Ukrayna’nın AB’ye üyelik süreci için ilk görüş haziranda verilecek

09.05.2022
Ukrayna’nın AB’ye üyelik süreci için ilk görüş haziranda verilecek


Rusya’nın 24 şubatta Ukrayna’ya saldırmasıyla başlamış olan savaştan derhal sonrasında Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne (AB) alınması gündeme geldi.

Üyelik için ilk adım olan anket ise AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in Kiev ziyaretinde bizzat Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’e verilmişti.

İki önder ile 9 Mayıs Avrupa Günü vesilesiyle videokonferans görüşmesi yapmış oldu.

Von der Leyen, toplumsal medyadaki açıklamasında, dün G7 ülkelerinin liderleriyle Ukrayna mevzusunda yaptıkları toplantının neticeleri hakkında Zelenskiy ile görüş alışverişinde bulunduğunu belirtti.

“Sabırsızlıkla umuyorum”

Görüşmede Ukrayna’nın AB yolundaki sürecini de ele aldıklarını aktaran von der Leyen, “Ukrayna’dan AB üyelik anketinin cevaplarını almayı sabırsızlıkla umuyorum. AB Komisyonu, görüşünü haziran ayında vermeyi hedefliyor.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın saldırısı sonrasında Ukrayna yönetimi en kısa sürede AB üyesi olmayı istediğini açıklamıştı. AB tarafınca da Ukrayna’nın üyeliği mevzusunda sıcak mesajlar verilmişti.

Bir ülkenin AB üyelik sürecinde ilk adımlardan sayılan anket isminde olan belgeyi tamamlaması ve AB Komisyonuna sunması gerekiyor. Komisyon da bu belgeyle ilgili görüşünü ve tavsiyesini AB üyesi ülkelerle paylaşıyor.

24-25 Haziran’da zirve gerçekleşecek

Von der Leyen, anketi 8 Nisan’da Ukrayna ziyareti esnasında Devlet Başkanı Zelenskiy’e iletmişti. Ukraynalı yetkililer de 18 Nisan’da belgeyi hazırladıklarını açıklamıştı.

Sadece birçok AB üyesi ülkenin yetkilileri, kendi AB süreçlerinde binlerce sayfalık bu belgeyi tamamlamanın aylar sürdüğünü, Ukrayna’nın bu kadar kısa sürede tamamlamasının muhteşem bulunduğunu ifade ediyor.

AA’nın haberine bakılırsa AB ülkelerinin liderleri 30-31 Mayıs’ta Ukrayna’daki harp ve enerji mevzularını ele almak suretiyle hususi zirve toplantısı meydana getirecek. AB liderleri 24-25 Haziran’da da planlı zirve toplantısında bir araya gelecek.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.