Ukraynalı evlatların üçte ikisi evlerini terk etti

12.04.2022
Ukraynalı evlatların üçte ikisi evlerini terk ettiBirleşmiş Milletler Ufaklıklara Yardım Fonu (UNICEF), Ukraynalı evlatların üçte ikisinin Rusya’nın başlatmış olduğu cenk sebebiyle evlerini terk ettiğini deklare etti.

Ukrayna’da devam eden cenk birçok sivili bulundukları bölgelerden göç etmek ve sığınmacı durumuna düşmek zorunda bıraktı.

Toplu göçlerin gerçekleştiği birçok bölgede yaşanmış olan durumdan en oldukca etkilenen grup ise minik yaşlarındaki çocuklar oldu.

Ukraynalı evlatların üçte ikisi evlerini terk etti

UNICEF Acil Durum Programları Direktörü Manuel Fontaine, Ukrayna’ya ziyaretinin arkasından Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyine brifinginde, 24 Şubat’tan beri devam eden harpte 142 çocuğun yaşamını kaybettiğini, 229 çocuğun ise yaralandığını söylemiş oldu.

Verilen bilgiler içinde Ukrayna’da yaşanmış olan cenk sebebiyle evlatların üçte ikisinin evlerini terketmek zorunda kaldığıda bildirildi.

UNICEF: Ukraynalı çocukların üçte ikisi evlerini terk etti #1

Çocuklar gıdaya erişemiyor

Ukrayna’da kalmış olduğu tahmin edilen 3,2 milyon çocuğun yarısının yeteri kadar gıdaya erişimi olmadığından kaygı duyduklarını belirten Fontaine, altyapılara saldırılar sebebiyle 1,4 milyon kişinin ise suya erişimi olmadığını altını çizdi.

Mariupol ve Herson kentlerinde ise durumun oldukca daha fena olduğuna dikkati çeken Fontaine, ülke genelinde okulların kapalı olmasının ise 5,7 milyon öğrenciyi etkilediğini beyan etti.

UNICEF: Ukraynalı çocukların üçte ikisi evlerini terk etti #2

Saldırı ve cinsel sertlik iddiaları artıyor

AA’nın haberine nazaran, BM Hanım Birimi Ukrayna Direktörü Çehre Bahous ise saldırı ve cinsel sertlik iddialarının arttığına işaret ederek, bu iddialara ilişkin bağımsız soruşturma çağrısı yapmış oldu.

ABD’nin BM Sürekli Temsilcisi Linda Thomas Greenfield de Ukraynalı mültecilerin yüzde 90’ının hanım ve kız evlatları bulunduğunu, mahalli yetkililere nazaran Ukraynalı bazı hanım ve kız evlatlarının Rus askerlerinin tecavüzünden kaçmak için saçlarını kısa kestiğine dikkati çekti.

Rusya’nın BM Sürekli Temsilci Yardımcısı Dmitry Polyanskiy ise söz mevzusu iddiaların Rus güçlerini “itibarsızlaştırmaya” yönelik “yalanlar” bulunduğunu öne sürdü.

UNICEF: Ukraynalı çocukların üçte ikisi evlerini terk etti #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.