Ukrayna-Rusya savaşı diye paylaşılan oyun videosu gündem oldu!

18.02.2022
Ukrayna-Rusya savaşı diye paylaşılan oyun videosu gündem oldu!


Video oyunlarının ulaşmış olduğu gerçekçilik seviyesi, toplumsal medyada onlarca kez yanlış anlaşılmaya yol açmıştı. Daha ilkin cenk oyunlarının videoları Suriye ve Afganistan benzer halde bölgelerde çekilmiş benzer halde gösterilirken, şimdi de Ukrayna-Rusya savaşı diye paylaşılan Arma 3 videosu toplumsal medyada viral oldu.

Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilimin tırmandığı son günlerde tüm dünya mevzuyu endişeyle takip ederken, Feysbuk’ta paylaşılan bir oyun videosu birçok kişi tarafınca iki ülke içinde süregelen cenk olarak yorumlandı.

Ukrayna, Rusya krizinin ardından siber saldırıların hedefi oldu!


Ukrayna, Rusya krizinin peşinden siber saldırıların hedefi oldu!

Ukrayna ile Rusya arazındaki kriz sert bir süreçten geçerken, ülkenin resmi kurumları ve vatandaşları, siber saldırılar ile savaşım ediyor.

Ukrayna-Rusya savaşı diye paylaşılan Arma 3 videosu

Red Dead Redemption 2 ve Microsoft Flight Simulator benzer halde oyunlar film tadında gerçekçilik sunarken, bu dünyaya yakın olmayanlar, oyun ile gerçek görüntüler arasındaki farkı anlayamayabilir. Yaşanmış olan son kargaşalık ise Arma 3’te kaydedilmiş cenk görüntülerinden oluşuyor.

SDNShiftdelete.net

Feysbuk’tan canlı izlenme icra eden Warpig Gaming adlı bir içerik üreticisi, Ukrayna’yı ve Rusya’yı temsil eden askeri grupları ARMA 3 canlı yayınında bir araya getirdi. Rusya merkezli bir haber kanalı, askeri simülasyon oyunu ARMA 3’ün görüntülerini gerçek cenk sahnesi olarak ekranlara yansıttı.

Izlenme esnasında Ukrayna’yı korumak için çaba sarfeden birlikler Rus hava savunmasına saldırdı ve peşinden Ruslar, Ukrayna hava savunmasına saldırmaya başladı. Yalnız Feysbuk’ta ışık hızıyla yayılan bu videonun başlığı ve içeriğiyle yanlış anlaşılmaya uygun bulunduğunu da belirtmek gerekiyor.

“Son Dakika Haberleri” açıklamasıyla paylaşılan canlı izlenme “Cenk Anı: Rusya vs. Ukrayna MiG-29 vs. C-RAM” başlığıyla yayınlandı. İçerik oluşturucu izlenme esnasında ARMA 3 oynadığını gösterse de, birçok kişi yalnız cenk sahnelerine odaklandı.

410.000’den fazla beğeni ve 43 milyon izlenmeye haiz olan video, Feysbuk’ta gerçek olduğuna inanmış olduğundan kısa sürede viral oldu. Videoya meydana getirilen yorumlarda birçok kişinin gerçek sandığı, bazılarının ise oyun değil görsel efekt olduğuna inanılmış olduğu görüldü. Yalnız Feysbuk, yanlış anlaşılan ve feyk içeriklere uygun olan bu yayını platformdan kaldırdı.

Ukrayna-Rusya savaşı diye paylaşılan Arma 3 videosu hakkında görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.