Ukraynalı ailenin hayalini kurduğu ev, taşındıkları gün başlamış olan muharebede yıkıldı

20.04.2022
Ukraynalı ailenin hayalini kurduğu ev, taşındıkları gün başlamış olan muharebede yıkıldıRusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat’ta başlatmış olduğu saldırıda harabeye dönen Moşun köyünde birçok aile evsiz kalırken, Kutsenko ailesinin yenilediği eski evleri, taşındıkları gün yıkıldı.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlatmış olduğu saldırıda 54 gün geride kaldı.

Sivil kayıpların 2 bini geçmiş olduğu muharebede, 5 milyona yakın Ukraynalı cenk sebebiyle sığınmacı durumuna düşerken, bir o kadarı da ülke içinde evlerini terk etmek mecburiyetinde bırakıldı.

Ukrayna’nın başkenti Kiev bölgesinde yer edinen Gostomel şehrine yakın Moşun köyü, savaşın başladığı ilk günden bu yana Rus ordusunun Gostomel’deki havaalanını ele geçirmek için düzenlemiş olduğu tayyare saldırılarının hedefi oldu.

Kiev’deki konutlarını satıp köye taşındılar

AA’nın haberine nazaran; Kiev’deki konutunu satarak doğası varlıklı Moşun köyünde eski bir ev alan sadece Rus saldırıları sonucu evi yıkılan Sergey Kutsenko, köye taşınma öyküsünü söyledi.

Ukraynalı ailenin hayalini kurduğu ev, taşındıkları gün başlamış olan muharebede yıkıldı – VİDEO

“Yalnız bigün geçirebildik”

Kustenko, geçen yıl Kiev’deki konutunu satarak eşi ve kızıyla Moşun’a taşındıklarını belirterek “Geçen yıl baharda Kiev’deki evimizi sattık, buradan eski bir ev aldık. 6 ay süresince tadilat yaptık. Evi tamamen yeniledik. Isıtma ve elektrik bağlantılarını sağladık. 23 Şubat’ta banyonun yapımını tamamladık. Artık eve girip yaşayacaktık. 24 Şubat’ta ailece yalnız bir günü tamamen evde geçirebildik.” dedi.

Ukraynalı ailenin hayalini kurduğu ev, taşındıkları gün başlayan savaşta yıkıldı #1

Eski evi tamamen yenilemişlerdi

Köyde satın aldıkları eski evi tamamen yenilediklerini aktaran Kutsenko, “Kızım için ayrı bir oda yapmıştık. Bu onun hayatında ilk hususi odasıydı fakat orada zaman geçiremedi.” dedi.

Savaşın başladığı 24 Şubat’ta Rus helikopterlerin bölgeye girmeye ve ateş açmaya başladıklarını özetleyen Kustenko, “25 Şubat’ta bizim köye doğru ateş açmaya başladılar. Evler yanmaya ve patlamalar yaşanmaya başladı.” ifadesini kullandı.

Ukraynalı ailenin hayalini kurduğu ev, taşındıkları gün başlayan savaşta yıkıldı #2

Her şeylerini bırakıp terk ettiler

Kustenko, saldırının başladığı anda kızının oldukca korktuğunu söyleyerek “Eşim ve kayınvalidem de oldukca korktu. Bigün süresince korkulu saldırılar oldu. Tehlikeli bulunduğunu anlayınca, 25 Şubat’ta evi ve eşyaları bırakıp buradan ayrıldık.” diye konuştu.

Ukraynalı ailenin hayalini kurduğu ev, taşındıkları gün başlayan savaşta yıkıldı #3

“Burası bir aden gibiydi”

Savaştan önceki hayallerinin ailece burada ömürlerinin sonuna kadar yaşamak bulunduğunu dile getiren Kutsenko, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Biz burada hayatımızın sonuna kadar yaşamayı düşünüyorduk. Burada orman var, dere var. Mantar toplardık. Burası bir aden gibiydi. Burada dostlar da ev aldı ve tadilat yapmış oldu. Kimiler bir yıl, kimiler daha çok yaşayabildi fakat artık bitti.”

Köyden ayrılmalarının arkasından şubat sonunda evlerinin hava saldırıları sonucu yıkıldığını kaydeden Kutsenko, “Tüm paramızı bu eve harcamıştık. Eşimi kızımla yurt dışına gönderdim. Benim yaşayacak yerim kalmadı. Evim kalmadı. Burada tazminat bekleyeceğim, (Ruslar) bana ödeme yapmalılar.” dedi.

Ukraynalı ailenin hayalini kurduğu ev, taşındıkları gün başlayan savaşta yıkıldı #4

“Çekince sürüyor”

Rus ordusunun bölgeye yönelik yeni saldırılar düzenleme ihtimalinin yüksek bulunduğunu korumak için çaba sarfeden Kustenko, “Burada çekince sürüyor. Akrabalarım hemen hemen buraya gelemeyecek. Harp bitince akrabalarım gelebilir bu sebeple onlar (Ruslar) her an tekrardan saldırıya geçebilirler. Şimdi burada bir tanıdığımın evinde kalıyorum.” ifadelerini kullandı.

Yıkılan evinin tekrardan yapılmasının mümkün olmadığını belirten Kutsenko, “Bu evin tekrardan inşası yerine onu bir müze olarak bırakacağım, hatıra olarak kalsın. Bir ihtimal yanında yeni bir evi inşa edebilirim.” diye konuştu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.