, pozitif gelişimleri ciddi halde sekteye uğratmıştı.

Ukrayna, Kuril Adaları nı Japonya toprağı kabul etti #2

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.