Utangaçlık iyi mi aşılır? İşte psikolojiye nazaran 4 yol…

14.10.2022
Utangaçlık iyi mi aşılır? İşte psikolojiye nazaran 4 yol…


Birçok kişinin yaşamının belirli dönemlerinde yaşamış olduğu utangaçlık hissi, toplumsal yaşamı yerle bir edebiliyor. Sadece, doğru ipuçlarıyla bu hissi yenmek oldukça kolay…

Utangaçlık nasıl aşılır? İşte psikolojiye göre 4 yol...

Bir çok insan yaşamının bir noktasında utangaçlık yaşar. Sadece, bazıları için utangaçlık duygusu o denli kuvvetli olabilir ki birçok toplumsal duruma katılmalarını engeller.

Utangaç insanoğlu da başkalarına yakın olmak ister, sadece reddedilme yada eleştirilme korkusu sebebiyle çoğu zaman toplumsal durumlardan tamamen kaçınırlar.

Bundan dolayı, utangaç insanoğlu çoğu zaman kendilerini yalnız ve izole hissederler, bu da depresyon yada anksiyete şeklinde başka problemler geliştirme riskini artırır.

Utangaçlık nasıl aşılır? İşte psikolojiye göre 4 yol... #1

Akıllı telefonla bağlantılı olabilir

Meşhur bilimsel mecmua Social Science Computer Review’da gösterilen garip bir araştırma, utangaçlık ve yalnızlığın akıllı telefon bağımlılığıyla da bağlantılı olduğuna dikkat çekiyor.

Emek verme, akıllı telefonların çeşitli amaçlarla (data arama, toplumsal ağlar vb.) kullanılmasının, kendisini daha sık yalnız ve utangaç hisseden insanlarda yalnızlık ve utangaçlık hissini güçlendirdiğine dair net kanıtlar sunuyor.

Bazı kişiler utangaçlıklarını alkol yada uyuşturucularla yenmeye çalışırlar, bu da yalnızca başka bağımlılıklar geliştirme ve zararı dokunan maddelerin kullanılması riskini artırır.

Utangaçlık nasıl aşılır? İşte psikolojiye göre 4 yol... #2

Utangaçlık ve psikoloji

Oldukca sayıda araştırma, kişinin toplumsal bir duruma yaklaştığı sırada aşırı derecede negatif değerlendirilme korkusu yaşamış olduğu ve ondan sonra bu tür durumlardan tamamen kaçındığı bir kısır döngü içinde utangaçlığın kendini yine ettiğini göstermektedir.

İlk başta rahatlama görünse de, bu davranış çoğu zaman utanç ve suçluluk duygularına neden olur. Ek olarak sık sık yalnızlık, depresyon ve toplumsal kaygı ortaya çıkar.

Bu duygularla baş edebilmek için duygularınız öfkeye dönüşebilir ve başkalarını suçlayabilirsiniz. Başkalarını anlayışsız ve desteksiz, düşüncesiz insanoğlu olarak görebilirsiniz ve bu da onlardan kaçınma arzunuzu sağlamlaştırır.

Araştırmalar, çocukluktaki utangaçlığın, erken yetişkinlikteki kişilerarası ve içsel uyum güçlükleriyle mühim seviyede ilişkili olduğuna işaret ediyor. Ek olarak, utangaçlığın hanımefendiler üstünde erkeklere nazaran daha anlamlı bir etkiye haiz bulunduğunu gösteren bazı cinsiyet farklılıkları da ortaya çıkmıştır.

Bu sonuçlar, erken yaşlardan itibaren zamanında müdahalelerle utangaçlığın üstesinden gelinebileceğini gösteriyor. Öteki bir deyişle, toplumsal becerilerin de öteki beceriler şeklinde zaman içinde geliştiği göz önüne alındığında, toplumsal durumlardan kaçınmak zayıf toplumsal uygunluğa niçin olabilirken, toplumsal durumlarla başa çıkmanın doğru şekilleri utangaçlığı bastırmaya destek oluyor.

Utangaçlık nasıl aşılır? İşte psikolojiye göre 4 yol... #3

Utangaçlık iyi mi aşılır?

Utangaçlığın üstesinden gelmenin belirli yolları vardır, kısaca toplumsal becerileri geliştirebilirsiniz.

1. Başarı için plan yapın

İçe dönüklüğün aksine, utangaçlık, başkalarının bizi negatif değerlendireceğine dair kuvvetli bir korku ile karakterize edilir. Bundan dolayı toplumsal durumlarda bir çok vakit iyi mi yapacağımıza odaklanmak yerine iyi mi yanlış bir şey yapmamamız icap ettiğini düşünürü.

