Ulusal Muharip Tayyare denetim sürecinin yüzde 70’ini tamamladı!

19.05.2022
Ulusal Muharip Tayyare denetim sürecinin yüzde 70’ini tamamladı!


TEI (TUSAŞ Motor Sanayii) tarafınca geliştirme sürecine başlanan Ulusal Muharip Tayyare daha ortada prototip bile olmadığı halde yapısal bileşenlerine uygulanan yorulma denetim sürecinin yüzde 70’ini tamamladı. Peki bunu iyi mi başardı? Ulusal Muharip Tayyare denetim süreci, yapay zeka yardımıyla kısaldı! TUSAŞ, yapay zeka kullanarak ürünlerin parçalarına ilişik meydana gelen testler yardımıyla yorulma testlerini yüzde 70 […]

TEI (TUSAŞ Motor Sanayii) tarafınca geliştirme sürecine başlanan Ulusal Muharip Tayyare daha ortada prototip bile olmadığı halde yapısal bileşenlerine uygulanan yorulma denetim sürecinin yüzde 70’ini tamamladı. Peki bunu iyi mi başardı?

Ulusal Muharip Tayyare denetim süreci, yapay zeka yardımıyla kısaldı!

TUSAŞ, yapay zeka kullanarak ürünlerin parçalarına ilişik meydana gelen testler yardımıyla yorulma testlerini yüzde 70 oranında azalttı. Bunu da millileştirmeyi başardığı yerli yazılımlar yardımıyla gerçekleştirmiş oldu. Buna ek olarak testler esnasında ortaya çıkan hurda araç-gereç oranının düşürülmesi ve denetim esnasında oluşan enerji tüketiminin azaltılması hedeflenecek.

Milli Muharip Uçak, ABD’nin kimseye vermediği F-22 ile aynı güçte olacak!


Ulusal Muharip Tayyare, ABD’nin asla hiç kimseye vermediği F-22 ile aynı güçte olacak!

TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit yapmış olduğu bir konuşmada MMU’nun (Ulusal Muharip Tayyare) F-22 gücünde olabileceğini söylemiş oldu.

Mevzuyla ilgili açıklama gerçekleştiren TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil şunları söylemiş oldu:

Hava araçlarımızın dünya standartlarında ve yarının teknolojileri ile geliştirilmesine yönelik çalışmalarımız hızla devam ediyor. Şirketimizin ABD’da bulunan ofisindeki mühendislerimiz ve alanında uzman akademisyenler ile ortak emek harcama meyvelerini verdi.

Bir kabiliyeti daha millileştirmiş bulunuyoruz ve bunu ülkemizin saygı duyulan üniversitelerinden TOBB Üniversitesi ile de doğruladık. Daha ileri teknolojilerin de kullanılmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Ülkemizin havacılık ekosistemine katkı sağlayacak gelişmelere imza atan her insana teşekkür ediyorum.

Bu alanda testlerin yapay zekâ, makine öğrenmesi ve derin öğrenme teknolojilerinin kullanılarak yapılıyor olması da bilimsel olarak doğrulandı. Ek olarak sonraki aşamada hava aracı yapısallarında kullanılacak metaller, kompozit polimer malzemeler ve titanyum alaşımları şeklinde malzemeler için de uygulanmasına yönelik çalışmalara başlandı.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!

Kaynak: shiftdelete.net


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.