Ukraynalıların yüzde 83’ü NATO’ya katılmak istiyor

04.10.2022
Ukraynalıların yüzde 83’ü NATO’ya katılmak istiyor


Ukrayna’ın başkenti Kiev’de meydana getirilen bir ankete gore, Ukraynalıların yüzde 83’ü NATO’ya katılmayı destekliyor.

Ukraynalıların yüzde 83'ü NATO'ya katılmak istiyor

Ukrayna’da NATO üyeliğini destekleyenlerin yüzdesi üstün dereceli seviyeye ulaştı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’nin geçtiğimiz cuma günü Ukrayna’nın NATO üyeliği için hızlandırılmış bir müracaat yaptığını açıklamasının peşinden başkent Kiev’de Rating Group tarafınca 1-2 Ekim’de 2 bin katılımcı ile NATO üyeliğine dair anket yapılmış oldu.

Yüzde 83 NATO’ya katılmak istiyor

Iştirakçilerin yüzde 83’ü NATO’ya katılmak isterken, yüzde 4’ü NATO’ya katılmayı desteklemedi. Iştirakçilerin yüzde 9’u ise kararsız kaldı.

Rating Group, NATO üyeliğini destekleyenlerin yüzdesinin Ukrayna’da şimdiye kadar meydana getirilen bir ankette kaydedilen en yüksek oran olarak kayıtlara geçtiğini belirtti.

Geçtiğimiz yıl meydana getirilen ankette bu oran yüzde 55’di

Geçtiğimiz yıl kasım ayında meydana getirilen benzer bir ankette, iştirakçilerin yalnız yüzde 55’i NATO’ya katılmak istediklerini belirtmişti.

Söz mevzusu orandaki artış Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana NATO mevzusunda kamuoyunun ne kadar keskin bir halde değiştiğini gözler önüne serdi.

Son meydana getirilen anket ayrca NATO üyeliğine verilen desteğin geçtiğimiz haziran ayından bu yana yüzde 7 arttığını gösterdi.

Ukraynalıların yüzde 83 ü NATO ya katılmak istiyor #1

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.