Uzmanlar, şekersiz etiketli ürünlerdeki tatlandırıcılara karşı uyardı

12.03.2022
Uzmanlar, şekersiz etiketli ürünlerdeki tatlandırıcılara karşı uyardıTatlandırıcı içeren yiyecek ve içeceklerin sağlığı negatif etkilediğini belirten uzmanlar, “Eğer tatlandırıcı var ise şeker şeklinde algılayıp bundan da uzak durmalıyız” uyarısında bulunmuş oldu.


Uzmanlar, şekersiz etiketli ürünlerdeki tatlandırıcılara karşı uyardı

Şeker ve şeker ilave edilen besinlerin fazla oranda tüketim, başta aşırı kiloluluk olmak suretiyle kardiyovasküler hastalıklara, böbrek hastalıklarına ve daha birçok sıhhat problemlerine niçin oluyor.

Sıhhatli beslenme adı altında light, kalorisiz, rejim, şekersiz şeklinde ifadelerle anılan yiyecek ve içeceklere yönelik uyarı uzmanlardan geldi.

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. İdris Kuzu ve Türk Böbrek Vakfı Diyetisyeni Gökçen Efe Aydın, mevzuyla ilgili açıklamalarda bulunmuş oldu. Uzmanlar, etiket okuma alışkanlığının mühim bulunduğunu altını çizdi.

“DİYABET YAPMADIĞI DÜŞÜNCESİYLE KULLANILIYOR”

Suni tatlandırıcılı ürünlerin kalorisi düşük, aşırı kiloluluk ve diyabet yapmadığı öne sürülen sebebi ile tüketildiğini belirten Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. İdris Kuzu, “Suni tatlandırıcılarla ilgili aslen geçmişe dayanan oldukca tutarsız emekler var. Bunların paralel neticeleri yok. Bunlar bilhassa diyabet, metabolik sendrom, koroner arter hastalığı, böbrek fonksiyon bozukluğu şeklinde yada kanserojenik etkisiyle ilgili arttırdığına yada azalttığına dair net emekler yok.

Uzmanlar, şekersiz etiketli ürünlerdeki tatlandırıcılara karşı uyardı #1

“DOĞAL TATLANDIRICILARI TERCİH ETMEMİZ DAHA MANTIKLI”

Bu mevzuda güvenli verilerimiz olmadığı için rahatça tatlandırıcıları kullanabiliriz şeklinde konuşmamız oldukca zor. Bu yüzden bunların yerine naturel tatlandırıcıları tercih etmemiz daha mantıklı. Bunlar akça ağaç şurubu, kamış pekmezi, hurma şurubu, bal, süt, meyve ile tatlandırıcı ihtiyacımızı karşılayabiliriz.

Uzmanlar, şekersiz etiketli ürünlerdeki tatlandırıcılara karşı uyardı VİDEO

“ETİKETLERE ALDANMAYIN”

Suni tatlandırıcılarla ilgili çalışmalara gerekseme var. Etiketlere aldanmayın, bilim ne diyorsa onları takip edin.” dedi

“TATLANDIRICILARDA DOYGUNLUK HİSSİ OLMUYOR”

Şekersiz ya da light diye alınan ürünlerin birçoğunda oldukca fazla suni tatlandırıcı bulunduğunu söyleyen diyetisyen Gökçen Efe Aydın, “Tatlandırıcılar aynı oranda şekere nazaran daha tatlı olan fakat daha azca enerji içeren kimyasal maddelerdir. Doygunluk hissi tatlandırıcıda oldukca fazla olmadığı için, insanlarda oldukca fazla tüketme ihtiyacı doğuyor ve bu da daha çok oranda tüketilerek sağlığımızı negatif yönde etkileyebiliyor. Aşırı kilo alımı, şeker hastalığı ve obeziteye sebep olabilir.

“EĞER TATLANDIRICI VARSA ŞEKER GİBİ ALGILAYIP BUNDAN DA UZAK DURMALIYIZ”

Piyasada rejim olarak satılan, bizim kullanılabilir şeklinde gördüğümüz yiyecek ve içeceklerin birçoğu içerdikleri tatlandırıcıdan dolayı vücudumuzu negatif yönde etkiliyor. Eğer tatlandırıcı var ise şeker şeklinde algılayıp bundan da uzak durmalıyız.” diye konuştu.

KULLANIM DOZUNA DİKKAT

Tatlandırıcıların mümkün olduğunca tüketilmemesi icap ettiğini hatırlatan Aydın, “Her insanın kilosuna nazaran günlük tüketmesi ihtiyaç duyulan tatlandırıcı miktarı değişik. Bu durum bilhassa denetim altında tutulmalı, insanoğlu bu dozu ayarlayamadığında sağlıklarını bozabilirler. Şekeri bilhassa naturel kaynaklardan almalıyız.” diye konuştu.

“SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞTİRMEMİZ AÇISINDAN CİDDİ ENGELLER TEŞKİL EDİYOR”

Dünya Sıhhat Örgütü’nün önerilmiş olduğu şeker tüketiminin 50 gram olması icap ettiğini bunun da 13 tane küp şekere denk geldiğini söyleyen Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, “Ekmekte, temel gıdalarda, unlu mamullerde her şeyde şeker var. Mümkün olmasıyla birlikte karbonhidrat ve şeker tüketimini azaltmamız lazım. Paketlenmiş gıdalarda maliyetten dolayı ve raf ömrünü uzatmak için nişasta bazlı şeker kullanılıyor. Bu da sıhhatli nesiller yetiştirmemiz açısından ciddi engeller teşkil ediyor.” dedi.

GIDALARDA TRAFİK IŞIĞI SEMBOLÜ

Ortalama 2 seneden beri trafik ışıkları projesinin bulunduğunu dile getiren Erk, “Bizim oldukca fazla etiket okuma alışkanlığımız yok. Proje ile ürünün üstüne yerleştirilen kırmızı, sarı ve yeşil ışıklarla renklere bakarak alışveriş yapılabilecek. Kırmızı yüksek, sarı orta yeşil ise düşük şeker ve tuz içerdiğini gösterecek.” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar, şekersiz etiketli ürünlerdeki tatlandırıcılara karşı uyardı #2

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler