Ukrayna, Rusya krizinin peşinden siber saldırıların hedefi oldu!

16.02.2022
Ukrayna, Rusya krizinin peşinden siber saldırıların hedefi oldu!


Salı günü Ukrayna bankalarının ve müdafa kurumlarının web sayfalarına bir ekip siber saldırı düzenlendi. Şu anda devam eden Rusya krizi sebebiyle gözler en ilkin Rus tarafına, peşinden ABD tarafına çevrildi. Fakat iki tarafta sessizliğini korudu. İşte detaylar…

Ukrayna, siber saldırılarla savaşım ediyor

Ukrayna Müdafa Bakanlığı Salı günü, web sitesinin büyük olasılıkla bir hizmet reddi saldırısından etkilendiğini, bunun da sunucusunu trafiğe aşırı yükleyen ve çökmesine neden olan ilkel bir saldırı türü bulunduğunu Twitter üstünden paylaştı.

Ukrayna

Buna ek olarak Ukrayna’nın Stratejik İletişim ve Data Güvenliği Merkezi benzer şekilde, ülkenin en büyük finans kuruluşlarından ikisi olan devlete ilişkin Privatbank ve Oshchadbank’a yönelik saldırıları doğruladı. Ek olarak, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin internet sayfasına de bir saldırı yapılmış şeklinde görünüyor.

Ağ kesintileri için web akışını denetleyen Netblocks, Ukrayna bankalarının ve askeri kurumlarının şu anda bağlantıda ciddi bir düşüş yaşadığını ve bunun, benzerleri şeklinde bir DoS saldırısıyla oluştuğunu söylemiş oldu. Ek olarak veriler, Salı gününün başlarından başlayarak gün süresince sertliği yoğunlaşan etkiyi gösteriyor.

Ukrayna’da vazife oluşturan gazeteciler de bağlantı sorunlarının rahat vatandaşları dahi etkilediğini doğruladılar. Salı günü Buzzfeed muhabiri Christopher Miller, mevzuyla ilgili şu açıklamayı yapmış oldu:

Şu anda Ukrayna’da bilgisayar korsanları devlete ilişkin Privatbank & Oschadbank’a ve Müdafa Bakanlığı’na saldırıyor. ATM’ler ve bankacılık hizmetleri kesintiye uğradı. MOD ve Silahlı Kuvvetler web sayfaları çalışmıyor. Hükümetin Ukrayna Stratejik İletişim ve Data Güvenliği Merkezi tarafınca onaylandı

Geçtiğimiz dönemde de bu şeklinde siber saldırıların bilhassa Rusya ile olan kriz anlarından sonrasında yaşandığını ve de buna yol açtığını görmüştük. Pek oldukca kişi bu ve benzeri durumların, ihtimaller içinde bir işgal için zemin hazırladığını söylüyor olsa da Ukrayna ilk kez bu şekilde bir durumla karşı karşıya gelmiyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yada yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!
Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.