Ulusal insansız cenk uçağı üretime girdi: MİÜS özellikleri!

12.03.2022
Ulusal insansız cenk uçağı üretime girdi: MİÜS özellikleri!


Geliştirdiği insansız hava araçları ile bir tek vatanımızda değil, tüm dünyada konuşulan Bayraktar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi sonrasında oldukca daha oldukca konuşulmaya başlandı. Ukrayna, Türkiye’den almış olduğu insansız hava araçları ile Rus ordusuna ciddi zararlar vermeyi başarırken, Selçuk Bayraktar’dan MİUS özetlemek gerekirse insansız cenk uçağı (Muharip İnsansız Tayyare Sistemi) için müjde geldi.

Selçuk Bayraktar: İnsansız cenk uçağı üretim hattında!

“Üretim hattına 3 buçuk yıl sonrasında daha büyük ve daha çevik bir balık girdi” ifadeleri ile toplumsal medya hesapları üstünden MİÜS’ün fotoğraflarını paylaşan Bayraktar, “MİUS – İnsansız Cenk Uçağı: Bayraktar KIZILELMA. Yolda geliyor, takipte kalınca…” ifadelerini kullandı.

Selçuk Bayraktar benzer bir paylaşımı 2018 yılının Haziran ayında, Akıncı için yapmıştı. Aradan geçen dört senenin arkasından Akıncı şu anda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafınca etken bir halde kullanılıyor.

MİÜS - İnsansız Savaş Uçağı

Bu TİHA’lar 2021 yılının Ağustos ayında TSK envanterine girerken, Akıncı B modelinin ilk uçuşunu geçtiğimiz günlerde yaptığını sizlerle paylaşmıştık.

AKINCI B ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi!


AKINCI B ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirmiş oldu!

KINCI projesi kapsamında Baykar tarafınca yerli ve ulusal imkânlarla geliştirilen Bayraktar AKINCI B ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirmiş oldu.

MİÜS Özellikleri

Bayraktar tarafınca paylaşılan bilgilere gore MİUS, 40000 feet özetlemek gerekirse 12 km operasyonel irtifaya, 5.5 ton kalkış ağırlığına, 1.5 ton yararlı yüke ve 1 ton cephane taşıma kapasitesine haiz olacak. İlk uçuşunu 2023 senesinde gerçekleştirmesi beklenen uçağın detayları, MİÜS özellikleri şu şekilde;

  • Kalkış Ağırlığı: 5,5 Ton
  • Yararlı Yük Kapasitesi: 1,5 Ton (Gövde içi ve kanat altında cephane taşıma kabiliyeti)
  • Seyir süresi: 5 Saat
  • Maksimum İrtifa: 40.000 ft (12.000 m)
  • Seyir Hızı: 800 km/sa (0,65 Mach)
  • TCG Anadolu LHD gemisinden iniş ve kalkış
  • İlk prototipler sübsonik, sonraki prototiplerde ise süpersonik kabiliyet
  • Düşük Radar İzi
  • Dikey kuyruklar ve önde bulunan yatay denetim yüzeyleri
  • Akıllı Filo Otonomisi

MİÜS özellikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.