Uzmanından bahar alerjisi uyarısı: Denetim edilemediğinde astıma dönüşebilir

16.05.2022
Uzmanından bahar alerjisi uyarısı: Denetim edilemediğinde astıma dönüşebilirAlejik rinit yada saman nezlesi şikayetlerinin baharın gelmesiyle artışa geçtiğini belirten Dr. Bulut, denetim edilemediği noktada astıma yol açabileceğini belirtti.


Uzmanından bahar alerjisi uyarısı: Kontrol edilemediğinde astıma dönüşebilir

Baharın gelmesiyle beraber astım şikayetleri de artış gösterdi.

Saman nezlesi olarak da malum alerjik rinitinin tetiklenmesi şikayetleri artırdı. Mevzuyla ilgili izahat icra eden Dr. Öğr. Üyesi Fuat Bulut, alerjik rinit gelişim için risk faktörlerini söyledi.

DHA’nın haberine gore; dünyada en sık rastlanan alerjik hastalıklardan birinin bahar nezlesi bulunduğunu söyleyen ve denetim edilmediğinde astıma niçin olabildiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Fuat Bulut şu ifadeleri kullandı:

“Ailede alerji ve/yada astım öyküsü, anne sütü almamış olmak, pozitif alerjik deri testinin olması, hayvan ve toz akarları benzer biçimde kapalı mekan alerjenlerine maruz kalma, sigara içimi, emzirme döneminde belirgin kilo kaybı, belirgin hayvansal yağ tüketimi, sanayileşmenin artması. Mevsimsel alerjik rinitte ilk emareler çoğu zaman çocukluk ve genç erişkin çağda ortaya çıkar. Alerjenler burun yöntemiyle girdikten sonrasında 15-30 dakika sonrasında alerjik tepki adım atar. Hemen sonra bunlara yönelik bazı kimyasal maddeleri vücut salgılar. Sonrasında ise burun mukozasında şişme, irin, aşırı mukus üretimi ve burun tıkanıklığı ortaya çıkar.

Alerjik rinit emareleri

Burun ve boğazda kaşıntı ve yanma, burun kanaması (çocuklarda sık), burun akıntısı, sık hapşırık, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı, kulak tıkanıklığı, baş ağrısı, halsizlik, göz altlarında şişlik, öksürüktür.

Uzmanından bahar alerjisi uyarısı: Kontrol edilemediğinde astıma dönüşebilir #1

Korunmanın püf noktaları

Tedavide amaç etkenin bulunmuş olduğu ortamlardan uzak durulmalıdır. Bununla beraber kullanılan tedavi tolere edilebilen ve ciddi yan tesiri olmayan bir tedavi olmalıdır. Alerjen etkenin bulunmuş olduğu ortamlardan uzak durulmalı, sadece bu şekilde bir ortamda bulunmak gerekiyorsa maske takılmalıdır. Polenlerin olduğu mevsimlerde pencereler kapalı tutulmalıdır. Odanın hava temizliği ve nemi önemlidir. Klimanın filtresi tertipli olarak temizlenmelidir. Sigaradan uzak durulmalıdır.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.