Ulusal Dikey Atım Sistemi hız kazanıyor: İşte tüm bilinmeyenler!

19.01.2022
Ulusal Dikey Atım Sistemi hız kazanıyor: İşte tüm bilinmeyenler!


Geçtiğimiz günlerde, Müdafa Sanayi Başkanlığı ve ana yüklenici STM şirketi içinde 2016 senesinde imzalanan sözleşme ile birlikte geliştirilen denetim ve eğitim gemisi TCG Ufuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılım elde etmiş olduğu törenle birlikte envantere girdi. Meydana getirilen açıklama esnasında yeni Ulusal Dikey Atım Sistemi projesinin de hız kazanılmış olduğu ve yeni gelecek MİLGEM projelerinde kullanılacağı söylendi. Ikimiz de sizin için projenin genel hatlarını bir araya topladık.

Mavi Vatan’a yeni MİLGEM’ler geliyor!


Mavi Vatan’a yeni MİLGEM’ler geliyor!

Müdafa Sanayi Başkanı İsmail Demir, toplumsal medya hesaplarında yapmış olduğu paylaşımla Mavi Vatan’a 3 yeni MİLGEM geleceğini duyurdu.

Ulusal Dikey Atım Sistemi, gelecek yıl hizmete girecek

Aselsan ve Havelsan ortak girişimi ile Müdafa Sanayii Başkanlığı içinde 2018 senesinde imzalanan, Barbaros sınıfı fırkateynlerin orta yaş modernizasyon projesi kapsamında eski MK-29 Sea Sparrow fırlatıcıları, iki tane 8 hücreli Mk-41 dikey fırlatma sistemi ile yenilendi. Ek olarak bildiğimiz kadarıyla halihazırda G sınıfı TCG Gaziantep gemimizde de 1 tane 8 hücreli modül bulunuyor.

Daha sonraki dönemdeyse, STM’nin ana yüklenicisi olduğu MİLGEM projesi altında, TF-100 sınıfı fırkateyn olarak geliştirilen İstif sınıfının, Ada sınıfı korvetlerin artırılan dayanıklılığıyla birlikte, oldukca amaçlı kullanımlar için Mark 41 dikey fırlatma sistemiyle geliştirilen bir türevi olması planlanıyordu.

Fakat ABD tarafınca uygulanan gizli saklı saklı engelleme sebebiyle fırkateynlerde Mark 41 sistemlerinin kullanılmasının önüne geçildi. Bu durumun arkasından, halihazırda geliştirme süreci devam eden MDAS’ların (Ulusal Dikey Atım Sistemi) kullanımı gündeme geldi.

Yakın gelecekte envantere girmesi beklenen MDAS’ların İstif sınıfı fırkateynler başta olmak suretiyle, şu anda fizibilite emek harcamaları devam eden ve Türk Deniz Kuvvetleri için Müdafa Sanayii Başkanlığı’nın MİLGEM programı kapsamında düşündüğü hava müdafa muhribi ve destroyeri TF-2000 gemilerinde de kullanılması planlanıyor.

Ek olarak Müdafa Sanayi Başkanı İsmail Demir, toplumsal medya üstünden yapmış olduğu paylaşımda 6, 7 ve 8. gemilerin ihale sürecinin başlatıldığını duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da yapmış olduğu konuşma esnasında bu açıklamayı yinelemişti. Dolayısıyla bu yeni İstif sınıfı gemilerde de kullanılması ümit ediliyor.

12’li Mk-41 dikey atım sisteminin, vapur başına maliyetinin 55 milyon dolar olduğu söyleniyor. Naturel ABD’nin kullandığı destroyer gemilerinde güvertede 90 adete kadar bulunabiliyor. Dolayısıyla vapur başına maliyet 1 milyar dolara yaklaşıyor. Fakat ortaya çıkan denetim sonuçlarına bakılmış olduğu süre 3 tane füzenin bir gemiyi batırmaya kafi olduğu söyleniyor.

Bu durumda, Türkiye’nin geliştirdiği MDAS sistemlerinin 16’lı hücre yapısıyla gelecek olması, başlangıç ve modernizasyon süreci için fazlasıyla kafi olacak şeklinde gözüküyor. Ek olarak, 16’lı MDAS sisteminin 70 milyon dolar civarında bir maliyete haiz olması ümit ediliyor.

Genel özelliklerine baktığımızdaysa MDAS’ların Mk-41’lerden yapısal olarak birazcık daha değişik olması ümit ediliyor. Örneğin MK-41’ler 7 metre 70 santimetre iken, MDAS’lar 8 metre uzunluğunda olacak. Ek olarak fırlatma sistemine daha azca tazyik uygulanması ve sensörlerin minimum düzeyde etkilenmesi için Soft Launch tekniğinin kullanılması hedefleniyor.

ABD kadar büyük bir seri üretim sürecinden geçmiyor da olsa, maliyetlerin yakın olması ilk üretim için oldukça pozitif bir gelişme. Ek olarak bu proje kapsamında harcanacak paranın Türkiye sınırları içinde kalması, yerli şirketlerin gelirini çoğaltması ve iş gücüne katkı sağlaması da başlı başına bir tercih sebebi olacaktır.

Tarih olarak baktığımızdaysa, Ulusal Dikey Atım Sistemi’nin 2022 yılı içinde geliştirilme sürecinin tamamlanması ve envantere alım aşamasına geçilmesi ümit ediliyor. İlk kullanımıysa, 2017’de yapımına başlanan, 2021’de denize indirilen ve 2023’ün ikinci yarısında hizmete girecek olan İstif sınıfı gemimiz TCG İstanbul ile birlikte gerçekleşecek.

Buna ek olarak, bildiğimiz kadarıyla MDAS sistemleri direkt olarak Mk-41’e rakip olacak. Fakat ilerleyen yıllarda lüzumlu görülürse, geliştirme süreci devam edecektir. Dolayısıyla, 4’lü birim ile birlikte gelen Mk-57’ye rakip olan bir sistemin ilk adımlarını da gelecek yıllarda görebiliriz. Fakat bunun tamamen gereksinimler doğrultusunda ilerleyeceğini unutmamak lazım.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.