Ukrayna’ya sevk edilen silahların deposunu vurduk

24.04.2022
Ukrayna’ya sevk edilen silahların deposunu vurdukRusya Müdafa Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, Odessa civarlarındaki askeri havaalanında ABD ve Avrupa ülkelerinden Ukrayna’ya sevk edilen silahların bulunmuş olduğu depoyu vurduklarını söylemiş oldu.


Rusya: Ukrayna'ya sevk edilen silahların deposunu vurduk

Rusya Müdafa Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’daki eylemlerine ilişkin izahat yapmış oldu.

“ABD ve Avrupa’dan alınan oldukca sayıda tabanca deposu dönem dışı bırakıldı”

Ukrayna’daki hedeflere yönelik yüksek hassasiyetli tabanca kullanmaya devam ettiklerini belirten Konaşenkov, “Gün içinde Rus Hava ve Uzay Kuvvetlerinin havadan uzun menzilli yüksek hassasiyetli füzeleriyle, ABD ve Avrupa ülkelerinden alınan oldukca sayıda yabancı silahın depolandığı Odessa civarlarındaki askeri havaalanındaki bir lojistik terminal dönem dışı bırakıldı.” dedi.

Konaşenkov, havadan uzun menzilli yüksek hassasiyetli füzelerle 22 Ukrayna askeri unsurunun vurulduğunu, bunların içinde Ukrayna ordusuna ilişkin gözlem merkezleri, müstahkem mevkiler, cephanelikler, hava müdafa sistemi, telsiz istasyonları ve Ukrayna askeri birliklerinin bulunduğunu beyan etti.

Rusya müdafa sistemlerinin Harkiv bölgesinde, İzyum, Herson civarlarında 3 Ukrayna insansız hava aracını vurduğunu söyleyen Konaşenkov, roket ve topçu birliklerin de 102 yeri ateş altına aldığını dile getirdi.

Konaşenkov, bugüne dek Ukrayna ordusuna ilişkin 141 tayyare, 110 helikopter, 541 insansız hava aracı, 264 hava müdafa roket sistemi, 2 bin 479 tank ve zırhlı vasıta, 278 oldukca namlulu roketatar, 1081 obüs ve havan topu, 2 bin 321 hususi askeri aracın imha edildiğini bildirdi.

Rusya: Ukrayna ya sevk edilen silahların deposunu vurduk #1

Ukrayna istihbaratının İngilizlerle provokasyon yapacağı iddiası

AA’nın haberine nazaran, Rusya Müdafa Bakanlığı Ulusal Denetim Merkezi Başkanı Mihail Mizintsev de yapmış olduğu açıklamada, Kiev’in, Rus ordusunu dünya kamuoyunda itibarsızlaştırmak için provokasyon hazırlığı içinde bulunduğunu öne sürdü.

Ukrayna Hususi Kuvvetlerinin, Odessa limanında Rus birliklerini sivil bir altyapıya saldırmakla suçlamak için zehirli kimyasallar kullanarak bir provokasyon planladığını iddia eden Mizintsev, şunları kaydetti:

“Ek olarak Lisiçansk’ta Ukrayna istihbaratı ve İngiliz hususi servisleriyle beraber başka bir düzmece vaka hazırlıyor. Bu amaçla, daha ilkin Buça’daki sahneyi fotoğraf ve videoyla çeken Ukrayna ve Batı medyasının temsilcileri öncesinden şehre geldi.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.