Başkalarının önünde kaygı ve utancı azaltmanın yollarından biri, belirli bir toplumsal durumu iyi mi başarı göstermiş kılabileceğimizi düşünmektir. Mesela, futbol hakkında söyleşi etmek düşüncesi sizi korkutuyorsa, size uygun mevzuları evvelinde düşünün. Hangi güncel olaylardan bahsedebilirsiniz? Şu anda hayatınızda neler oluyor ve hangilerini başkalarıyla paylaşmakta rahatsınız? Orada olacak insanlarla ortak noktanız ne?

Ek olarak bir çıkış stratejisi de hazırlayabilirsiniz, sadece bu son seçeneğiniz olsun. Korkunun üstesinden gelmenin en iyi yolu korkuya maruz kalmaktır, sadece durumun ve davranışınızın kontrolünün sizde bulunduğunu sezmek de önemlidir. Eğer en fena durumda bir çıkış stratejiniz bulunduğunu biliyorsanız, kendinizi kapana kısılmış hissetmezsiniz.

2. Öteki insanlarla ilgilenin

Odağı kendinizden uzaklaştırmaya çalışın ve çevrenizdeki insanlara ilgi gösterin. Kendinize problem:

– Onlar kim ve niçin buradalar?

– İlgi alanları ve hobileri nedir?

– Hayatta ne zorluklarla karşılaşıyorlar?

Bu şekilde, başkalarıyla söyleşi başlatmanıza ve onları daha iyi tanımanıza destek olacak başka bir şeye odaklanabilirsiniz. Her insanın anlatacak bir hikayesi vardır, ne hakkında bulunduğunu öğrenin ve dikkatlice kulak verin.

İnsanlar kendileri hakkında konuşmayı severler, bundan dolayı başkalarına ilgi göstererek kolayca oldukca garip bir insan olabilirsiniz. İnsanlardan o sırada yapabileceklerinden fazlasını paylaşmalarını istememeye dikkat edin.

3. Kendinize belirli bir rol verin

Birçok utangaç insan aslen oldukca başarı göstermiş doktorlar, avukatlar, profesörler ve girişimcilerdir. Sadece rolleri artık yaptıkları iş tarafınca belirlenmediğinde özgüvenleri kaybolur.

Belirli bir rolünüz olduğunda, davranışınız için size belirli bir anlam yüklenir. Bir çok insan, durumları ne olursa olsun başkaları tarafınca beğenilmek ve kabul görmek ister. Bundan dolayı, bazı psikologlar kendimize başkalarının bizim sezmek istediğimiz şekilde hissetmelerini sağlayacak bir şahıs görevi vermemizi tavsiye ediyor.

4. İç diyaloğunuzu yumuşatın

Utangaç insanoğlu çoğu zaman kendilerini oldukca eleştirir ve iç diyalogları oldukca sert olabilir ve başkalarına asla söyleyemeyecekleri kelimeleri içerebilir.

Kendinizi sert bir halde yargıladığınızda, başkalarının da sizi aynı şekilde yargılayacağını varsaymak daha kolaydır. İç eleştirileriniz oldukca fazla duygusal hasara niçin olabilir ve sizi huzursuz ve özgüvensiz bırakabilir.

Bu eleştirmeni yenmenin en iyi yolu, daha da kuvvetli bir yardımcıyla, en iyi dostunuz rolünü oynayan iç sesle güçlerini birleştirmektir.

Kendinizle ilgili iyi şeyleri fark etmeye başlayın ve içinizdeki eleştirmene iyi mi karşı koyacağınızı öğrenin. Eleştirmen hissettiğiniz korku için sizi suçlamaya başladığında, bu dünyada reddedilmeyi seven asla kimse olmadığını, sadece bu tür durumlarda her insanın hayatta kalmayı başardığını ihmal etmeyin.

Eleştirmeniniz size kimsenin sizi asla sevmeyeceğini söylüyorsa, kendinize en mühim şeyin kendinizi sevmek bulunduğunu hatırlatın.

Kendinizle daha nazik bir halde konuşmayı öğrendiğinizde, toplumsal durumlar artık size zarar verme gücüne haiz olmaz. Ek olarak, her yeni toplumsal durumla beraber, toplumsal becerileriniz güçlenir ve bunu ne kadar oldukca yapmış olursanız, o denli iyi hissedersiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.