Uzmanlar petrol fiyatlarının düşmesini beklemiyor

23.06.2022
Uzmanlar petrol fiyatlarının düşmesini beklemiyorPetrol tutarları, enflasyonun odağında olduğundan küresel piyasaları etkiliyor. Brent petrolün varil fiyatı dalgalı seyir izlese de geçen yılki sayılarından oldukça uzak bir noktada.


Uzmanlar petrol fiyatlarının düşmesini beklemiyor

Küresel anlamda petrol tutarları; Rusya-Ukrayna savaşının doğurduğu risklere paralel ve dolara endeksli olarak, ek olarak petrol arzı ile ilgili yaz sürecinin başlamasıyla beraber güçlenen talebin etkisiyle yükselişe geçti.

Mevzuyla ilgili yorum icra eden Ekonomist Prof. Dr. Volkan Öngel, petrol fiyatlarında 100 doların altına inilmeyeceğini görüşünü savundu.

“Salgın sonrası faaliyetlerle beraber petrol fiyatı arttı”

İHA’nın haberine bakılırsa, Öngel, “Küresel salgın döneminde dünya genelinde ekonomik hareketliliğin de yavaşlamasına bağlı olarak varil başına 40 dolar seviyelerine gerileyen Brent tipi ham petrol fiyatlarında 2022 yılı başından beri yaşanmış olan gelişmelerin sebebiyet verdiği yükseliş devam ediyor.” diye konuştu.

“Varil fiyatı 66 dolarlardan 120 dolarlara çıktı”

Öngel, konuşmasını şöyleki sürdürdü: “17 Haziran 2020 günü 45,26 dolardan işlem gören petrol tutarları, 17 Haziran 2021 tarihinde varil başına 66,84 dolar seviyesinden işlem görmekteydi. 2022 senesinde bilhassa Ukrayna-Rusya savaşı, dünya genelinde artan talep, İran ve Rusya’ya uygulanan ambargolar 17 Haziran 2022 itibari ile 120 dolar seviyelerinin üzerini gören bir petrol fiyatını ortaya çıkartmış durumda. Bilhassa dünya siyaset arenasında da durulmayan sular (ABD-İran, Rusya-Ukrayna, ABD-Çin benzer biçimde) ve arz endişeleri petrol fiyatlarının yükselişine sebep olurken, içinde bulunduğumuz haftada küresel resesyon endişelerin yükseliş nedenlerine ağır basması ile petrol fiyatlarında 110 dolar civarına süratli bir geri çekilme yaşanmakta.”

“Ucuz benzin ve mazot için beklemek gerekecek”

“Ülkemiz açısından bakıldığında ise ham petrol fiyatlarında düşüşe karşın dolar kurundaki yükselişin de devam etmesi sebebi ile benzin ve mazot tutarları yükselmeye devam ediyor.” diyen Beykent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Volkan Öngel, “Şu anki tablo vatanımızda kısa vadede piyasaya yönelik bir düzenleme yapılmazsa benzin ve petrol fiyatlarında büyük bir düşünün olmasının beklenmediği yönünde.

Ucuz benzin için birazcık daha beklenecek

Bu sebeple ucuz benzin ve mazot için birazcık daha beklemek gerekecek.” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar petrol fiyatlarının düşmesini beklemiyor #1

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler